Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród różany

dodano: 08.04.2011

W 317.odcinku programu odwiedzamy ogród specjalisty od hodowli róż, pana Marcela Ciesielskiego. Uczymy się ciąć róże, a także przyglądamy się innym pracom ogrodowym przeprowadzanym wiosną.

ODCINEK 317:
 
Maja wita wszystkich przy kwitnącym – i pachnącym – krzewie oczaru. Jego kwiaty pojawiły się w tym roku późno, bo i wiosna dotarła do nas ze sporym przesunięciem.  
Ten odcinek poświęcony jest w znacznej części pielęgnacji róż. Wiosna to świetny moment, by zająć się nimi i przygotować je do sezonu wegetacyjnego. Maja porozmawia o ich sadzeniu, a także cięciu.
 
A gdzie najlepiej rozmawiać o różach? Oczywiście w ogrodzie i w gospodarstwie szkółkarskim specjalisty od hodowli róż. Dlatego jesteśmy w  okolicach Inowrocławia, w ogrodzie państwa Aliny i Marcelego Ciesielskich.
 
O tej porze roku nic nie zapowiada różanego spektaklu, jaki odbywa się tu od maja do końca lata. Bazą ogrodu są drzewa i krzewy iglaste, które otaczają parterowy dom. Pomiędzy iglakami rozkwitają pojedyncze krzewy: oczar i dereń jadalny. Nieco więcej o dereniu jadalnym można przeczytać klikając na link: DEREN.
 
Do ulubionych roślin pana Marcelego należą brzozy. Dlaczego? Bo są charakterystycznym elementem polskiego krajobrazu i są bardzo malownicza – także zimą. Pan Marceli msporo brzóz w swoim ogrodzie, w tym także ciekawą, płaczącą odmianę brzozy brodawkowatej 'Tristis' (Betula pendula).
 
Są w ogrodzie jeszcze inne gatunki tych malowniczych drzew, na przykład brzoza pożyteczna odmiany 'Doorenbos' inaczej zwana brzozą Jacquemonta, która jako młode drzewko ma śnieżnobiałą korę. W starszym wieku jej cechą charakterystyczną jest łuszcząca się płatami kora.
 
Przy okazji dowiedzieliśmy się, jak uzyskać brzozę o trzech pniach. Otóż sadzi się trzy drzewka blisko siebie, w odległości około 50cm. Po latach rośliny u dołu się schodzą, tworząc malowniczą kępę.
 
Po zimowym spacerze w ogrodzie, nadeszła pora zająć się różami. Pan Marceli pokazał po pierwsze, jak przygotować do użytku narzędzia niezbędne do pracy (o tym można przeczytać tutaj: SEKATOR), a potem wyjaśnił, jak je sadzić oraz jak przycinać. Pan Marceli pokazał też, jak wygląda sadzenie róży z gołym korzeniem  - artykuł na ten temat znajduje się pod tym linkiem: SADZENIE.
 
Różane krzewy budzą się teraz powoli z zimowego snu. Mają wiele do zrobienia - muszą zregenerować się po ostrych mrozach i wypuścić wiele pędów kwiatowych. Aby wyglądały pięknie i zdrowo, trzeba je umiejętnie przyciąć. Pan Marceli pokazywał, jak ciąć róże pnące, a więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj: CIECIE.
 
Pan Marceli uprawia róże od 40 lat, ale jak wiadomo są to rośliny, nękane przez choroby i szkodniki. Ponieważ niedługo, zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, nie będziemy moglistosować chemicznej ochrony roślin, zaprosiliśmy specjalistę, który zajmuje się skutecznymi preparatami pochodzenia naturalnego.
Pan dr Janusz Mazurek, ekspert ds. naturalnej ochrony roślin, opowiedział nam o dobroczynnym działaniu specjalnych preparatów grzybobójczych. Szczegółowe informacje o tych preparatach znajdują się tutaj: GRZYBY.
 
Drugą specjalnością szkółki Ciesielscy są wierzby. Podczas naszej wizyty, w gospodarstwie przygotowywano transporty pięknych wierzb, które zamówiły centra ogrodnicze w wielu europejskich krajach. Kupowane są tam jako wielkanocne drzewka, albo sadzone przed domami. A w ogrodzie znaleźliśmy stary okaz zwisłej wierzby. Zainteresowały się nim też dzikie pszczoły, które w słońcu zaczęły krążyć wokół kotków i zbierać pyłek.
 
A na koniec odcinka – przedsmak wrażeń, jakie czekają nas w kolejnym ogrodzie. To ogród w Rypinie należący do Małgorzaty i Mariusza Ryncarzy, właścicieli firmy zakładającej ogrody. Teraz przygotowywano ogród do sezonu po długiej zimie. Pracownicy firmy oczyszczali ogromny naturalny staw, wystawiali z altany meble ogrodowe. Pani Małgorzata, która prowadzi centrum ogrodnicze, sprawdzała stan roślin, przede wszystkim iglaków.
 
Jeżeli naszym iglakom zbrunatniały igły, to jedną z przyczyn może być brak magnezu. Duża ilość opadów w zeszłym roku mogła spowodować wymycie tego składnika z gleby. Można temu zaradzić stosując odpowiedni preparat. Nawóz działa bezpośrednio i długotrwale, zapewniając utrzymanie zielonego koloru igieł. Pod jedną rośliną rozsypuje się mniej więcej garść takiego nawozu.
 
Odwiedzimy z pewnością Państwa Ryncarzy. Obiecali, że pokażą nam sporo ciekawych pomysłów, rzadkich roślin, zbudują z nami niezwykłą wędzarnię.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzedni odcinek

Wiosna w ogrodzie i część 2. ogrodów Austrii

Wiosna w ogrodzie i część 2. ogrodów Austrii

W tym odcinku przyglądamy się pracom wiosennym w ogrodzie szkółkarza, a także prezentujemy drugą część relacji z ogrodów austriackiej Styrii.

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg