Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Lawendowy krem

dodano: 31.01.2015

Zalety lawendy doskonale sprawdzają się w domowej roboty kremie.

Panią Joannę Zwoleńską, której wiejskie ogródki prezentowaliśmy w 533 odcinku programu, odwiedzaliśmy dwukrotnie. Gdy zawitaliśmy na Polesie, mogliśmy przyjrzeć się, jak pani Joanna w cieniu starych drzew eksperymentuje z kosmetykami (www.my-delka.pl). Nam pokazała, jak samodzielnie przygotować lawendowy krem.
 
Do kremu przygotowała wosk pszczeli (7g) i macerat z lawendy na smalcu wieprzowym, który doskonale się wchłania w skórę (ok. 25g). Dodała też trochę masła kakaowego (kilka g),a na tym etapie można też zastosować np. masło shea.
Wszystko musi się roztopić i połączyć – najlepiej w kąpieli wodnej, wtedy temperatura nie będzie zbyt wysoka.
 
Pani Joanna miała też jeszcze jeden ciekawy dodatek – włókna pomarańczowe w postaci proszku. Rozrabia się je w wodzie lawendowej i dwie spore szczypty gotowej pasty należy dodać do płynnego tłuszczu. Całość trzeba bardzo dokładnie rozmieszać, co chwilę trwa. Potem do garnuszka można wlać też kilka kropli lawendowego wyciągu na oliwie.
 
Po dokładnym rozmieszaniu mikstury, trzeba ją tylko przecedzić i przygotować opakowania na krem. Najlepsze będą małe, plastikowe, które dobrze jest przetrzeć przed użyciem spirytusem.
 
Po lekkim przestudzeniu mikstury można, wedle upodobań, dodać witaminę A, C lub E, olej arganowy, z rokitnika lub z wiesiołka. Pani Joanna dodała też 7 kropli kwasu hialuronowego – tu można wykorzystać te substancje, które są potrzebne naszej skórze. Na końcu do nieco chłodniejszej mikstury, dodaje się zapach – olejek lawendowy – w zbyt wysokiej temperaturze olejki by uleciały.
 
Całość ma trwałość ok. 3 miesięcy i najlepiej jest przechowywać krem w lodówce, w małych pudełeczkach, a w łazience trzymać tylko jedno opakowanie, zużywane na bieżące.
 
Warto wiedzieć, że taki krem, jest bardziej maścią, niż tradycyjnym kremem – nie zawiera bowiem tak zwanej fazy wodnej. W warunkach domowych produkt z taką fazą mógłby się rozwarstwić i szybciej popsuć.
 
Na koniec naszej pracy, pani Joanna pokazała nam jeszcze inne lawendowe produkty. Był to macerat z lawendy na oleju kokosowym oraz pachnąca sól do kąpieli, przygotowana na bazie soli morskiej, lawendy i olejku lawendowego.
 
Pani Joanna pokazała nam również, jak przygotowuje lawendowe mydło sodowe. Recepturę podajemy tutaj: LAWENDOWE MYDEŁKO.
Rozszerzenie odcinka 533
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Lawendowe mydło domowej roboty

Lawendowe mydło domowej roboty

We własnym domu i ogrodzie można przygotować wspaniałe, nawilżające mydło lawendowe.

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg