Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Sok jabłkowy

dodano: 09.11.2012

Jak zrobić domowy sok jabłkowy?

Gdy odwiedzaliśmy położony na Podlasiu ogród państwa Cornuet, właścicielka, pani Krystyna pokazała nam, jak tłoczy sok jabłkowy.
 
Do soku wykorzystuje owoce, które spadną i wiadomo, że się ich nie przechowa. Wartościowe na sok są nawet części obite. Jabłek nie trzeba obierać, wystarczy usunąć z nich gniazda nasienne i wrzucić do maszynki, do rozdrobnienia. Jabłka się mieli, bo niezmielone dadzą bardzo mało soku przy przeciskaniu przez praskę.
 
Jabłka można rozdrobnić i zostawić na noc. Wtedy, jak mówi pani Krystyna, miąższ się rozluźnia.
Potem przychodzi kolej na tłoczenie soku w specjalnej prasie. Potrzebny jest jeszcze duży lejek i worek uszyty z firanki lub gazy, który zatrzyma niepotrzebną w tym wypadku, suchą masę.
Po przełożeniu rozdrobnionego miąższu do praski, można zacząć tłoczenie, dokręcając powoli specjalną śrubę.
 
Sok spod prasy nie jest klarowny, tylko naturalnie mętny i bardzo wartościowy. Smakuje inaczej, niż ten z sokowirówki. Rozdrabnianie jabłek w maszynce do mięsa jest wolnoobrotowe, a więc nie nagrzewa i nie natlenia tak bardzo miąższu. Nie niszczą się w nim witaminy, mikroelementy i aktywne enzymy. Taki sok może stać krótko: 3-4 dni w lodówce.
 
Modeli pras do owoców jest sporo. W internecie znajdziemy je pod nazwą: prasa do (wyciskania) owoców, ewentualnie prasa ślimakowa, hydroprasa czy wyciskarka do soku.
 
 
Wyciśnięty sok można zapasteryzować lub zrobić z niego cydr, czyli po polsku – jabłecznik. Przepis pani Krystyny na ten cydr znajdziecie Państwo tu: CYDR.
 

 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Sok jabłkowy
Do praski dodałabym jakieś pręty (metalowe, drewniane) żeby łatwiej było dokręcać śrubę :)
2021.08.01
~ Nalewka
Re: Sok jabłkowy
Bardzo dziękuję za cenne wskazówki dotyczące domowej produkcji soku. Ja zakupiłam już niezbędne produkty ( maszynka oraz prasa ). Faktycznie można znaleźć bardzo dużo pras które nie tylko służą do produkcji soku jabłkowego ale również do wyciskania winogron na winko :) Ja zakupiłam prasę w Krakowie w firmie Eskot jednak prowadzą też sprzedaż wysyłkową: http://www.sklep.eskot.pl/Prasy-do-owocow/cid,139854520,index.html
2021.08.01
~ mira

Poprzedni przepis

Robimy cydr

Robimy cydr

Jak samodzielnie przygotować cydr?

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg