Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)

dodano: 11.04.2015

Nowoczesny prywatny ogród, na zboczu góry niedaleko Krakowa, zaciekawia niezwykłymi rozwiązaniami. Są tu ogrody ognia, powietrza, wody i ziemi, przedstawione przy pomocy roślin, kamieni, kolorów i światła.

Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że video z odcinkiem udostępniane jest dzień po premierze programu. 
 
 
 
ODCINEK 543:  
Ogród Czterech Żywiołów

Gościmy w niewielkiej miejscowości położonej w paśmie wzniesień, zwanych Pogórzem Wielickim, nieopodal Krakowa. Sam ogród zajmuje południowy skłon stoku z widokiem na jezioro Dobczyckie.


Działka jest  duża, bo ma ponad hektar powierzchni. Wjeżdżamy na teren posesji przez szeroką bramę z gabionów, dalej na podjazd z niewielkim rondem przy garażu. Przy drodze znajduje się zielony parking i powyżej niego duży trawnik. Od drugiej strony drogi widać kompozycję z roślin i kamieni o nazwie Lawa, a dalej żwirowy ogród japoński. Poszczególne zakątki ogrodu schodzą tarasowo w kierunku jeziora. Na jednym z tarasów umiejscowiono altanę ze stołem i krzesłami. Natomiast wokół domu znajdują się tarasy z kompozycjami z krzewów.

 
Część ogrodu jest nadal w budowie, ale już dzisiaj widać, jak  ciekawe  jest to przedsięwzięcie. Projektantem ogrodu jest Łukasz Kilarski  www.facebook.com/lukaszkilarski.ogrody.  
Część ogrodu, położona w pobliżu wejścia, szczególnie pięknie wygląda nocą. Pod bryłami szkła ułożono paski z oświetleniem ledowym. Wygląda to tak, jakby pomiędzy dużymi płaskimi kamieniami płynął prawdziwy potok.   Po przeciwległej stronie domu też spotykamy ciekawą aranżację. W tarasie zostały wycięte i przygotowane donice na krzewy berberysów. Pod nimi również ułożono szklane bryły, a dzięki podświetleniu uzyskano nocą bajeczną iluminację.  
 
Przed domem znajduje się szeroki podjazd z kostki betonowej. W związku z tym, że teren ma spadek od bramy w kierunku domu potrzebne było odpowiednie wyprofilowanie nawierzchni i wykonanie  rodzaju rynny tuż przy jej krawędzi. Powstała ona przez obniżenie dwóch rzędów kostek. Wodę zbiera studnia zakończona stalową kratką i przekazuje do dalszej części ogrodu. Przed drzwiami do garażu zaprojektowano rondo z kompozycją z dolomitów i ciemnych serpentynitów. Kontrastują one z niskimi berberysami odmiany 'Golden Ring' (Berberis thunbergii),  jałowcami i bukszpanami. Nad całością swoje gałęzie rozkłada dereń pagodowy  odmiany ‘Variegata' (Cornus controversa). 
 
Dwa pasy gabionów ustawiono równolegle do siebie, z niewielkim przesunięciem. Ich górne  poziome krawędzie stwarzają optyczne wrażenie, że teren przy domu jest płaski. Tymczasem ma on znaczny spadek od bramy w kierunku lasu. Gabiony stanowią także piękne tło dla grup roślin. Dzięki nim pospolite pęcherznice i beberysy nabierają wdzięku. Ciemna ściana stanowi kontrast dla ich złotych, czerwonych i zielonych liści. Na górnej rabacie przygotowano kompozycje z traw. Mamy tu niewysoką imperatę cylindryczną 'Red Baron', dalej swoje kłosy rozkłada rozplenica japońska i srebrzystoszara wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius). Ten ostatni gatunek jest ekspansywny i łatwo może rozprzestrzenić się poza rabatę. Na zakończenie mamy jeszcze miskanty odmiany ‘Zebrinus’. 
 
Do charakteru ogrodu i domu dopasowano ogrodzenie z gabionów.  Jako wypełnienia dla stalowych koszy użyto mieszaniny kilku rodzajów kamienia: sjenitu, melafiru i łamanego diabazu – skały wulkanicznej nieco podobnej do bazaltu. W okolicach Krakowa jest to dosyć popularny materiał, często wykorzystywany na drogi. Jego charakterystyczne rdzawe przebarwienia na ciemno szarym tle ładnie komponują się z roślinnością. Tego typu ogrodzenia ustawia się na szerokim fundamencie i co jakiś czas wzmacnia ukrytymi wewnątrz żelbetowymi lub stalowi słupami. 
Do wypełnienia szczelin architekt użył grysu z tzw. szkła bezpiecznego lub też odpuszczanego. Oznacza to, że w procesie technologicznym nie zastygłe jeszcze bryłki są w specjalny sposób wystudzane. Dzięki temu nie mają mikropęknięć a ich krawędzie są wyoblone. Natomiast sam chodnik wykonany został na betonowej podbudowie z płyt szarego piaskowca z Brennej. To trwała i elegancka nawierzchnia, odporna na warunki atmosferyczne. 
Droga  od furtki w stronę domu  nabiera nowego wymiaru nocą.  Same diody typu LED nie zużywają dużo energii a wydzielane przez nie światło jest subtelne.
 
Przy domu zwracają uwagę kamienne wyspy. Każda z nich podkreślona jest dużym jasnym głazem dolomitowym. Wokół nich rosną odmiany klonu palmowego a runo stanowi karmnik ościsty. Na centralnej rabacie posadzono tu jedyne duże drzewo – miłorząb dwuklapowy odmiany 'Saratoga' (Ginkgo biloba). Rośnie on powoli i tworzy wąską koronę o piramidalnym pokroju. Jednak najciekawszą jego cechą jest heterofilia, czyli różnopostaciowość liści. Na jednym drzewie są zarówno liście typowe dla gatunku jak i zmodyfikowane: mocno postrzępione, wąskie, trójkątne lub niemal nitkowate. Miłorząb wymaga gleby żyznej  i ciepłego stanowiska, osłoniętego od wiatru. Takie właśnie znajduje w zacisznym patio przy domu. Atutem  tego miłorzębu jest to, że nie zawiązuje on nasion i tym samym nie będzie zaśmiecał tarasu.
U podnóża skarpy ciągle trwały prace. Spotkaliśmy tu wykonawcę ogrodowej inwestycji – Marcina Gargasa    www.gargasrosliny.pl.
  Jego ekipa właśnie przygotowywała teren pod kolejne nasadzenia. Najpierw zakres rabaty wyznaczano liną. Następnie usuwano nadmiar maty szkółkarskiej ułożonej pod roślinami. Materiał ten zapobiega wzrostowi chwastów, a przede wszystkim zabezpiecza zbocze przed spływem gleby z wodą opadową i tworzeniu się kolein. Wraz ze wzrostem roślin i umacnianiem się zbocza, mata jest stopniowo usuwana. Do jej cięcia ogrodnicy używali elektrycznej grzałki własnego pomysłu. Następnie przygotowywano plastikowe obrzeża w formie taśmy, żeby oddzielić powierzchnię rabat od trawnika.
 

Pod następne rabaty sypano także piasek i kompost, który spulchni zbitą ziemię. Jednocześnie trwały prace przy budowie schodów. Na skarpie układano niewielkie 30-40 cm pacyny z zaprawy cementowej. Na wierzchu przyklejano płaskie płyty z porfiru. Następnie całość zasypywano zwięzłym gruntem.
Altan postawiona na jednym z tarasów przykryta była nieprzemakalnym materiałem. Przy projektowaniu altany trzeba wziąć pod uwagę następujące parametry: dla jednej osoby siedzącej przy stole potrzebujemy minimum 60 cm długości. Sam blat, aby  służył osobom siedzącym z obu stron, nie powinien być węższy niż 80 cm. Pomiędzy stołem a krawędzią altany warto też zachować 80 do 100 cm na przejście i ustawienie krzeseł. Jeżeli planujemy altanę dla 8 osób, to powinna mieć ona co najmniej 240 cm szerokości i 380 cm długości.   

 Przy domu pięknym akcentem jest  ogród japoński. Mieliśmy możliwość obserwować go wieczorem, kiedy jest podświetlony niewielkimi lampami typu spot, ukrytymi w obudowach imitujących kamienie. Tworzą one piękną scenografię widoczną z okien domu.
Na poszczególnych wzniesieniach przygotowano różne podłoża dla roślin. Na górce, wykonanej z kwaśnego torfu wymieszanego z piaskiem, posadzono miniaturowe różaneczniki, wrzosy, borówki, żurawiny i azalie. Największe wzniesienie, ciągnące się wzdłuż ogrodzenia, ma ziemię o odczynie obojętnym, z dużą ilością kompostu. Posadzono tu funkie, pięciorniki, bukszpany i juki. Przy płocie z gabionów rośnie bluszcz, który z czasem pokryje całą podporę i da piękne zielone tło. Im bliżej ogrodzenia, tym więcej światła zabiera sama ściana i rosnące za nią drzewa. Dlatego dla lubiącego słońce  rozchodnika kaukaskiego przeznaczono centralnie położoną wysepkę. Zbudowano ją z mocno przepuszczalnego podłoża.  

Wiosną zjawiliśmy się ponownie w ogrodzie. Marcin Gargas  pracuje w tym ogrodzie już ponad 2 lata i zna wszystkie jego problemy z pielęgnacją. Zwrócił naszą uwagę na trawiasty parking przed domem. Tutaj wyraźnie widać różnice pomiędzy jakością murawy na skarpie a resztą nawierzchni. Na skłonie, kratkę trawnikową ułożono  na podłożu przygotowanym pod trawnik, poniżej - na specjalnej podbudowie.
Marcin całą powierzchnię zielonego trawnika zasilił  ekologicznym preparatem. Zastosował wygodny pojemnik wielokrotnego użycia, zakładany na wąż ogrodowy, który dzięki specjalnemu dyfuzorowi sam miesza nawóz z wodą w odpowiednich proporcjach. Preparat zawiera miliardy  pozytywnych mikroorganizmów  pochodzących z uszlachetnionego przez dżdżownice kalifornijskie obornika.  Dla ogrodnika najważniejsze jest to, że w jego skład wchodzi trwała próchnica. Dzięki  niej gleba staje się żyźniejsza, znacznie zwiększa swoją pojemność wodną i sorpcyjną, rośliny lepiej się korzenią i szybciej rosną. Zabieg ten powtarza dwa razy do roku – wczesną wiosna i późną jesienią.
 Przyjrzeliśmy się jeszcze ogrodowi japońskiemu.  Marcin uważa ten fragment za najmniej pracochłonny w pielęgnacji.  Ogrodnik postanowił pokazać nam jak gruba jest warstwa żwiru pomiędzy wysepkami. Ułożono tu 10, a w niektórych miejscach nawet 15 cm, kruszywa. Pod nim znajduje się  gruba włóknina drogowa  typu 300 g/m2. Taki przekrój miał umożliwić wygrabianie fal  w żwirze. 
 Na koniec spotkaliśmy się jeszcze z Łukaszem. Rozpoczęto już prace nad ostatnim, najtrudniejszym elementem ogrodu – żywiołem wody. Ideą jest tu utworzenie zbiornika wodnego na specjalnie przygotowanym tarasie na skarpie.
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
81%
19%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Pan Łukasz Kilarski być może jest świetnym projektantem wnętrz, ale ten ogród nie wyszedł mu zbyt dobrze. W ogrodzie całkowicie brak powiązań z krajobrazem, co jest jednym z podstawowych błędów popełnianych przed niedoświadczonych planistów zieleni. Program Maja w ogrodzie niestety nie pokazuje dobrych przykładów ogrodów, co m.in. hamuje rozwój polskiego rynku, bo statystyczny Kowalski nie wie skąd czerpać wiedzę i programy telewizyjne uważa za wyznacznik trendów. Zajmuję się profesjonalnie projektowaniem ogrodów i bardzo często spotykam się z uwagami klientów: "ja się znam bo widziałem w Mai w ogrodzie". Bardzo ciężko przekonać takiego klienta, że nie ma racji. Pozdrawiam
2021.12.05
~ ogrodnik
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Świetny pomysł na tematyczny ogród, super wykonanie, szkoda, że jeszcze nie skończony. Może będzie następny odcinek, chętnie bym obejrzała. W końcu coś nowego, pomysłowego, a nie w czambuł rabatki( swoją drogą też piękne, ale to norma). Świetna fantazja projektanta i odwaga użytkowników:) Więcej takich odcinków Pani Maju:) Dzięki takim ludziom, z takimi talentami wręcz artystycznymi, możemy coś podpatrzeć, czegoś się nauczyć, wyrobić sobie własny gust:) Wielkie dzięki :)
2021.12.05
~ Mariola
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Jak dla mnie za wąskie przejście za oparciem siedzeń jeżeli ktoś będzie siedział za tym stołem.Nie wiem czemu ktoś wymyślił taki wąski ten wgłębnik pod stół
2021.12.05
~ Mrsmrs
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Jak dla mnie ogród przepiękny. Troszkę za mało miejsca na biesiadowanie ale ogólnie super. Zapraszam www.opsastyl.com
2021.12.05
~ opsastyl
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
ten kto projektował te ściany z kamieni nie był na Majdanku.Tzm przechowują w ten sposób buty po więżniach obozu.Można zobaczyć grafiki.
2021.12.05
~ aro
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Warto dodać że jeżeli już nas licho skusi i zastosujemy gdzieś środek \\\"R\\\" z glifosatem na uciążliwy chwast to po tym jak chwast uschnie i doprowadzimy miejsce do porządku poleca się KONIECZNIE dla równowagi polać to miejsce biohumusem i/lub zastosować pałeczki z mikoryzą i/lub zalać gnojówką z pokrzywy czyli generalnie zadziałać ożywczo na florę i mikrofaunę tego miejsca. Trzeba odtworzyć mikroflorę miejsca które wcześniej zostało zatrute. I JEST TO RZECZ KONIECZNA
2021.12.05
~ mrMrs
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Pan Bartosz ładnie to ujął. My wolelibyśmy po prostu panią widzieć po zielonej (ekologicznej) stronie ogrodu . Jest pani na tyle dobra by móc zacząć dyktować warunki co wolno reklamować w pani programie a co nie. Co zaś się tyczy niesłynnego produktu mam linka do artykułu który dzisiaj znalazłem ale nie wiem czy wolno tu wklejać(?) - w razie czego ,by zamknąć sprawę szkodliwości - do wiadomości redakcji- WHO stwierdza ze roundup powoduje raka. Jednak! (Mam wierzyć pracownikowi Monsanto czy WHO?) http://ecowatch.com/2015/03/23/monsanto-roundup-glyphosate-cancer/
2021.12.05
~ 59T2P5
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Panie Zenonie. Świetnie uzupełnił Pan moje argumenty! Argumenty wystosowane przez firmę dla obrony nie przemawiają do mnie. Mam rodzinę w różnych miejscach USA i mają wyrobioną opinię przez lata o tym produkcie. Były też bezpośrednie przypadki zachorowań na raka przez tę firmę. Jest kilka miejscowości, które mają takie skażenie, że to taki amerykański Czarnobyl, który wykończył mnóstwo ludzi. Rząd USA nigdy tego nie nagłośnił. Ludzie padali i padają jak muchy. Czasem tylko udaje im się trafić do jakichś niezależnych, niszowych mediów, bo te wielkie odmawiają nagłaśniania sprawy. Pani Maju, jest Pani na pewno idolką ogrodników w Polsce. Powstało wiele innych ogrodniczych programów, ale ich forma, jak i sami prezenterzy jakoś do mnie nie przemawiają. Pani ma w sobie ten urok, spokój, pedagogiczny ton głosu, idealny do reklamowania sztuki ogrodowej i edukowania. Po tylu latach emisji programu jest Pani jego nieodłącznym elementem. Z innym prezenterem/prezenterką to już nie byłoby to. TVN dobrze o tym wie, że jest Pani niezastąpiona, a Pani powinna korzystać z tego, że ma Pani wyrobioną markę przez długie lata. Czas stawiać własne reguły. Liczę, że przestanie Pani promować w tym programie produkty typu Round-up i selekcjonować, które reklamy trafią do programu. Wiem, że nie da się zrezygnować z reklamowania niektórych rzeczy/środków, ale proszę o przemyślenie, zgodnie z własnym sumieniem, co trafia na szklany ekran.
2021.12.05
~ BartoszJ-M
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
I bardzo dobrze , nie oglądaj i nie marudz . Nie sądzę ,aby wielkie szlochanie się rozleglo.Wielu innych chce oglądać ten program , ja rownież .Nie wyobrażam sobie tv bez tego programu mimo reklam !
2021.12.05
~ Fan Mai w ogrodzie
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Ogrod to kwestia smaku. Ale z kazdym programem coraz wiecej reklamy, w tym agresywnej chemii i bzdurnych narzedzi. Plus p. Popielarska czytajaca z bledami podane jej pod nos teksty. Nie lepiej zrobic program z samych reklam wszelkiego badziewia, zeby wszystko bylo oczywiste? Juz moi znajomi nie ogladaja, od dzis nie ogladam i ja.
2021.12.05
~ aska
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Komentarz do Scottsa. Szanowny Panie Roundup! Tylu półprawd naraz dawno nie czytałem. Za to czytałem dziś rano artykuł o specjalnej grupie pracowników zatrudnianych przez firmę Monsanto jedynie po to by odpierała zarzuty stawiane firmie przez niezadowolonych klientów i alarmujących świat naukowców. (www.motherjones) Wszystko co Pan piszesz to prawda ale niestety tylko po części. Oczywiście posiadacie wszelkie niezbędne certyfikaty Oczywiście przeprowadzone wszelkie badania ale badania przeprowadzane były przez firmę Monsanto bądź na zlecenie tejże, trudno więc o obiektywizm. Roundup to pochodna Agent Orange który firma Monsanto sypała na Wietnamczyków przez długie lata w czasie prowadzonych przez USA działań eksterminacyjnych -faktycznie środek nieźle zabija i udowodniono ( to o te \\\"badania\\\" chodzi? że w dużych dawkach zabija i powoduje uszczerbek na zdrowiu.( zdjęcia ofiar do obejrzenia np na portalu gazeta.pl z ub.tygodnia.) Co do glifosatu- rolnicy w USA używający tego środka od 10 lat są obecnie innego zdania. Chcieli zaskarżyć firmę Monsanto o oszustwo ale niestety Obama zmienił prawo i już nikt Monsanto nie oskarży nigdy ! Argument \\\" większość nie może się mylić\\\" jest na poziomie much podczas ichniego obiadu, że tak to delikatnie ujmę. Śledzę poczynania firmy Monsanto od wielu lat. Potwierdzam! Wszelkie wprowadzanie produktów tej firmy odbywa się zgodnie z prawem ! Rzecz w tym, że firma Monsanto ZMIENIA PRAWO W KAŻDYM Z KRAJÓW W KTÓRYM CHCE MIEĆ SWÓJ INTERES. I to jest bardziej szkodliwe i od Roundupu i od samego Agent Orange. Oczywiście każdy ma wolną wolę i może kupić Roundup albo po prostu \\\"wyrwać chwasta\\\" Ja jestem jednak zdania ze telewizja bierze odpowiedzialność za kształtowanie gustu obywateli i dlatego sądzę po prostu że najzwyczajniej w świecie rzeczą NIEMORALNĄ JEST reklamowanie czegoś jako dziecinnie prostej zabawki, której nie dałoby się do ręki własnemu dziecku . Skoro nie reklamujemy papierosów, pornografii, narkotyków czemu dajemy ludziom w łapy środek z którym walczy się na całym świecie? Skoro większość ludzi walczy , to przyjmując pański tok rozumowania, należy się go pozbyć wszak\\\" większość nie może się mylić\\\" (?) Droga Pani Maju. Firmuje Pani własną twarzą ten produkt albo się Pani zgodzi to robić albo nie. Decyzja należy do Pani. Proszę jednak wziąć pod uwagę że bierze pani odpowiedzialność za to co Pani reklamuje
2021.12.05
~ Zenon
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
wyjaśnienie w sprawie Roundupu W odc. 543 \\\"Ogród 4 żywiołów\\\" pokazaliśmy w programie mazak w żelu z preparatem Roundup. Spotkało się to z krytyką kilku osób na forum. Poprosiliśmy firmę Scotts o odpowiedź na zastrzeżenia tam zawarte. Pozdrawiamy redakcja \"Mai w ogrodzie\" \"Szanowna Redakcjo, jako podmiot wprowadzający środek ochrony roślin na terytorium Polski zostaliśmy wywołani do tablicy, więc pozwalamy sobie przedstawić kilka informacji dotyczących Glifosatu, będącego substancją aktywną w środkach z rodziny Roundup. Zdajemy sobie sprawę, iż wiele osób posiada „wyrobione” zdanie na temat stosowania „chemii” w ochronie roślin, jednak sądzimy, że tego typu informację zdecydowanie powinny pomóc i wzbogacić wiedze. Nasze działanie jest w 100% zgodne z obowiązującym prawem – produkt został dopuszczony do obrotu zgodnie z najnowszymi wymaganiami ochrony środowiska i mamy prawo go reklamować. Treścią tego listu nie jest polemika z opiniami widzów programu, a przedstawienie danych naukowych dostępnych w tym temacie. 1) Problem biodegradowalności – niestety z treści informacji wyraźnie widać, iż mylone są pojęcia biodegradowalność, bioakumulacji, stopnia rozkładu substancji czy toksyczności. Los glifosatu w glebie i roślinach badano intensywnie w ciągu ostatnich kilku dekad. Glifosat wiąże się bardzo dobrze z większością gleb i osadów w środowisku, a więc na ogół glifosat nie jest dostępny do pobierania przez korzenie roślin i stanowi bardzo niewielkie ryzyko uszkodzenia roślin następujących upraw i innych roślin w sąsiedztwie strefy aplikacji. Glifosat docierając do wód powierzchniowych jest błyskawicznie wchłaniany przez osady i degradowany do kwasu AMPA. Następnie AMPA jest dalej rozkładany do naturalnie występujących substancji, takich jak dwutlenek węgla i fosforanów. Zgodnie z niedawno opublikowanymi danymi przedstawionymi agencji regulacyjnej UE, glifosat łatwo ulega degradacji w glebie w standardowych warunkach laboratoryjnych, jak i w terenie. W badaniach tych średni czas połowicznego rozpadu wynosił 5,8 dni, w zakresie od 1 do 60,2 dni. W szerokim zakresie warunków klimatycznych okres półtrwania wynosił 16,5 dni, w zakresie od 2,3 do 143,3 dni. Jeśli chodzi o stosowanie słowa „biodegradowalny” to we Francji po prostu zabronione jest stosowanie tego zwrotu w kontekście środków ochrony roślin i stąd zakaz jak i również kara, czy wysoka - to kwestia punktu odniesienia. Jest to raczej przykład nienadążania prawa za rzeczywistością. Jednak pozwolono na stosowanie zwrotu, iż glifosat w ziemi ulega rozkładowi do substancji naturalnych w obecności naturalnie występujących mikroorganizmów. Odsyłam do m. in.: European Commission. (2002) Report for the Active Substance Glyphosate, Directive 6511/VI/99, January 21. http://ec.europa.eu/food/plant/protection/evaluation/existactive/list1_glyphosate_en.pdf Giesy JP, Dobson S, Solomon KR. (2000) Ecotoxicological Risk Assessment for Roundup Herbicide. Reviews of Environmental Contamination & Toxicology 167: 35-120. 2) Legalność sprzedaży i reklamowania – Ustawa o środkach ochrony roślin zabrania wprowadzania w błąd klienta i sugerowaniu, iż produkt jest bezpieczny. Pragnę zaznaczyć iż środki pod nazwą Roundup nie mogą byś sprzedawane bez dogłębnej analizy merytorycznej i zanim uzyskały pozwolenie zostały poddane badaniom i ocenie przez największe renomowane instytucje w Polsce, Europie i na świecie. Konsekwencją tej oceny jest pozwolenie na obrót tymi środkami oraz klasyfikacja środka. Pragnę zaznaczyć iż środek Roundup Żel nie został w żaden sposób zaklasyfikowany jako niebezpieczny dla człowieka, zwierząt czy też środowiska. Rejestracja Roundup Żel obejmuje tylko stosowanie przez użytkowników nieprofesjonalnych w ogrodach przydomowych i działkowych. Więc stwierdzenie iż środek jest zabroniony do stosowania w ogródkach jest nieprawdą. 3) Kumulacja w organizmach żywych (bioakumulacja), toksyczność - glifosat został wprowadzony na rynek prawie 40 lat temu został poddany badaniom laboratoryjnym oraz badaniom terenowym w celu oceny jego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. Ponieważ glifosat został powszechnie przyjęty do zwalczania chwastów w rolnictwie, przemyśle i do domowych ogrodów stał się chyba najbardziej szeroko badaną substancją czynną stosowaną w herbicydach, co ma odzwierciedlenie w setkach publikacji naukowych. W UE, glifosat został zatwierdzony w 2002 roku. Ocena została oparta na ponad 200 wynikach badań toksykologicznych. Ogólny wniosek z tej oceny był, że glifosat spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa określone przez wszystkie dyrektyw UE dla herbicydów i nie stwarza niedopuszczalnego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Ta konkluzja została dotychczas potwierdzona przez wszystkie kolejne oceny prowadzone przez urzędy regulacyjne, także w Polsce. Konkluzje z tych badań: a. glifosat ma bardzo małą toksyczność; b. nie jest rakotwórczy i nie ma skutków mutagennych, czyli nie zmienia DNA; c. glifosat, po spożyciu, nie jest metabolizowany i jest szybko eliminowany. Jest słabo wchłaniany przez skórę i nie kumuluje się w tkankach zwierzęcych i ludzkich. d. glifosat nie jest szkodliwy dla rozwoju lub reprodukcji zwierząt testowych. Badania na szczurach i królikach nie wykazały zagrożenia na rozrodczość i rozwój potomstwa. Zaobserwowano zmniejszoną masę ciała płodów jedynie przy bardzo dużych dawkach, które były kilka tysięcy razy większa od przewidywanej maksymalnej dziennej dawki dla ludzi. Twierdzenie, iż Roundup jest toksyczny, kumuluję się w organizmie oraz iż „bezspornie udowodniono szkodliwy wpływ tej trucizny na rozwój płodu ludzkiego” nie ma oparcia w badaniach naukowych. 4) Skuteczność – jedną z cech środka jaka jest dokładnie badana, poza toksycznością, jest oczywiście skuteczność. Badania wykazują bardzo wysoką skuteczność środka, co ma też odzwierciedlenie w popularności Roundupu na całym świecie. Miliony zadowolonych klientów, którzy używają Roundupu naprawdę nie mogą się mylić. Można mieć uwagi do tego środka i takie jest prawo klienta, jednak przed wygłaszaniem poniższych opinii proszę o weryfikację informacji a nie opieranie się na zasłyszanych plotkach, bądź półprawdy lub kłamstwa rozpowiadane przez konkurencję. Zalecam poszukanie niezależnych opinii, gdyż także nasza wypowiedź siłą rzeczy nie może być obiektywna. Zachęcam do lektury cytowanego raportu oraz dokumentacji jaką może służyć Ministerstwo Rolnictwa i wyrobić sobie własną opinię. Najlepiej zacząć od etykiety środka, która w całości zgodnie z polskim prawem jest weryfikowana i akceptowana przez Ministerstwo. Zachęcamy także do bezpośredniego kontaktu z nami, możemy służyć swoją wiedzą i danymi. Roundup w postaci żelu aplikowany na liście chwastów praktycznie eliminuje kontakt tej substancji z podłożem. Sposób aplikacji powoduje, że nie ma zagrożenia dla człowieka pokarmowego i inhalacyjnego oraz minimalizuje zagrożenie skórne. Jest to preparat najnowszej generacji spełniający najwyższe wymagania dotyczące ochrony środowiska. Scotts Poland
2021.12.05
~ Redakcja
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Ręce opadają! Znowu promujecie Round-up w Waszym programie! To jest jeden z najbardziej toksycznych środków na świecie, który nie jest biodegradowalny, który trwale uszkadza środowisko i przecieka do wód gruntowych ! Rozumiem, że program zarabia dzięki reklamom ogrodczych firm, ale jeśli misją programu jest także ochrona przyrody, środowiska, to zaprzeczacie sobie! Szalenie to przykre. Jako fan Mai w ogrodzie i ogrodnik amator od dziecka bardzo nad tym ubolewam. W jednym programie pokazuje się jak chronić pszczoły, a w drugim pokazuje się (równie dobrze to może być działka w pobliżu), że stosuje się coś, co tak niszczy środowisko, zabija zwierzęta, wiele roślin, sprzyja powstawaniu raka! Bardzo się zawiodłem, bardzo! Ten środek trwafia do środowiska i w nim krąży, więc może u siebie zwalczymy chwasty, ale np. sąsiadowi wbijemy gwóźdź do trumny, a niepodal zatrujemy całą pasiekę. Pani Maju, od dziecka budziła Pani u mnie sympatię i szacunek. Może tak zostać, ale proszę wziąć mój zarzut do serca. A wszystkim widzom Mai w ogrodzie oraz sponsorom polecam ten film, w którym jest m.in. mowa o środku, który zabija nasz świat, który trwale go uszkodził! Oto on: https://www.youtube.com/watch?v=ULPn0de1dhA
2021.12.05
~ BartoszJ-M
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Nieskończony jeszcze, ale juz fantastyczny ogród .Chciałabym taki mieć ,a altana śliczna bardzo oryginalna .
2021.12.05
~ Basia
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
za wczesnie pokazany ogród
2021.12.05
~ alamakota
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Powinien sobie jeszcze włosy pod pachami tym roundapem w sztyfcie posmarować, pewnie też by zginęły:)
2021.12.05
~ smo
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Ogród świetny i piękne kamienie :)
2021.12.05
~ K
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Do swojego wpisu dodam uwagę żony, która zdumiał wgłebnik, ogladalismy ten fragment kilka razy i pròbowaliśmy zrozumieć sens takiego rozwiązania (wymiar, fruwające szmaty nad głową i za plecami - itp). Z pokazanego projektu nic nie zyskałoby naszej aprobaty do zastosowania w naszym ogrodzie. Co do innowacyjności projektu - od wielu lat oglądamy brytyjskie programy o aranżacji i budowie ogrodów. Nie ma w nich krypto reklam a rozwiązania nie służą promowaniu projektantów czy producentów. To jest wartosc tych programów - pokazuje się rozwiązania i poddaje się je ocenie. Do projektanta \\\"\\\" żywiołów\\\" jeżeli się lansuje za pomocą programu ogrodniczego to trzeba umieć też przyjąć krytykę swojego dzieła. Praktycznie każdy z zastosowanych pomysłów niesie w sobie wiele wątpliwości.
2021.12.05
~ projektant amator
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Ladne roslinki ale zeby reklamowac trucizne\" Roundup\",to jest juz skandal! Jest szkodliwe nie tylko dla roslin ale i ludzi.Pozatym jest rakotworczy.
2021.12.05
~ DZ
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Ogród bardzo ładny, nowoczesny. Dużo ciekawych rozwiązań architektonicznych. Chętnie oglądnęłabym ogród do końca urządzony. Gratuluję ogrodu.
2021.12.05
~ asiach
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Dla mnie pokazany ogród był bardzo atrakcyjny, w dodatku powstał w wyjątkowo pięknym miejscu. Uważam, że duża ilość wykorzystanych pomysłów wynikała wyłącznie z ogromnej powierzchni działki i możliwości stworzenia na niej aż czterech odrębnych ogrodów. Po lekturze wpisów na forum mam nadziej, że Scythe pochwali się wkrótce w programie swoim ogrodem.
2021.12.05
~ robert
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
A mi podoba się bardzo , tak bardzo , że brawa dla projektanta .Świetny projekt , szkoda ,że jeszcze nieskończony . Warto byłoby zobaczyć ten ogród w kondycji finałowej , jest bowiem co podziwiać . Z góry dziękuje i pozdrawiam .
2021.12.05
~ Piotrek
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Mi ogród się nie podoba. Ważne jednak żeby właściciele dobrze się w nim czuli i im się podobał. W końcu to ich kawałek ziemi i ich pieniądze.
2021.12.05
~ Marta
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Rewlacyjny ogrod I znakomity odcinek . Wlasnie lubimy takie nowosci I takie chcemy ogladac .Widac ,ze projektant nie boi sie eksperymentowac I to przynosi wspaniale efekty .Piekny ogrod , szkoda ,ze jeszcze nieskonczony .Szkoda rowniez ,ze nas na to nie stac , bo bysmy wiele skopiowali .Gratulujemy panu projektantowi pomyslu na cztery zywioly , bardzo oryginalne .W sumie bomba .Pozdrawiamy.
2021.12.05
~ G i A
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Chciałabym mieć tyle kasy...
2021.12.05
~ Sylwia
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Do - Scythe - kosy . Droga Koso - mieszkam rzeczywiście na dość dużej wsi i długo na tej wiosce juz przebywam , nawet bardzo długo .Wprawdzie za moim oknem buraków nie moge dojrzeć choć staram sie , ale Central Park owszem widzę często . Dalszej polemiki nie bedzie ,gdyż jedyne co z tonu twojej wypowiedzi wynioslem ,to chęć uwlaczajacej złośliwości .Oceniam Cię jako stara klotliwa przemadrzala jedze ! Chciałbym jeszcze raz pogratulować Projektantowi pomysłu i wizji przedstawionego ogrodu . Pani Maju , uwielbiam Pani program .
2021.12.05
~ Andrzej
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
mam nadzieję że wrócicie tam jak już skończą całość(?) a z tym roundupem to rzeczywiscie przesadziliście...
2021.12.05
~ zenon
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Brawo. Kolejny fantastyczny ogród. Oglądałam z zachwytem.
2021.12.05
~ Ula
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Ciekawe. Czyli można \"na bogato\" i ze smakiem?Nie trzeba monumentu białego golfisty ? Bardzo lubię ten program i rozumiem potrzebę zarabiania na reklamach ALE nie rozumiem czemu reklamujecie ROUNDUP? To może i skuteczne ale najbardziej szkodliwe ze wszystkich dostępnych środków ochrony roślin. Nie tylko ulatnia się do atmosfery ale i przenika grunt gdzie całymi latami zatruwa glebę! W większości CYWILIZOWANYCH KRAJÓW jest zakazany !
2021.12.05
~ Dżejms
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Bardzo fajny, pomysłowy projekt.
2021.12.05
~ Mela
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Andrzeju drogi, jaki jad zawiści? Ja nikomu do portfela nie, zaglądam. Jak ktoś chce to niech sobie nawet rabaty dolarami podsypie. Wypowiadałem się czysto o samym projekcie i odczuciach towarzyszących mi po obejrzeniu odcinka. Piszesz cyt.\\\"Wspaniały nowoczesny projekt ktory niesie ze sobą kompletne nowum w ogrodach \\\" Gdzie tu ta innowacyjność się przejawia? ot zlepek styli, materiałów i głupich pomysłów to ta innowacyjność wg Ciebie? Mieć hektar działki i nie zaprojektować ludziom porządnej altany z sekcja grilla itd tylko jakiś dziwny wgłębnik na 10 kur. Ojjjj Andrzeju, wydaje mi się, że za mało widziałeś albo za dużo na swojej wiosce przebywasz. Piszesz cyt.\\\"Ogromnie podoba mi się zastosowanie płyt skalnych i skał w ogrodzie oraz podświetlenie\\\" Mi też Andrzeju drogi ale ze smakiem i gustem, a nie wioskową nonszalancją. Nie wiem skąd do wynika ale w Polsce przyjęło się i to we wszystkich dziedzinach, że jak dużo i bardziej pstrokato to jest ekstra. W prezentowanym ogrodzie projektant użył chyba wszystkiego co było dostępne na składach budowlanych. Piszesz cyt.\\\"Całość na medal , niespotykany dotychczas pomysł! Jaki niespotykany, w co 3 gazecie czy na targach roślin znajdziesz wszystko co projektant sobie poprzenosił i ubrał w ładne hasełko, niestety nie wyszło, a szkoda:( Piszesz cyt.\\\"Dzieki takim ludziom jak Wy zmieni się wreszcie nasz kraj i mentalność ludzi jak za króla Cwieka tez wymrze .\\\" Chyba Andrzeju drogi za długo oglądasz na pole buraków za okna.
2021.12.05
~ Scythe
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
CO Poniedzialek czekam z utesknieniem na nowy odcinek
2021.12.05
~ JA
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Maja jestes bogini ogrodow ,bez ciebie te ogrody byly by tylko ogrodami ,pozdrawiam i chcemy wiecej
2021.12.05
~ ser
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Jeszcze nikt wszystkim nie dogodził . Jak jest gotowy to są wpisy o pokazanie realizacji, jak jest realizowany to też źle. jak jest bogaty to też źle no bo jak to można taki pokazywać .i takie przeważnie się nie podobają bo za bogate . ja lubię popatrzeć na elegancję i bogactwo bo dziadostwa to dosyć wokół nas na podwórkach. robię teraz ogród i lubię podpatrzeć , a nie muszę brać przykładu ze wszystkiego . No i szkoda że nie stać mnie na taki ogród , ale nie krytykuję z zazdrością
2021.12.05
~ ogrody
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Program zszedł na psy. Jak można bezczelnie promować Roundap W Polsce, podobnie jak w innych krajach UE, gama produktów firmy Monsanto pod nazwą Roundup sprzedawana była z etykietami informującymi o uleganiu biodegradacji środka. Ta informacja została uznana za nieprawdziwą (Roundup nie ulega rozkładowi w środowisku) a firma Monsanto przegrała proces sądowy w tej sprawie m.in. we Francji, wskutek czego została nałożona na nią grzywna finansowa. Nakazano usunięcie wprowadzającej w błąd klientów adnotacji również w Polsce. Reklama w ogólnopolskiej telewizji tego środka bez informacji o jego szkodliwości moim zdaniem jest niezgodna z prawem. A nawet ostatnio środek Roundap zabroniony jest do stosowania w ogródkach. Do autorów programu: Opanujcie się z wciskaniem byle czego w większości nieświadomym działkowcom i początkującym ogrodnikom. Podejrzewam, że macie również rodziny i dzieci. I zapewne tak jak i my pragniecie mieszkać w zdrowym i przyjaznym środowisku. I bez obawy pragniecie aby w najbliższym Waszym otoczeniu nikt z nich nie był narażony na tak toksyczne i niedegradowalne trucizny. Roundup i mieszanina jego z innymi substancjami to trucizna, która jest odkładana w organizmach zwierząt i ludzi. Bezspornie udowodniono szkodliwy wpływ tej trucizny na rozwój płodu ludzkiego. Czy rola telewizji to otumanianie nieświadomych ludzi. Przecież właśnie ten program oglądają ludzie niedoświadczeni, którzy próbują zdobyć właśnie z tego programu garść informacji. Osobiście wspierałbym wszelkie formy aktywności ruchowej na swojej działce a przy tym schylenie się i wyrwanie chwastu ręcznie więcej pożytku dokona niż to samo schylenie i przyłożenie do listka śmiercionośnej toksyny. Po pierwszym pozostanie odrobina zmęczenia, jeśli będziemy się częściej schylać po drugim oprócz tego pozostanie na wiele lat zniszczona gleba. A swoją drogą skuteczność tego specyfiku jest mierna. Roślina raz wypalona Roundap\\\'em po jakimś czasie uodparnia się na niego. I o dziwo ogród gdzie stosowano Roundap w kolejnym roku pokrywa się jeszcze bujniejszą roślinnością (chwastami). Jaki więc sens zatruwania siebie. Własnej rodziny. I własnych wnuków. Chwasty szybko się uodparniają na herbicydy. Niestety nasze szlachetne rośliny nie. Przykład: Sąsiadka 5 lat temu spaliła mi Roundapem piękny krzaczek dobrze owocującej jeżyno maliny. Na tej ziemi obecnie ta roślina jest karłowata i pozbawiona owoców. Może autorzy programu by rzetelniej przykładali się do doboru przekazywania merytorycznych treści na temat ogrodów i zrezygnowali z promowania trucizn.
2021.12.05
~ Czytelnik
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Dlatego nie pokazuje się wlascicieli nowoczesnych ogrodów , zeby ten wasz JAD zawiści nie zabił ich ! Patrzcie na ogród jak na dzieło sztuki , nie na czyjąś kasę . Wspaniały nowoczesny projekt ktory niesie ze sobą kompletne nowum w ogrodach .Fantastyczny pomysł na cztery żywioły , cztery rożne tematy ogrodowe .Powstaje ogród niemonotonny krajobrazowo .. Ogromnie podoba mi się zastosowanie płyt skalnych i skał w ogrodzie oraz podświetlenie .Całość na medal , niespotykany dotychczas pomysł! ! Bardzo prosze o pokazanie tego ogrodu jak juz bedzie ukonczońy .Dzieki Redakcji za ten odcinek .Prawdziwe gratulacje dla Projektanta za twórczy umysł i Właścicielom za akceptację .Dzieki takim ludziom jak Wy zmieni się wreszcie nasz kraj i mentalność ludzi jak za króla Cwieka tez wymrze .
2021.12.05
~ Andrzej
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Wszędzie gabiony, szmaty (biedne roślinki) i roundup. Nie podoba mi się ten ogród.
2021.12.05
~ Gośka
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Masa, masa kasy utopiona w niepasujących do siebie materiałach. Totalny brak pomysłu na zaaranżowanie przestrzeni przez projektanta. Kilka razy w odcinku pada stwierdzenie o praktyczności sekcjach itp,widać że projektant kładzie nacisk na użyteczność, ale jaka to użyteczność namówić inwestora na zrobienie tak małej niezadaszonej \\\"altany\\\" na hektarowej działce? Co do materiałów i kształtów: tu rondo, tu gabion kwadratowy, tu łuki na rabacie, tu szkło, tu grys, tu ścieżka kamienna tu kostka brukowa, tu światełko tam lampeczka i tak można jeszcze wymieniać i wymieniać w nieskończoność. Najgorszy efekt, który totalnie psuje i wręcz w oczy kole to, te okropne sztuczne dechy tarasowe w kolorze wiśnio brązu:( Szkoda bo z takimi funduszami jakie zostały tu utopione można było zrobić prześliczny ogród. Co do roślin to się nie wypowiadam bo na razie większość leżała w doniczkach:) Zły tytuł odcinka, powinien być zatytułowany \\\"Wycieczka po składach budowlanych\\\" Ogród bez duszy, bez pasji, bez klimatu:(
2021.12.05
~ Scythe
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
Przychylam się do przedmówcy i tak jak wspomniał o prywatności właścicieli, po co pokazywać coś co się tworzy, skoro nie pokazuje się samego siebie, tylko projektanta, bądź firmę ogrodniczą, która robi to za Ciebie za wielką. wielką kasę, gdzie na prawdę nie widać duszy właściciela i jego pasji, tylko szablonowe projekty? I gdzie kończy się ogród, a zaczyna marketing?
2021.12.05
~ renata
Re: Ogród Czterech Żywiołów (odc. 543)
widać że projekt pochłonął wiele środków ale dla mnie efekt to rozrzucone pomysły, które nie komponują się w całość, może zabrakło pokazania jak w ogród wpisuje się dom. Widać dużą dbałość realizatorów o prywatność właścicieli tylko po co pokazywać takie ogrody. Dla mnie przebojem jest tunel na posesję, może to ukłon w stronę grotołazów?
2021.12.05
~ projektant amator

Poprzedni odcinek

Salon  pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)

Salon pod chmurką i kolekcja irysów cebulowych (odc. 542)

Jak precyzyjnie i z pomysłem zagospodarować 120 metrów ogródka pod blokiem? W tym ogrodzie dzięki dobremu projektowi znalazło się miejsce na stół, barek,...

więcej »
Ocena
88%
12%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg