Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)

dodano: 04.04.2015

Jak precyzyjnie i z pomysłem zagospodarować 120 metrów ogródka pod blokiem? W tym ogrodzie dzięki dobremu projektowi znalazło się miejsce na stół, barek, lustro, sofę, a także trawnik i ciekawe rośliny. Odwiedzamy również kolekcjonera rzadkich irysów cebulowych.

Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że video z odcinkiem udostępniane jest dzień po premierze programu.
 
ODCINEK 542:  
Cały ogród ma powierzchnię około 120 metrów kwadratowych i wystawę południową. Nieznaczna odległość do płotu i znajdujące się za nim wysokie, gęste zarośla sprawiają, że panuje w nim sporo cienia. Właściciele  Justyna  i Piotr Bajorek próbowali sami jakoś tę sytuację ogarnąć, lecz dopiero zakątek stworzony przez projektantkę Olgę Piórkowską  z  Fabryki Ogrodów (www.fabryka-ogrodow.pl)  okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Udało się stworzyć przytulny salon pod chmurką. Nowe wnętrze jest przedłużeniem pomieszczeń mieszkania i łagodnym przejściem z domu do ogrodu. Pierwotnie funkcję tę spełniał balkon, którego podłoga była wyniesiona ponad powierzchnię gruntu. Różnicę poziomów Olga wykorzystała do zaprojektowania wgłębnika. Wyłożony jest płytami z prefabrykatu betonowego. Pomiędzy elementami są szczeliny i leżą one na podsypce przepuszczającej wodę. To ważne, ponieważ rozwiązanie zabezpiecza wgłębnik przed zalewaniem podczas deszczu czy roztapiania śniegu. Stabilna i równa posadzka jest idealna do rozstawiania mebli. Wgłębnik od strony zachodniej i południowej osłaniają ażurowe ściany. Wykonane są ze świerkowych profili elewacyjnych, których przekrój jest rombem.
 
Konstrukcje z takich elementów nie tworzą litych ścian i dlatego wydają się lekkie. Poza tym dobrze chronią przed wiatrem, pozwalając jednocześnie na przenikanie powietrza. Jednak prawdziwym hitem wgłębnika jest lustro. Patrząc w jego odbicie wydaje się, że otaczająca nas przestrzeń nie ma końca i chciałoby się wejść w tę wirtualną bramę. Granicę wgłębnika od wschodu i południa wyznaczają modrzewiowe podesty, na których można siadać. Jest też ławoskrzynia spełniająca funkcję sofy i schowka. 
 
Wiosną   wynosi się tu miękkie poduchy-siedziska. Do spodów siedzisk  przyszyte są taśmy z rzepami, które po oderwaniu folii zabezpieczającej można przykleić nawet do porowatej powierzchni, w tym przypadku desek. Materiał, którym pokryta jest sofa ma jasnografitowy kolor, więc idealnie wpasowuje się w otoczenie. W dotyku nie jest śliski, a raczej szorstki, dzięki grubemu splotowi nici. Zszyty jest w formę pokrowca, który daje się łatwo zdejmować na przykład do prania.
 
Tuż obok, dla ukoronowania kompozycji rośnie klon palmowy, a pod nim zimozielone turzyce japońskie ‘Variegata’ – oba gatunki o podobnych wymaganiach, przede wszystkim lubiące zaciszne stanowiska.  
 
Fragment balustrady dawnego balkonu przydał się  do wydzielenia osobnego zakątka. Powstał prawdziwy barek. Ścianki murku oklejono płytkami, a zwieńczono go blatem z desek modrzewiowych.  Drewno pomalowane jest bezbarwnym olejem, dlatego zachowało swą naturalną barwę. Jasna nawierzchnia wgłębnika i prawie białe panele ścian  to zamierzony efekt, aby doświetlić wnętrze w mieszkaniu, które znajduje się pod balkonem sąsiada. Aby wystrój nie wydawał się zbyt monotonny, koniecznie trzeba było zagrać kontrastami. Dlatego pojawiają się tutaj neutralne szarości, grafit i zawsze elegancka czerń.  
 
Siedziska krzeseł czy blat stołu wykonane są z tworzyw sztucznych, natomiast  nogi powstały z drewna. Ale i tak najważniejszym kluczem w doborze mebli była ich odporność na zmienne warunki pogodowe. Uwagę zwraca też dywan w kąciku ze stołem. Jest specjalnie przeznaczony do użytkowania w warunkach ogrodowych wykonany z syntetycznych włókien.
Niezbędnym wyposażeniem tarasu jest parasol - model asymetrycznie podparty, wymagający dobrej stabilizacji. Właściciel ogrodu wykorzystał ciężkie płyty, które idealnie wpasowały się w krzyżak stopy parasola, solidnie przyciskając go do podłoża. 
 
Ogród wyposażono w szereg rozmaitych lamp i reflektorów. Są na rabatach ale też na ścianach, oraz w innych bardziej dyskretnych miejscach. Dzięki nim ogród można użytkować kiedy zapadnie zmrok.   Oświetlenie podzielone jest na sekcje. Jedna z nich dyskretnie podświetla podłogę wgłębnika. To taśmy  LED, ukryte pod wystającymi brzegami desek. Natomiast kinkiety na drewnianych panelach pokrywają światłem całe wnętrze.
 
Wiosną w ogrodzie  postanowiono dosadzić krzew kalinę wonną (Viburnum farreri) o ładnym zapachu kwiatów. Pojawiają się bardzo wcześnie, bo już w marcu i w pierwszej połowie kwietnia. W początkowej fazie rozwoju kwiaty są różowe, aby później stać się zupełnie białymi. Krzew dorasta maksymalnie do trzech metrów wysokości i bardzo dobrze znosi warunki miejskie, ale  lubi stanowiska ciepłe i osłonięte przed przeciągami. Natomiast jak u większości kalin podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne, zwłaszcza na stanowiskach słonecznych. Rosną tam też zimozielone trawy  m.in. turzyca japońska ‘Variegata’ (Carex Morrrowii).
 
Jednak w naszym klimacie mogą cierpieć w zimie od wysuszających liście wiatrów. Wtedy naturalną ochroną dla nich jest śnieg, a jeśli go nie ma, rośliny warto okrywać. Turzyca kwitnie w maju i czerwcu i osiąga 40 centymetrów wysokości. Jest znakomitym wyborem na zacienione rabaty.
 
Na stole pojawiła się też kompozycja, która wyglądem akcentuje nadejście wiosny i Świąt Wielkanocnych. Ma kształt liry i powstała z tak trwałych elementów jak wierzbowe gałązki z baziami i dębowe pędy, z preparowanymi na nich liśćmi. U podstawy znajdujemy wydmuszkę gęsiego jaja. Cięte kwiaty umieszczono w szklanych fiolkach. Kompozycja będzie długo zdobiła taras, bo niska temperatura powietrza bardziej jej służy niż ciepło mieszkania. Wodę w fiolkach trzeba uzupełniać, a kiedy tulipany przekwitną można włożyć nowe. Warto wspomnieć, że kompozycja powstała na warsztatach grupy mistrzowskiej w Akademii Florystycznej Marioli Miklaszewskiej i co najważniejsze, została specjalnie stworzona do tego ogrodu.
  
Wiosną ogród nawozi się  podlewając wszystkie  rośliny specjalnym preparatem humusowym. Skoncentrowany preparat ma zawiesistą konsystencję, dlatego przed użyciem trzeba go wymieszać. Następny krok to rozcieńczanie - prawie pełną szklankę wlano do 10 litrów wody. Najprościej dodać preparat bezpośrednio do konewki z wodą i dobrze rozprowadzić go patykiem.  Nawozi się tu praktycznie cały ogród, polewając również liście.  Rozpoczyna od rabat, kończąc na trawniku.    Ten ekologiczny preparat  jest teżbezpieczny dla ludzi i zwierząt.  Zawiera naturalne kwasy humusowe, niezbędne do powstawania próchnicy w glebie oraz  pozytywne mikroorganizmy. Po paru latach systematycznego stosowania możemy doprowadzić do poprawienia klasy gleby. Preparat jest idealny do polepszania podłoża na grządkach warzywnych, a także rabatach ziołowych.
 
                                                                                                   ****
 
Na koniec programu  przenosimy się do ogrodu Piotra Kuca, zapalonego kolekcjonera roślin. Jego ogród niedawno prezentowaliśmy w „Mai w ogrodzie”, lecz w szacie lipcowej (odcinek 534 „Piotr – perfekcyjny ogrodnik”). Piotr wiosna jest dumny ze swojej kolekcji około 50 odmian irysów (kosaćców) żyłkowanych (Iris reticulata). Rośliny te zaczynają kwitnienie jednocześnie z krokusami już w lutym i marcu. Kwiaty są piękne, często z wzorami na płatkach, liści prawie nie widać. Rosną tak gęsto, że pszczoły i trzmiele dosłownie muszą w nich nurkować. Irysy żyłkowane naturalnie występują na stepach Bliskiego Wschodu. W naszych ogrodach dobrze udają się na glebach bardzo przepuszczalnych, ale żyznych.
 
Wiosną warto dokarmiać rośliny 2-3-krotnie nawozem z dużą ilością fosforu i potasu. Można to robić zaraz po ustąpieniu śniegu. Warto zadbać, aby pielęgnowanie kwiatów było łatwiejsze. Dlatego podłoże pod roślinami najlepiej ściółkować, aby uniknąć kłopotliwego w nich plewienia chwastów. Dobrze nadaje się do tego drobno mielona kora. Irysy te rzadko pojawiają się w handlu, a ciekawszych odmian trzeba szukać w specjalistycznych sklepach lub zagranicznych szkółkach. Rośliny te wykopujemy co kilka lat, żeby przerzedzić cebule, można je wtedy rozsadzić. Cebule irysów kupujemy wczesną jesienią, już w pierwszej połowie września. Dlaczego tak wczesna pora sadzenia, w przeciwieństwie do na przykład tulipanów? Cebule muszą się solidnie ukorzenić, co pozwali im lepiej przetrwać zimę i szybciej wystartować kiedy się ociepli.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
88%
12%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
Piękny ogródek i to w centrum Warszawy. Gratulacje
2021.09.27
~ Marcin
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
Biorąc pod uwagę zatłoczone Warszawę bardzo ciężko znaleźć taki kameralny ogródek tym bardziej w bloku, większość ogródków to małe klitki słabo oddzielone od sąsiada. Ten ogródek super i w fajnym miejscu gratulacje.
2021.09.27
~ aneta
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
Sama ja też mieszkam w Warszawie i zazdroszczę wam ładnego i nowoczesnego ogródka, sama taki chciała bym mieć.
2021.09.27
~ marta
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
Owszem owszem , ogródek pomysłowy , czarujacy , tylko ci sąsiedzi na na balkonach wykluczaja wszelka prywatność .
2021.09.27
~ Jan
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
bardzo ładny ogródek, wręcz zazdroszczę, choć współczuję balkonu nad głową. Ale Panie udane z tą radością grzebania w ziemi :) PS czy mogę zapytać o źródło...szarego sweterka pani właścicielki?
2021.09.27
~ Anna
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
Jest to dywan kupiony w Ikei. Nie wiem czy w tym roku jest on w sprzedaży. Kupiłam go na wyprzedaży za 39,90 pod koniec sezonu czyli we wrześniu.
2021.09.27
~ justyna
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
Gdzie można kupić taki dywan do ogrodu?
2021.09.27
~ Eliza
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
Nikt nie zgłaszał, że nie ma wideo, u nas też wszystkie odcinki się otwierają i można je oglądać. Coś musi się dziać z Pana komputerem. Proszę wejść na stronę www.tvnmeteo.tvn24.pl , tam też można oglądać Maję w ogrodzie.
2021.09.27
~ redakcja
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
Niestety, video jest niedostepne. Takze kilka wczesniejszych programow. Dlaczego ?
2021.09.27
~ h3o
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
Bardzo ładny ,nowoczesny i stylowy ogródek gratulacje .
2021.09.27
~ kasia
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
Ja na warunki w mieście to ogród piękny, nowoczesny z klasą. Gratuluję.
2021.09.27
~ Michał
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
Ogród przepiękny,kameralny i nowoczesny, jak na warunki w bloku .Nie ma się czego czepiać przecież po to jest duży parasol aby zaslaniał to co się dzieje na dole, poza tym jak mówiłem i jak widać blok jest niski ,pewnie sąsiedzi mają super widok. Naprawdę wielki szacunek ogródek jest śliczny. Nawet domyślam się gdzie się znajduje bo mieszkam w Warszawie ,i powiem wam że cena i wartość tam mieszkania jest dużo wyższa niż kupno domu z ogrodem. Mi się bardzo podoba, jak na warunki w tak wielkim mieście to taki ogród to skarb . Podsumowując gratuluję rewolucji tak trzymać.
2021.09.27
~ Daniel
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
ogródek super! Meble nowoczesne nadające odpowiedni klimat. Fakt iż nad głowami są sąsiedzi jest faktem niezaprzeczalnym i pewnie jest to minusem. Nie każdego niestety stać na własny domek z ogródkiem a przy rozłożonym parasolu nikt nie musi nikomu patrzeć do talerza. Wielkie brawa za stworzenie czegoś tak interesującego w coraz bardziej zabudowanej Warszawie.
2021.09.27
~ kacha
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
kontakt na poduchy www.stimmebel.pl
2021.09.27
~ redakcja
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
Ogród piekny. Dopóki nie pokazano balkonów wiszących tuż nad głową. Katastrofa. Absolutny brak prywatności i ci sąsiedzi z góry patrzący w talerz.. Straszne.
2021.09.27
~ Gość
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
Co do gustu to trudno dyskutować czy meble paskudne, czy nie; dla mnie meble piękne, ale jak ktoś jest starej daty to woli bardziej tradycyjne - np. ławki z desek własnej roboty. Ogródek piękny i klimatyczny, mówię o części wypoczynkowej. Przytulny i fajny): widać że w nim się zmieści duża rodzina i sporo gości. Nie wiem jakie mają mieszkanie ale 120 metrów ogródka to chyba więcej niż mają do mieszkania. Super wykorzystana powierzchnia.
2021.09.27
~ Efka
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
Witam, mam pytanie gdzie można kupić takie poduchy siedziska ?
2021.09.27
~ Scarlet08
Re: Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)
ten ogród to porażka , jeszcze ani razu nie dałem minusa ale juz po połowie tego odcinka pierwszy raz to zrobię ,kąpletnie nic ciekawego tam nie ma , meble paskudne rośliny pospolite połowa moich sąsiadów ma ładniejszy ogród od tego
2021.09.27
~ Paweł

Poprzedni odcinek

Dwa ogrody nad wspólnym stawem (odc. 541)

Dwa ogrody nad wspólnym stawem (odc. 541)

Dwaj znajomi kupili działkę nad małym stawem, który wkrótce powiększyli dziesięciokrotnie. Nad jeziorem powstały ogrody obsadzone głównie kompozycjami z...

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg