Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Z różami w roli głównej (odc. 545)

dodano: 25.04.2015

Niewielki ogród kolekcjonera róż skomponowany w tonacji biało-różowej. Są tu doskonale dobrane zestawy bylin podkreślające urodę róż, a także szeroka pergola dla pnących odmian. Właściciel ogrodu zajmuje się też hodowlą nowych odmian róż oraz ceramiką.

Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że video z odcinkiem udostępniane jest w poniedziałek po południu, dzień po premierze programu. 
 
 
ODCINEK 545:   Z różami w roli głównej
 
Róże najpiękniej kwitną do początku czerwca. Właściciel ogrodu Łukasz Rojewski  (www.myroses.pl)  ma w  Konstantynowie Łódzkim kolekcję ulubionych róż.  Na pergoli i ścianie  domu pną się odmiany o najdłuższych pędach. Wiele róż kwitnie tylko raz, więc trzeba trafić w odpowiedni termin, żeby się nimi nacieszyć. Ale to nie jedyne rośliny - tłem i towarzystwem dla róż są  pięknie skomponowane rabaty bylinowe. Nie ma tu tylko drzew, ponieważ słońca dla królowych ogrodu powinno być jak najwięcej. Na rabatach uwagę zwraca srebrnolistna bylica luizjańska (Artemisia ludoviciana), pomiędzy nimi  biała  róża‘Winchester Cathedral’.
 
 
 
Oto plan tego niedużego ogrodu.
Działka ma 800 metrów powierzchni, ale dużą jej część zajmuje dom z werandą. Z boku mamy zakątek gospodarczy ze szklarnią. W ogrodzie dominującą budowlą jest długa pergola. Są też  rabaty pod ogrodzeniem oraz  rabaty-wyspy na trawniku. Owalny placyk wypoczynkowy otaczają wysokie jałowce ‘Skyrocket’. Za nim, przy ogrodzeniu, krąg z fontanną i ławka. Pergola, projektu pana Łukasza, jest obliczona dla dwóch spacerujących osób, szerokość ścieżki - 265 cm, odstępy pomiędzy przęsłami to 2,5  metra. 
 
A jak zaczęła się przygoda pana Łukasza z różami? Od spaceru we francuskiej wiosce, gdzie zobaczył  obsypaną kwiatami piękną różę, o pachnących kwiatach wielkości paznokcia  odmiany ‚Cecile Bruner’. Kolejną była pnąca róża o ogromnych jak dłoń kwiatach   ‘Gloire de Dijon’.
 
Spacerując pod pergolą oglądamy kolejno piękne róże: różowofioletową  ‚Erinnerung an Brod’ syn. ‚Souvenir de Brod’, Rudolf Geshwind 1884, różę ‘Stanwell Perpetual’, pnącą różę Davida Austina 1961 ‘Constance Spry’. 
Na  końcu wyglądająca jak porcelanowa filiżanka Królowa Szwecji, czyli róża ‘Queen of Sweden’.
 
 
 
 
 
Ulubionym miejscem odpoczynku całej rodziny jest weranda. To miejsce z artystycznym klimatem, i niezwykłym  kominkiem projektu pana Łukasza. Na werandzie ozdobą są piękne ceramiczne pojemniki, filiżanki, dzbanki.  Pan Łukasz zajął się ceramiką profesjonalnie i otworzył własną pracownię, robiąc te małe  dzieła sztuki na zamówienie.  Na  furtce wiodącej do sąsiadów, zawiesił  ceramiczny obraz przedstawiający kwiaty irysów, wraz  ich kłączami. W wielu miejscach rozwieszone są gliniane dzwonki. Wiele róż ma wykonane przez pana Łukasza ceramiczne tabliczki z nazwą odmiany.
 
Kiedy podczas upałów na werandzie nie da się odpoczywać, jedyny cień w ogrodzie
daje rząd posadzonych pod ogrodzeniem tui ‘Skyrocket’. Tu na owalnym placyku ustawiane są  meble ogrodowe, a  także ogromna oliwka w donicy, o srebrnym kolorze liści.  Pośrodku pan Łukasz ułożył kamienną mozaikę z rybą – symbolem chrześcijaństwa.
W cieniu ogrodzenia znalazły miejsce piętrowe rabaty z cieniolubnymi roślinami. Największe liście należą do pióropusznika strusiego, pionowo wyrasta paproć onoklea wrażliwa (Onoclea sensibilis) obok łanów rozrośniętych funkii.
 
W trawnik pod domem pan Łukasz wyciął dwie, tak zwane wyspy, dla  kolekcjonerskich odmian  róż, o zbyt jaskrawych kwiatach, żeby wpleść je w bylinowe rabaty. Z obserwacji  pana Łukasza wynika, że najlepiej udają się  sadzonki róż na własnych korzeniach, a nie szczepione. Można samemu wyprodukować je z kawałków pędów, uciętych po kwitnieniu. Taka róża, jeśli nawet podczas surowej zimy przemarznie, to może odbić szlachetną odmianą od korzenia.   
 
Zachwycające swym wyglądem róże mają swoje rodowody. Znani są nie tylko ich rodzice  ale i twórcy. Pan Łukasz w miarę ciągle poszerzanej wiedzy, sam też postanowił  zostać hodowcą nowych odmian róż. Krzyżuje je od 9 lat i uzyskał już wiele obiecujących okazów. (Uwaga! więcej o krzyżowaniu róż oglądaj na naszej stronie w  zakładce Pomysły).
Okazało się, że na swoim koncie ma już jeden sukces.  Pierwsza rejestrowana odmiana,  wyhodowana  w tym ogrodzie, ma nazwę  ‘Brat Roger’, syn. ‘Frere Roger’.  Jest to krzyżówka 2 odmian 'Morgengruss'  Kordesa i 'Constance Spry' Austina.  Pan Łukasz nadał jej nazwę na cześć  brata Roger, założyciela wspólnoty z   Taize, z okazji  100. rocznicy urodzin tego wyjątkowego człowieka.
 
Żeby zobaczyć dalsze etapy hodowli, odwiedziliśmy pana Łukasza ponownie w kwietniu. Byliśmy zaskoczeni  innym obliczem ogrodu - róże uśpione, rabaty puste. To niestety wada różanych ogrodów, że nie są atrakcyjne przez cały rok. Na szczęście wiedzieliśmy, że za dwa miesiące znowu  będzie tu rajski ogród. Pergola  pokryje się kwiatami, bylinowe rabaty wybuchną zielenią.
Pan Łukasz zimą i wiosną kontynuował swą ogrodniczą pasję. Wysiewał nasiona, przygotowywał  podłoża. Zastaliśmy go przy kuwecie z młodziutkimi różami. 
Dla róż, które rokują jako interesujący materiał na nowe odmiany, pan Łukasz poświęcił kawałek trawnika i przygotował jesienią półkolistą rabatę.
 
Róże lubią dobrze zjeść, od jakości podłoża zależy ich zdrowie i obfitość kwitnienia.
Dlatego do wzbogacenia gleby w kwasy humusowe i  pozytywne mikroorganizmy pan Łukasz zastosował  ekologiczny  preparat.  Dla ogrodnika najważniejsze jest to, że w jego skład wchodzi trwała próchnica. Dzięki  niej gleba staje się żyźniejsza, znacznie zwiększa swoją pojemność wodną, rośliny lepiej się korzenią i szybciej rosną.  Zabieg ten powtarza dwa razy do roku – wczesną wiosną i późną jesienią.
 Przywieźliśmy do ogrodu kilka ciekawych odmian fiołków. Fiołek rogaty ‘Molly Sanderson’ (Viola cornuta) o prawie czarnych kwiatach, fiołek wonny o pełnych kwiatach ‘Plena’ (Viola odorata) oraz fiołek labradorski (Viola labradorica) o purpurowych liściach.
 
Pan Łukasz  postanowił pokazać nam z kolei jak sadzi róże. Przygotował krzewy, które czekały zanurzone w  pojemniku z wodą, oraz preparat mikoryzowy dla roślin sadzonych i przesadzanych. Następnie  postanowił wzmocnić preparatami mikoryzowymi  rosnące już rośliny. Wybrał szczepionkę dla drzew iglastych i liściastych. Po wlaniu wody i wsypaniu żelu oraz strzępków grzybni potrzeby jest uniwersalny wyciskacz. Pod krzewem robimy otwór i  dostarczamy roślinie odpowiednią dawkę szczepionki. Co ważne, wystarczy użyć jej tylko raz w życiu rośliny. Aby zabezpieczyć rododendron przed groźną chorobą grzybową – fytoftorozą, pan Łukasz  zastosował szczepionkę dla roślin wrzosowatych.  Dzięki temu  roślina w większym zasięgu  będzie pobierała wodę oraz azot, fosfor i inne mikroelementy z gleby.   
 
KONKURS   NA NAZWĘ RÓŻY
 
Pasja pana Łukasza nasunęła nam pomysł na konkurs  na nazwę dla nowej odmiany róży, która jest szykowana do rejestracji. Prosimy o propozycje na  forum naszej strony internetowej www.majawogrodzie.tvn.pl oraz na facebooku 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Ogród prawdziwego pasjonata. Muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem Pana wrażliwości, wiedzy i poświęcenia dla kwiatów, które Pan hoduje. To jeden z najpiękniejszych odcinków, a ponadto bardzo wartościowy. Dużo Pan wie na temat róż i ciekawie tę wiedzę przekazuje. Gatunki róż w Pana ogrodzie naprawdę urzekają pięknem. Queen of Sweden jest bezkonkurencyjna w swej urodzie, choć inne, te nawiązujące wyglądem do róż historycznych również są przepiękne. Urodą zachwyca także delikatna gama kolorystyczna całego ogrodu. Taka kompozycja roślin na zasadzie stopniowania barw, idealnie pasuje do różanych ogrodów. I jeszcze ukłon w stronę kolejnej pasji... Cudna ceramika! Odcinek całkowicie oderwał mnie od rzeczywistości... Takie to wszystko piękne... Chapeau bas!
2021.03.08
~ Andrzej
Konkurs
Proponuje nazwe Bella Maja-
2021.03.08
~ markustruck
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Odcinek bardzo ciekawy. Pan Łukasz to prawdziwy pasjonat i słuchałam się go z zainteresowaniem i podziwem, ale niestety zgrzyt na koniec - Akademia Ogrodnika: przestańcie promować brutalne mordowanie zwierząt! Krety są częścią ekosystemu!
2021.03.08
~ Pececito
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Finał konkursu na nazwę róży Jesteśmy już po II etapie głosowania. Zebraliśmy głosy oddane na facebooku, na naszym forum www.majawogrodzie.tvn.pl oraz te, które nadeszły w listach do redakcji. Wygrała nazwa „Purpurosa” przed „Św. Faustyna Rose” i „Maja”. W związku z tym matką chrzestną nowej odmiany jest Ogrodolandia.pl, która jesienią otrzyma sadzonkę tej pięknej róż od jej hodowcy Łukasza Rojewskiego (www.myroses.pl). Gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Jury konkursu i redakcja „Mai w ogrodzie”
2021.03.08
~ redakcja
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Witajcie, pozdrawiam forumowiczów. Aktywność konkursowa w sprawie nazwy dla róży malutka, podejrzewam, że pochłonęła ogrodników wiosenna praca. Ja jestem pełna zapału, niedługo wybieram się na cudowne targi ogrodnicze. Oj poszaleję, już nie mogę się doczekać:) Zachęcam do głosowania na nazwę Mary Cherry Poland. Maria- klasyka, wiśnia-cudowny głęboki kolor, Poland-wiadomo, najlepsza:) Pozdrawiam
2021.03.08
~ Ania
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Mary Cherry Poland mogłaby być, choć wolałabym Purple Justyna, skoro był brat Roger. Czy ta róża pachnie? Bo wygląda zjawiskowo po prostu! 2 Może jestem wyjątkiem ale podobała mi się reklama, tak reklama. Polska firma produkuje szczepionki mikoryzowe w przystępnych cenach. Wspaniale!!!
2021.03.08
~ Magda
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
A może nazwa: MARY CHERRY POLAND podoba Wam się? To głosujcie, proszę
2021.03.08
~ Ania
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Do tej róży pasuje nazwa BALETNICA
2021.03.08
~ jzino
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Proponuje jakieś słowiańskie imię, żeby się kojarzyło z regionem. Po co sława ma przypadać anglikom za róże wyhodowane w Polsce? ;)
2021.03.08
~ asdfg
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
tylko nie Bartoszewski jak jeździł do Izraela to pluł na Polske. Może \"tancerka\" albo \" różowa puchata\" coś co mówi coś o róży jest przydatne przy szukaniu odmiany...
2021.03.08
~ sdasdsasds
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Szkolno wykładowy odcinek ,I bardzo dobrze , bo dotychczas wiedziałem tyle , że są na swiecie róże .A tu prosze , tyle wiedzy i to od faceta .Dosłownie rozebral róże tak jak ja rozbieram ..... ( tylko bardzo prosze teraz w tym momencie bez żartów , tudzież wątpliwych myśli )..... samochody na czynniki pierwsze .Bardzo przyjemny i pouczajacy odcinek.
2021.03.08
~ 66z9j7
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
W moim komentarzu o pięknym ogrodzie i jego nietuzinkowym właścicielu zapomniałam odnieść się do propozycji nazwy nowej odmiany róży. Też jestem za tym, aby nazwać ją na cześć prof. Władysława Bartoszewskiego.
2021.03.08
~ Monika M.
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Nadajmy jej nazwę Prof. Bartoszewski :-)
2021.03.08
~ Anna
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
piękny ogród; moja propozycja nazwy dla nowej odmiany FAUSTYNA
2021.03.08
~ Bożena
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Bardzo dobry odcinek.- niby nic a tyle wiedzy.Ciekawy człowiek -pasjonat - też na to choruję. mnie ta róża przypomina suknię tancerki Flamenco.
2021.03.08
~ marekak1
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Prezentowany ogród jest bardzo piękny ze względu na kolekcję róż, rabaty bylinowe, ozdoby wykonane własnoręcznie przez właściciela - pomysłodawcy i twórcy tego przydomowego założenia. Bardzo zaimponowały mi wiedza, pasja, pracowitość i sposób opowiadania p. Łukasza Rojewskiego. Tylko pogratulować i życzyć sukcesów, zwłaszcza w żmudnej i skomplikowanej pracy w uzyskiwaniu nowych odmian! Dla mnie istotne było również na przykład to, w jaki sposób właściciel mówił o zaletach wiklinowego płotu, będącego domem dla pożytecznych owadów. Zaznaczył też, że stosuje chemię w ochronie roślin tylko wówczas, gdy jest to naprawdę konieczne. Zwróciło moją uwagę i to, że dla p. Łukasza Rojewskiego pożądane w ogrodzie są zwłaszcza stare odmiany róż. Wszystko mi się podobało!!! Pozytywne w prezentowanym odcinku było to, że nie pojawiły się natrętne informacje i reklamy o środkach owadobójczych, np. o tępieniu mrówek w ogrodzie.
2021.03.08
~ Monika M.
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Agrosimex sp. z o.o. Goliany 43 05-620 Błędów www.agrosimex.pl znalazłam całkiem przypadkiem ten adres mają quickfhos w tabletkach :)
2021.03.08
~ Kate
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Bez przesady z tą nazwą róży MAJA.No to jeszcze może 100 lat zaintonować?
2021.03.08
~ hahahaha
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
do krystian22 Napisałeś..cytuję Twoje słowa:..\\\"beznadziejne święto biegania \\\" nie mogłeś obejrzeć odcinka Krystian nie każdy uwielbia tak jak ty uwalić się na tapczanie z pilotem w ręce i oglądać tv od rana do wieczora.Wez się ogarnij,jestem pełna podziwu dla ludzi którzy brali udział w maratonie.Zastanów się co wychodzi spod Twojego pióra
2021.03.08
~ Biegaczka
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Przepiękne róże nową proponuję nazwać FAUSTYNA
2021.03.08
~ Bożena
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Można oglądać na okrągło proponuję nazwać nową różę FAUSTYNA
2021.03.08
~ IRYS
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Kocham oglądać ten program. Dla mnie to oczywiste, że róża powinna zostać nazwana Maja bądź New Maja Super Maja. Głosujmy na Maję. Pozdrawiam
2021.03.08
~ molinezja
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Ciekawy odcinek i przepiękne róże;) moja propozycja nazwy odmiany: karminowa fantazja
2021.03.08
~ Kamila
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Hmm może Purple Lagoon , Purple Queen albo Królowa Jadwiga? Pozdrawiam, Asia
2021.03.08
~ ASIA86
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Extra odcinek, o prawdziwym pasjonacie!
2021.03.08
~ piter
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
”….Ludzie hodują pięć tysięcy róż w jednym ogrodzie… i nie znajdują w nich tego, czego szukają…” Mały Książę. Może podobnie jest z nazwami?
2021.03.08
~ Łukasz Rojewski
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Witam, a ja z pytaniem. W odcinku był przedstawiony preparat na krety quickphos w tabletkach. Czy jest jakieś źródło sprzedaży tego produktu dla zwykłego Kowalskiego? Przekopałam cały internet i nie znalazłam oferty sprzedaży. Bardzo proszę o informację. Pozdrawiam
2021.03.08
~ Katarzyna
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Bardzo dobry odcinek o różach .Ładne , urodziwe kwiatki . Ale najpiekniejsza róża, najsubtelniejsza i to bez tych kolcowatych wyrostków to PANI MAJA !!! .Ale bedą się zazdrośnice z TVN -u. i okolic wściekac !!!!!!!!!!! Jak się ogląda Pani program ,to czlowiek zdaje sobie sprawę , ze istnieje jednak na swiecie nie tylko piękna powierzchownosc ale i piekne wnętrze ! Żadna nie dorówna Mai , absolutnie żadna pod jakimkolwiek wzgledem !!!
2021.03.08
~ OBSERWATOR
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
z nadawaniem imion ,nazw powinno wjazac sie jakies wydarzenie tak mi sie wydaje nie widzalem tej rozy jaki ma kolor ,pokroj itp. ale wydarzenim byl program o SZTUCE HODOWLI ROZ dla mnie to oczywiste roza powinna nazywac sie MAJA
2021.03.08
~ mir
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
No błagam.... typowa polska mentalność.... o ludziach się tylko pamięta jak umierają, a potem poszło.... w zapomnienie. To może red. Leszczyński nazwiemy?, albo wiem - rok temu zmarła p. Ania Przybylska, a co - niech ma.
2021.03.08
~ K.
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
moja propozycja na nazwe rozy to PURPUROWA LADY
2021.03.08
~ aga
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Zgadzam się z Mirą- prof.Bartoszewski
2021.03.08
~ Ola
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Bardzo interesujący jest gospodarz tego ogrodu, świetnie się go słucha. Ogródek niewielki, a ile w nim treści!
2021.03.08
~ Efka
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Moja nazwa dla róży to: LEGENDA
2021.03.08
~ ada
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Tak, w tę niedzielę premiera nowego odcinka wyjątkowo do 14.30 powtórka o 19.30.
2021.03.08
~ redakcja
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Czy o 14:30 poleci już nowy odcinek ? Bo przez to beanadziejne \"święto biegania\" nie poleciał ten odcinek o 9:00..!
2021.03.08
~ krystian22hr
Re: Z różami w roli głównej (odc. 545)
Witam! Super ciekawy program o pięknych kwiatach. Moja propozycja na nazwę nowej odmiany to im.Profesor Władysław Bartoszewski.
2021.03.08
~ Mira

Poprzedni odcinek

Z wizytą w Leżajsku (odc. 544)

Z wizytą w Leżajsku (odc. 544)

Rodzinny ogród, w którym zaprojektowano mało pracochłonne zestawienia ozdobnych traw i krzewów, rabatę ziołową dla pani domu, basen dla dzieci, zagródkę dla...

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg