Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Sekrety uprawy pomidorów

dodano: 20.03.2018

Pani Agnieszka Tokarczyk jest właścicielką malowniczego cienistego ogrodu bylinowego. Od lat też zbiera doświadczenia związane z uprawą pomidorów i podzieliła się swoją wiedzą z nami.

Pani Agnieszka Tokarczyk jest właścicielką malowniczego cienistego ogrodu bylinowego [KLIK]. Jednak z boku ogrodu kryje się miejsce o zupełnie innym charakterze: to ładny i niezwykle przemyślany warzywnik. Królują w nim ulubione warzywa pani Agnieszki – pomidory. Ich krzewy są wyjątkowo dorodne i zdrowe, więc aby poznać nieco tajników ich uprawy odwiedzamy panią Agnieszkę pod koniec lutego, już po pierwszym wysiewie nasion. Okazuje się, że aby uzyskać tak dobre efekty, pani Agnieszka zdobywała doświadczenie przez wiele lat, a przełomem okazał się zakup namiotu uprawowego, zwanego growboxem.
 
Wcześniej pani Agnieszka wysiewała nasiona na parapecie, do ogrodowej ziemi i efekty były słabe. Gdy kupiła namiot uprawowy i odpowiednie oświetlenie: jest o biały i równomiernie doświetla rośliny. U pani Agnieszki zainstalowane jest oświetlenie typu LED, dające lekko różowe światło, jednak to dość kosztowne rozwiązanie. Z powodzeniem można zastosować świetlówki, dostępne w marketach budowlanych czy sklepach zoologicznych. Wystarczy znaleźć te oznaczone jako oświetlenie przeznaczone do uprawy roślin. Imitują one światło słoneczne i pobudzają roślinę do kiełkowania, a potem – do wzrostu.
 
Pani Agnieszka wysiewa nasiona kupione od małych producentów przez internet – oferują oni ciekawe odmiany. Wybiera odmiany duże, befsztykowe, o wyjątkowo smacznych owocach.
 
W początkowej fazie po wysiewie, siewki muszą mieć bardzo ciepło i wilgotno. Pomagają w tym okrycia kuwet, w których wysiane są nasiona. Skrapla się na nich woda utrzymując wilgotność, a pod kuwetami znajdują się maty grzewcze, dzięki którym podłoże jest ciepłe i nasiona szybko kiełkują. Po skiełkowaniu temperatura może być już niższa, więc na noc pani Agnieszka otwiera boki namiotu i wietrzy go.
 
Zanim posiejemy nasiona, warto zainwestować w dobrą ziemię. Do siewu i pikowania warto wykorzystać gotowe, kupne podłoże, bo jest skomponowane tak, by rozrastał się system korzeniowy rośliny: m.in. podłoże ma mniej azotu, więcej fosforu..
 
Po dwóch tygodniach siewki pomidorów nadają się już do pikowania. Pani Agnieszka przesadza je do doniczek z bryłką korzeniową – dość głęboko, bo tam, gdzie jest ziemia, wyrosną nowe korzonki. Po 4 tygodniach przesadzi je ponownie: obrywa dolne liście, czyli liścienie i sadzi głęboko, aż pod pierwszą parę liści właściwych. To znowu pobudzi rozrost kolejnych korzonków.
 
Przepikowane pomidory, żeby się wzmocniły, wymagają nawożenia. Pani Agnieszka nawozi, gdy zaczynają blednąć liście szczytowe sadzonek, dodając nawozu do wody. Podlewa jednak oszczędnie, niezbyt często i przypomina, że najczęstszym błędem na tym etapie uprawy jest przelewanie roślin.
 
Na początku kwietnia sadzonki przenoszone są do szklarni, ocieplonej folią bąbelkową, gdzie dodatkowo pani Agnieszka grzeje jeszcze piecykiem olejowym, aby utrzymać temperaturę powyżej 12 stopni. Potem wysadzane są do specjalnie przygotowanych skrzyń w warzywniku – ponieważ są one wyniesione, lepiej się nagrzewają, a dla uprawy pomidorów temperatura gleby jest bardzo ważna: w zimnej glebie słabiej rosną
 
Starannie zaplanowany wysiew pomidorów to dopiero pierwsza część pracy, jaką pani Agnieszka musi co roku wykonać. Gdy siewki rosną, trzeba się nimi bardzo starannie opiekować, aby nie chorowały i smacznie plonowały. Pani Agnieszka sprawdziła, że pomidory nie lubią być zalewane przez deszcz – mają więc specjalne daszki. Dzięki skrzyniom ich korzenie nie stoją w wodzie. Podlewane są ciepłą deszczówką .
 
Ważne jest tez nawożenie – ale nie za duże, bo wtedy pomidory tracą kwiaty. Pani Agnieszka nawozi je dwojako: do kwitnienia są to naturalne preparaty na bazie kwasów humusowych. Potem stosuje gotowe nawozy do pomidorów, bo pomidory potrzebują fosforu.
 
 

 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Sekrety uprawy pomidorów
Przeciw chorobom grzybowym gospodyni stosuje wyłącznie opryski preparatami domowej roboty. Najpierw przygotowuje wodną zawiesinę kredy malarskiej (13 dag kredy malarskiej na litr wody). Do 1,5 litrowego opryskiwacza wlewa 30 ml roztworu kredy, a następnie 75 ml octu jabłkowego (lub winnego) 6%, po czym dopełnia go wodą. Proporcje na 5 litrów to: 250 ml octu jabłkowego lub winnego 6% oraz 100 ml zawiesiny kredy. Ten naturalny preparat stosuje do oprysków przez cały okres wegetacji pomidorów.
2022.01.25
~ Emma
Re: Sekrety uprawy pomidorów
Proszę o przypomnienie jeszcze jednego sekretu p. Agnieszki. W programie była mowa o robionym naturalnym preparacie , którym p. Agneszka opryskiwała pomidory, aby nie chorowaly. Sądzę że to jest również jedna z cenniejszych informacji.
2022.01.25
~ Anna
Re: Sekrety uprawy pomidorów
Super ciekawe informacje nt. uprawy,"pomidory domowej roboty" są po prostu pyszne :-D dziękuję
2022.01.25
~ Renata Niedbałowska

Poprzednia porada

Oranżerie w nieborowskim ogrodzie (odc. 553)

Oranżerie w nieborowskim ogrodzie (odc. 553)

Historia niezwykłych kolekcji roślin egzotycznych oraz dwóch oranżerii w parku przypałacowym w Nieborowie .

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg