ODCINEK 316:
WIOSNA W OGRODZIE SZKÓŁKARZA
Program rozpoczynamy od bazi na wierzbowych gałązkach. To jeden z pierwszych zwiastunów nadchodzącej wiosny. Mogliśmy je oglądać w towarzystwie Wojtka Grąbczewskiego – współwłaściciela słynnych szkółek Grąbczewscy. Zanim jeszcze sezon rozpocznie się na dobre, Wojtek postanowił zająć się swoim ogrodem i mogliśmy mu towarzyszyć przy niektórych pracach.
Na początek Wojtek musiał zająć się swoim trawnikiem, który został całkowicie zrujnowany przez krety. A jak wyglądała walka szkółkarza z kretami? Można przeczytać o skutecznym sposobie tutaj: KRETY.
Przy okazji obserwowaliśmy też, jak wyglądała regeneracja trawnika po szkodach, które krety na nim wyrządziły. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj: TRAWNIK.
Otóż wczesną wiosną, już w lutym, gdy słońce zaczyna mocniej operować, właściciel ogrodu zaczyna oprysk preparatami olejowymi, aby zatrzymać wilgoć w roślinie. Ten sposób działa świetnie na wiele roślin zimozielonych i sprawdza się zamiast okrywania, bo nie pojawia się problem ich ewentualnego przegrzania wiosną, nie pojawia się pleśń czy grzyby.
W czasie naszego marcowego spaceru po ogrodzie szkółkarza, obserwowaliśmy prace pielęgnacyjne. Wojtek opowiedział też, że ponieważ ogród jest duży, do jego nawożenia wykorzystuje się uniwersalny, długo działający nawóz. Wystarcza on na około 3 miesiące, a taki granulat stosuje się w dawce 40-60 g na metr kwadratowy. O pozostałych pracach można poczytać w kalendarium, klikając na ten link: PRACE.
Przyjrzeliśmy się też glebie - niestety jest słaba a pod cienką warstwą lepszego podłoża jest już mocno przepuszczalny piasek. Specjalnie dobrano tu odpowiednie gatunki roślin – iglaki, trawy ozdobne i wrzosy. Żona właściciela - Żanna - kilka lat temu założyła warzywnik, w którym uprawia zdrowe warzywa dla dzieci.
OGRODY AUSTRII

Wschodnia część Styrii należy do ciepłej strefy, która umożliwia sadzenie w ogrodach niektórych palm, bambusów, araukarii i innych egzotycznych roślin. W regionie tym od setek lat kwitło osadnictwo. Budowano tu liczne zamki i pałace, które do dziś są ozdobą wschodnich Alp. Maja odwiedziła ogrody wspaniałego zamku Herberstein, fantastyczne centrum ogrodnicze, a potem podziwiała okolicę z lotu ptaka.
Więcej informacji o relacji z wyprawy do Austrii znajduje się w dziale Maja poleca: AUSTRIA.