Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
Przypominamy, że video z odcinkiem udostępniane jest w poniedziałek po południu, dzień po premierze programu.
Ogród na wysokiej skarpie
Ogród państwa Anny i Sylwestra Kasińskich z Raciborza położony jest na dosyć stromej skarpie mającej ponad 12 metrów wysokości. Cały ogród ma ciepłą, południową wystawę dzięki czemu mogą tu rosnąć rośliny, o których trudno marzyć ogrodnikom ze wschodnich regionów Polski. U stóp tego wzniesienia – gospodarz – pan Sylwester wygospodarował jeszcze miejsce na niewielki trawnik i altanę z grillem. Przy samym domu natomiast znajduje się jeszcze duży taras, gdzie w sezonie wystawiana jest kolekcja drzewek bonsai.

Spływ powierzchniowy wody i erozja podłoża to główne problemy przy tego typu założeniach. Dlatego też właściciel przedzielił powierzchnię skarpy ścieżką biegnącą prostopadle do skłonu. Z jednej jej strony umocnił grunt pionowo wbijanymi podkładami kolejowymi. Zagłębione są one na ponad metr w ziemię i utrzymują jej napór. Po drugiej stronie ścieżki co kilka metrów zostały nabite pionowo fragmenty starych słupów telefonicznych, do których przymocowano poziomo ułożone drewniane belki. Ważne było też szczelne obsadzenie powierzchnie skarpy, aby korzenie roślin zatrzymywały cząstki ziemi i nie dopuszczały do ich wypłukiwania.
Zwiedzanie ogrodu najlepiej zacząć od niewielkiej polany posadowionej na szczycie wzniesienia. Mamy stąd piękny widok na cały ogród a także kolekcję drzew i krzewów pana Sylwestra. Stara się on tworzyć kontrastowe nasadzenia zestawiając gatunki o ciemnych i jasnych liściach. Mamy tu takie rarytasy jak żółtolistna odmiana dębu szypułkowego 'Concordia' (Quercus robur) posadzona na tle świerków, a także świerk kłujący 'Białobok’ (Picea pungens) o bardzo jasnych, cytrynowych przyrostach. Nad wszystkim góruje potężna metasekwoja o ażurowej koronie. W jej cieniu znalazł swoje miejsce duży krzew leszczyny odmiany ‘Contorta’ (Corylus avellana) z charakterystycznie pogiętymi w różne strony lub spiralnie skręconymi pędami. Tutaj też właściciel zbudował niewielką wędzarnię.
Sama skarpa obsadzona jest w dużej mierze przez rośliny zimozielone. Mamy tu żywotniki, jałowce, cyprysiki czy też trzmielinę. Jednak nie brak tu też akcentów kwiatowych. Cieszy pełnymi kwiatami róża 'Hansa' (Rosa rugosa) (Grupa Hybrid Rugosa). Duży łan zajmuje zawilec chiński (Anemone hupehensis) – piękna bylina, która dała podstawę do wyhodowania wielu krzyżówek. Dorasta ona do 80 cm wysokości i ma piękne kwiaty w kolorze delikatnego różu.

Cięcie i formowanie niektórych krzewów na stromej skarpie to nie lada wyzwanie. Aby dość do poszczególnych roślin, pan Sylwester często buduje specjalne rusztowania. iejednokrotnie są one przenoszone kilka razy w roku z góry na dół po stromych schodach. Za każdym razem aby wejść na szczyt pokonuje się tu 32 stopnie.
Kolekcja drzewek bonsai pana Sylwestra zawiera kilkanaście egzemplarzy. Mamy tu klony, jałowce i sosny pracowicie przycinane i kształtowane przy pomocy specjalnych narzędzi i drutów. Część prac została wykonana pod kierunkiem Włodzimierza Pietraszko z Wrocławia – znanego nauczyciela i propagatora sztuki bonsai. Latem drzewka wędrują do ogrodu, gdzie ustawiane są na balkonie i w altanie. Jednak zamiłowanie właściciela do sztuki Orientu objawia się nie tylko poprzez kształtowanie roślin. W ogrodzie możemy obejrzeć także ciekawą kolekcję miniaturowych odmian klonów japońskich i palmowych. Jest tu ciekawy klon palmowy 'Shishigashira' (synonim var. cristatum) (Acer palmatum).
Pan Sylwester stosuje do swoich klonów ziemię o odczynie kwaśnym, przepuszczalną ale żyzną. To mieszanina torfu kwaśnego, kory oraz kompostu. Krzewy rosną na delikatnym podwyższeniu, aby nie doprowadzać do zawilgocenia podstawy pnia. W pierwszych latach po posadzeniu pan Sylwester zakładał im jesienią kaptury z agrowłókniny, dzięki czemu mogły przezimować nawet do -20 st. C. Podstawa pnia jest dodatkowo pomalowana emulsją sadowniczą ze środkami grzybobójczymi.
Oprócz pasji ogrodniczej, państwo Kasińscy wiele podróżują, a ich celem wyjazdów są często znane szkółki i arboreta. Pamiątką z takich właśnie wojaży jest kolekcja drzew i krzewów. Tuż przy pięknej, żółtolistnej odmianie robinii akacjowej 'Frisia' (Robinia pseudoacacia) pochodzącej z Wojsławic, rośnie ciekawy buk pospolity 'Purpurea Pendula' (Fagus sylvatica) o zwisłych pędach z arboretum w Nowym Dworze w Czechach, a za nim czerwonolisty judaszowiec kanadyjski 'Forest Pansy' (Cercis canadensis) ze szkółki państwa Kapiasów w Goczałkowicach.

Pod szerokim dachem altany mieści się stół i komplet krzeseł dla gości. Nie mogło też zabraknąć roślinnych okazów. Pod okapem wspina się cytryniec chiński o delikatnych dzwonkowatych kwiatach. Jesienią oblepiony jest czerwonymi owocami, które właściciel używa do leczniczej nalewki.
Ogród na skarpie jest pełen niespodzianek przez cały sezon. Wiosną największe wrażenie zrobił na nas judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis). Ma on niezwykłą cechę – jego kwiaty wyrastają z pączków śpiących kory, bezpośrednio na gałęziach. Zjawisko to występuje rzadko i nosi nazwę kauliflorii. Dzięki czemu liczba kwiatów jest oszałamiająca i często całe drzewo – od podstawy pnia, aż do najwyższych pędów – pokryte jest masą różowych kwiatów.
W prezencie właściciel otrzymali od nas krzew woskownicę europejską (Myrica gale) oraz leszczynowiec chiński (Corylopsis sinensis). Roślinę tą można nazwać pierwszym zwiastunem wiosny. Kwitnie kiedy większość roślin dopiero oczekuje na rozpoczęcie wegetacji. Ma ładne, zwisające kwiatostany składające się z kilku lub kilkunastu drobnych kwiatków, jasnożółtej barwy. Kwiaty wydzielają intensywny aromat, który przyciąga owady szukające pierwszego nektaru. Pan Sylwester musi poszukać dla tego krzewu ciepłego, osłoniętego stanowiska w delikatnym półcieniu.
W prezencie właściciel otrzymali od nas krzew woskownicę europejską (Myrica gale) oraz leszczynowiec chiński (Corylopsis sinensis). Roślinę tą można nazwać pierwszym zwiastunem wiosny. Kwitnie kiedy większość roślin dopiero oczekuje na rozpoczęcie wegetacji. Ma ładne, zwisające kwiatostany składające się z kilku lub kilkunastu drobnych kwiatków, jasnożółtej barwy. Kwiaty wydzielają intensywny aromat, który przyciąga owady szukające pierwszego nektaru. Pan Sylwester musi poszukać dla tego krzewu ciepłego, osłoniętego stanowiska w delikatnym półcieniu.
Pod plastikowymi osłonami z butelek znalazła się niedawno nabyta przez internet kolekcja storczyków: obuwik pospolity (Cypripedium calceolus), kukułka plamista ( stoplamek) (Dactylorhiza maculata), kukułka krwista (Dactylorhiza incarnata), plejone (Pleione formosana). Butelki chronią młode roślinki przede wszystkim przed nocnymi spadkami temperatur ale również stanową ochronę przed gryzoniami, które lubią dobrać się do młodych listków.

Z pozostały prac, które trzeba było wykonać wiosną pozostał jeszcze przedogródek. Problemem w tym roku są wydeptane fragmenty trawnika powstałe w czasie pielęgnacji rabat. Dlatego pan Sylwester postanowił zdjąć całą warstwę uszkodzonej murawy szpadlem. Po wyrównaniu i spulchnieniu ziemi przyszła pora na dosiewki. Aby ułatwić sobie pracę, właściciel postanowił zastosować gotowe sprasowane podłoże zaopatrzone w nasiona. Ma ono kształt cienkich płytek, które układa się w miejscu ubytków trawnika. Warto je zastosować szczególnie przy naprawie murawy po działaniach kretów w ogrodzie.