Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Pomagamy jeżom

dodano: 22.11.2014

Podczas jesiennych porządków w ogrodzie, trzeba uważać na naszych sprzymierzeńców, takich jak jeże.

Pani Ewa Synowiec z okolic Opoczna jest lekarzem weterynarii. Sama hoduje wiele gatunków, pomaga też dzikim zwierzętom, także jeżom, które są objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.
 
Ostatnio zaopiekowała się jeżem, którego znalazł jej pies. Jeżyk był maleńki, jeszcze ślepy, wygłodzony i zmarznięty. Widocznie stracił mamę, co się często zdarza, gdyż jeże giną przechodząc przez ruchliwą drogę. Na szczęście pani Ewa wiedziała, jak postąpić z maluchem, by pomóc mu przetrwać.
 
Jeśli jeż trafi do nas jako bardzo młode, niedojrzałe zwierzątko, na początku podajemy mu mleko – ale jedynie kozie, bo krowiego jeż nie jest w stanie strawić. Potem, gdy zaczynają pojawiać się ząbki, jeżowi należy zacząć podawać owady, zawierające chitynę. Jest ona bardzo ważnym budulcem. Mogą być to drewnojady (są do kupienia w sklepie zoologicznym), ewentualnie drobniutko posiekane ciemne mięso drobiowe.
 
Jednocześnie trzeba pamiętać, że jeż jest drapieżnikiem i wbrew pokutującym stereotypom, nie karmimy go owocami. Nie dajemy też kociej karmy, bo jedząc ją jeż będzie miał potem problem z jedzeniem naturalnego dla siebie jedzenia.
 
W razie potrzeby małego jeża możemy przetrzymać do wiosny w domu – jest łagodny, a potrzebuje zarówno pożywienia, jak i ciepła. Jego legowisko można wyłożyć podkładem higienicznym, dużą pieluchą, dzięki czemu będzie po nim łatwo sprzątać. Ciepło może mu zapewnić np. poduszka elektryczna.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
97%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Pomagamy jeżom
Witam.Dopiero przed chwilką tu trafiłam.Przez przypadek.No i jestem spanikowana. Mieszkam na obrzeżach miasta, mam spory ogródek.Skądś przychodzą do mnie jeżyki albo jeden , albo dwa raz mąż widział ich trzy .Zauważyłam jeżyka w marcu na początku, to były ślady.Zaczęłam go dokarmiać, pamiętacie w marcu juz było w miare cieplo , ale spadał także śnieg.Dawałam w miseczce różnie, pokrojone serduszka kurczaka, zamawiałam karmę kocią ANIMONDA.Jeż przychodził, jadł , buszował w ogrodzie , widziałam dołki kopane w ziemi,pewnie za robakami jakimiś .Często go podglądałam .No i potem ich było więcej.Zaczęłam czytać na ich temat. Różnie inni je żywili czasami whiskasem także . Przyznam, się że czasami jak zamówienie nie doszło dawałąm i ja .Sporadycznie.Czemu je dokarmiałam , otóż osiedle gdzie mieszkam jest duże i ulice wąskie ,nie chciałam je widzieć zabite na jezdni.Poza tym co one mogły znaleźć w małych wygolonych działkach Piszę bo nie wiem sama teraz ...czy można dawać karmę kocią czy lepiej kupować serca kurze ..Przeczytałam gdzieś o karmie Witakraftu takie tacki z mokrym i jedzeniem (namalowany tam jest jeż) .Kupuje w ANIMALII, tam także zauważyłam suchą karmę dla jeży i także zakupilam . Całkiem się pogubiłam , bo każdy mówi i pisze co innego. Jestem wystraszona czy mu nie szkodzę, Nie chce im szkodzić . Niech napisze ktoś lub poleci jakiś artykuł .Uwielbiam te zwierzaki i nie chce im szkodzić .Dodam ,że mają miseczkę wystawianą codziennie .Czy można im dawać jakieś witaminy,jakie mam kupić
2022.01.25
~ Dorota
Re: Pomagamy jeżom
Robiąc jesienne porządki trzeba uważać, bo jeże na zimę hibernują głęboko w stertach gałęzi, liści itp. Palący takie resztki zanim podpalicie przerzućcie stertę aby nie spalić jeży, ropuch czy jaszczurek.
2022.01.25
~ Bogdan
Re: Pomagamy jeżom
Witam ! wspaniałe i konkretne informacje ,bardzo mi pomogły gdyż pare dni temu przygarnęłam jezyka, maluch wazy 580 g ogólnie wyglada zdrowo,wykąpałam go ,pchelek nie było ,zauważyłam jednak brak tylnej łapki ,nie ma rany ,raczej to stara zagojona historia. Apetyt mu dopisuje i mam nadzieje ,że do wiosny bedzie ok.Pozdrawiam i dziekuje za cudowny materiał o jezach.
2022.01.25
~ pati
Re: Pomagamy jeżom
Bardzo pomocne nagranie i porady .Pozdrawiam M
2022.01.25
~ MARIA
Re: Pomagamy jeżom
~ jeżyki w potrzebie Żadnych skórek z boczku i śliwek a tym bardziej kociej albo psiej karmy! Zabronione też ślimaki i dżdżownice! Natychmiast przenieść jeże do domu, do ciepłego miejsca! Pozostawione ogrodzie nie przeżyją być może już najbliższej nocy! Proszę zapoznać się z informacjami na stronie http://www.jeze.com.pl/opieka-nad-oseskiem-jeza/ Jest dużo czytania, ale warto. Na szybko: jeśli jeże już jedzą stały pokarm, proszę udać się do najbliższego sklepu zoologicznego i zakupić żywe drewnojady lub larwy mączników. Awaryjnie, jak piszę Pan Andrzej, można podawać "dobrej klasy surową drobno posiekaną wołowinkę (najbezpieczniejsze są serca cielęce, wołowe)", lub mielone wołowe Sokołów z Biedronki, http://www.jeze.com.pl/o-jezach/ cytat "pakowane po 400g. Chodzi o dokładnie to pokazane na zdjęciu poniżej mięsko marki Sokołów, TYLKO TO i DOKŁADNIE TO, a NIE ŻADNE INNE". Trzeba pamiętać, że to jedynie dodatek do żywych owadów (nie więcej jak 50%)
2022.01.25
~ zb
Re: Pomagamy jeżom
Kilka lat temu znalazłam rannego jeża i zawiozłam go do Zoo W Warszawie..bez problemu przyjęto go na leczenie i zapowiedziano, że dołaczy do populacji jeży w parku przy Zoo. Może to rozwiązanie do przemyślenia w sprawie osieroconych maluchów..
2022.01.25
~ Monika
Re: Pomagamy jeżom
Witam, w sprawie małych jeży możemy pomóc, prosimy o kontakt na majawogrodzie@tvn.pl
2022.01.25
~ redakcja
Re: Pomagamy jeżom
Witam, polecamy te dwie porady z Mai w grodzie, warto też skontaktowć sie z pogotowiem jezowym (są takie w interenecie) http://majawogrodzie.tvn.pl/248,Pomagamy-jezom,porada.html http://majawogrodzie.tvn.pl/240,Jak-wykapac-jeza-czyli-wszystko-o-tych-malych-drapieznikach,porada.html
2022.01.25
~ redakcja
Re: Pomagamy jeżom
Witam mam na działce małe jeże (matkę przejechał ok. 4 dni temu samochód). Mają ok 10 cm. Jeżyki znalezione wczoraj. Tata wczoraj wsunął do norki (wykopanej w suchych liściach) skórkę z boczku oraz śliwki -zostały zjedzone. Przed norką jest kartonik, gdyby wchodził duży jeż by go ruszył. Proszę o jakąś sensowną poradę. Mogę je dokarmiać, mogę je zawieźć gdzieś gdzie dostaną fachową pomoc ( w Warszawie lub Sochaczewie). Pomóżcie proszę.
2022.01.25
~ jeżyki w potrzebie
Re: Pomagamy jeżom
U Mai już wcześniej bywało jeżowo, np. http://majawogrodzie.tvn.pl/240,Jak-wykapac-jeza-czyli-wszystko-o-tych-malych-drapieznikach,porada.html A obszerna \\\"instrukcja obsługi jeża\\\" dostepna jest tutaj: http://www.jeze.com.pl/o-jezach/
2022.01.25
~ Daria
Re: Pomagamy jeżom
Super materiał :) W końcu coś o jeżykach :)
2022.01.25
~ frizze

Poprzednia porada

Robimy tanuki

Robimy tanuki

Nie każdy może mieć drzewko bonsai w ogrodzie. Ale z tanuki jest znacznie prościej i szybciej - polecamy ciekawą technikę!

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg