Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wiosna w ogrodzie i część 2. ogrodów Austrii

dodano: 01.04.2011

W tym odcinku przyglądamy się pracom wiosennym w ogrodzie szkółkarza, a także prezentujemy drugą część relacji z ogrodów austriackiej Styrii.

ODCINEK 316:
 
WIOSNA W OGRODZIE SZKÓŁKARZA
Program rozpoczynamy od bazi na wierzbowych gałązkach. To jeden z pierwszych zwiastunów nadchodzącej wiosny. Mogliśmy je oglądać w towarzystwie Wojtka Grąbczewskiego – współwłaściciela słynnych szkółek Grąbczewscy. Zanim jeszcze sezon rozpocznie się na dobre, Wojtek postanowił zająć się swoim ogrodem i mogliśmy mu towarzyszyć przy niektórych pracach.
 
Na początek Wojtek musiał zająć się swoim trawnikiem, który został całkowicie zrujnowany przez krety. A jak wyglądała walka szkółkarza z kretami? Można przeczytać o skutecznym sposobie tutaj: KRETY.
Przy okazji obserwowaliśmy też, jak wyglądała regeneracja trawnika po szkodach, które krety na nim wyrządziły. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj: TRAWNIK.
 
Wojtek zdradził też Mai sposób na dobrą kondycję iglaków po zimie.
Otóż wczesną wiosną, już w lutym, gdy słońce zaczyna mocniej operować, właściciel ogrodu zaczyna oprysk preparatami olejowymi, aby zatrzymać wilgoć w roślinie. Ten sposób działa świetnie na wiele roślin zimozielonych i sprawdza się zamiast okrywania, bo nie pojawia się problem ich ewentualnego przegrzania wiosną, nie pojawia się pleśń czy grzyby.
 
W czasie naszego marcowego spaceru po ogrodzie szkółkarza, obserwowaliśmy prace pielęgnacyjne. Wojtek opowiedział też, że ponieważ ogród jest duży, do jego nawożenia wykorzystuje się uniwersalny, długo działający nawóz. Wystarcza on na około 3 miesiące, a taki granulat stosuje się w dawce 40-60 g na metr kwadratowy. O pozostałych pracach można poczytać w kalendarium, klikając na ten link: PRACE.
 
Przyjrzeliśmy się też glebie - niestety jest słaba a pod cienką warstwą lepszego podłoża jest już mocno przepuszczalny piasek. Specjalnie dobrano tu odpowiednie gatunki roślin – iglaki, trawy ozdobne i wrzosy. Żona właściciela - Żanna - kilka lat temu założyła warzywnik, w którym uprawia zdrowe warzywa dla dzieci.
 
Profesor Olgierd Nowosielski podpowiadał, jak poprawić glebę, dbając o ekologię uprawy, by warzywnik był zdrowy i bezpieczny. Więcej o polepszaniu gleby i biohumusie można przeczytać tutaj: GLEBA.
 
OGRODY AUSTRII

W drugiej części programu – zapowiedziana tydzień wcześniej druga część podróży do Austrii, do ogrodów Styrii. W regionie tym jest sporo lasów, łąk, a także winnic, w których powstają najlepszej jakości wina. To teren wymarzony dla ogrodników – jest tu łagodny klimat i sporo opadów.
 
Wschodnia część Styrii należy do ciepłej strefy, która umożliwia sadzenie w ogrodach niektórych palm, bambusów, araukarii i innych egzotycznych roślin. W regionie tym od setek lat kwitło osadnictwo. Budowano tu liczne zamki i pałace, które do dziś są ozdobą wschodnich Alp. Maja odwiedziła ogrody wspaniałego zamku Herberstein, fantastyczne centrum ogrodnicze, a potem podziwiała okolicę z lotu ptaka.
 
Więcej informacji o relacji z wyprawy do Austrii znajduje się w dziale Maja poleca: AUSTRIA.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzedni odcinek

Z wizytą w ogrodach Austrii

Z wizytą w ogrodach Austrii

W 315. odcinku Maja przypomina o najważniejszych, wiosennych pracach ogrodowych i zaprasza na pierwszą część relacji z wyprawy do austriackich ogrodów.

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg