Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Podstawy pszczelarstwa

dodano: 07.03.2015

Każdy, kto ma zamiar zająć się pszczołami, powinien zacząć od poznania podstawowych informacji na ich temat.

W założonej niedawno niedużej pasiece w miejscowości Chosna, rozmawiamy z Tomaszem Domańskim (www.miodydomanskich.pl), Prezesem Koła Pszczelarzy w Piasecznie. Koło to zrzesza wielu pszczelarzy, którzy mają w sumie 1400 rodzin pszczelich, oblatujących i zapylających rośliny w ogrodach, na polach, łąkach i w lasach na terenie o powierzchni aż 300 km2.
 
Zachęcamy do wysłuchania tej ciekawej rozmowy, zwłaszcza te osoby, które zastanawiają się nad posiadaniem własnych uli. 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Podstawy pszczelarstwa
Są przepisy regulujące odległość pasieki od posesji sąsiada. Przy odległości 4 metrów to do jego obowiązku należy posadzenie/postawienie bariery, a do czasu jej wyrośnięcia musi zbudować zapore np. z szczelnej siatki. Proponuję konsultacje w najbliższym kole pszczelarskim lub nadzorze weterynaryjnym. Moja pasieka stoi w odległości 10 metrów od mojego domu i dzieci bawią się bezpiecznie nawet kilka metrów obok uli. Od sąsiada mam 4 metrowe świerki i 10 metrów odległości. Jak narazie nie ma konfliktów, ale jak sąsiad miałby faktyczne problemy i byłby atakowany to dostawie z boków pasieki siatkowe osłony by wymusić wyższe latanie. Pszczółki są bardzo potrzebne i trzeba żytć z nimi w zgodzie. Pytanie czy pszczoły już były u sąsiada gdy nabywaliście działkę bo jeśli tak to w sumie sami się na takie rozwiązanie godziliście /ale i tak sąsiad powinien postawić jakiś parkan/.
2020.02.26
~ Jas
Re: Podstawy pszczelarstwa
Jeśli dobierzecie łagodna rasę matek od sprawdzonego hodowcy, to naprawdę nie będzie problemu z dziewczynami (pszczółkami).
2020.02.26
~ luxxx
Re: Podstawy pszczelarstwa
Ja poproszę o radę odnośnie żywopłotu który zabezpieczy moją działkę przed pszczołami sąsiada (40 uli w odl. 3-4 m od ogrodzenia w postaci siatki). W stosunku do sąsiada, moja działka leży po stronie południowej, na trasie przelotu pszczół (dosłownie nad głowami moich dzieci). Chodzi mi o rośliny odporne, szybko i wysoko rosnące, tworzące zwarty i gesty żywopłot. Proszę o pomoc. PS. rozmowy i prośby, aby te ule przenieść poskutkowały tylko tym, że ule zostały obrócone frontem w stronę mojej działki.
2020.02.26
~ michalina
Re: Podstawy pszczelarstwa
Pszczoły można trzymać w ogrodzie w którym przebywają dzieci. Musimy tylko pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim utrzymujemy łagodne linie z łagodnymi matkami. Od strony wylotu z ula sadzimy gęsty żywopłot lub stosujemy inną szczelną barierę, by podbić pszczołom lot w górę. Nie można chodzić przed wylotkami i wykonywać gwałtownych ruchów, stajemy się wtedy intruzami. Zapewniamy pszczołom poidło z czysta wodą. Przed burzą, deszczem, podczas silnego wiatru oraz silnego upału, nie zaglądamy do uli - pszczoły stają się wtedy nadpobudliwe. Utrzymuję 20 rodzin pszczelich koło domu. Dzięki nasadzeniom wokół pasieki, pszczoły od razu wzlatują na wysokość 3-4 metrów. Chroni to przed przypadkowym wplataniem się pszczół we włosy. Pilnujemy pasiekę przed rojeniem się pszczół. (maj- czerwiec) Jest to czasem pewna uciążliwość dla bliskich sąsiadów Przy takim zorganizowaniu pasieki pszczoły nie są w żadnym stopniu uciążliwe. Pszczoły same z siebie nie atakują by stracić życie. Muszą być do obrony zmuszone.
2020.02.26
~ Tomek Domański
Re: Podstawy pszczelarstwa
Jestem ciekawa czy pszczoły można mieć na działce, na której biegają małe dzieci? Jak duże jest prawdopodobieństwo ataku na dziecko?
2020.02.26
~ Dorota

Poprzednia porada

Różana lekcja

Różana lekcja

Oto krótka lekcja dla wszystkich, którzy szukają podstawowych informacji o różach i ich rodzajach.

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Łazienki Królewskie to miejsce wyjątkowe: oaza ciszy i spokoju w centrum miasta, ale też ciekawe miejsce, tłumnie odwiedzane przed turystów, bo jego historia...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg