Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogrodowa stacja meteorologiczna (AO odc. 564)

dodano: 07.11.2015

Nieduża stacja mierząca ilość opadów, temperaturę oraz długość nasłonecznienia w ogrodzie.

 
Z dzisiejszą akademią ogrodnika wracamy do posiadłości Chatsworth House w północnej Anglii, którą prezentowaliśmy państwu w odcinku 556. Tym razem zainspirowała nas stacja meteorologiczna, wyposażona w tradycyjne urządzenia pomiarowe, które niezawodnie  służą tutaj od wielu lat. W klatce meteorologicznej, umieszczonej dwa metry nad ziemią, znajduje się higrometr oraz termometry, w tym dla temperatur minimalnej i maksymalnej.  Natomiast na ziemi jest pluwiometr  czyli deszczomierz  Hellmanna, do pomiaru ilości opadów atmosferycznych. Ma formę cylindra o powierzchni wlotu równo 200 centymetrów kwadratowych.
 
Jednak najwięcej uwagi zwraca urządzenie do mierzenia czasu nasłonecznienia w ciągu dnia. Działa na zasadzie zegara słonecznego, przy czym wskazówką w tym przypadku nie jest cień lecz wiązka światła. Szklana kula spełnia rolę soczewki skupiającej światło. Dlatego w słoneczne dni, wiązka promieni słońca jak laser wypala ślady w papierowym pasku, który oznaczony jest odpowiednią skalą. Kiedy słońce znajduje się za chmurami, wypalanie paska ustaje, co łatwo daje się odczytać. Pasek papieru codziennie jest wymieniany, a uzyskiwane dane skrupulatnie rejestrowane.
 
Na belkach płotku zapisane są rekordy z tutejszych obserwacji. Najbardziej mokry był rok , a najciemniejszym jak dotąd miesiącem grudzień  1930  roku – tylko siedem godzin słońca. Największa susza nawiedziła Chatsworth House w  1780 roku. Ciekawe więc, jak wypadnie ten rok, który właśnie pod względem suszy i ilości słońca dawał się odczuć wyjątkowo.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
88%
13%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg