Z dzisiejszą akademią ogrodnika wracamy do posiadłości Chatsworth House w północnej Anglii, którą prezentowaliśmy państwu w odcinku 556. Tym razem zainspirowała nas stacja meteorologiczna, wyposażona w tradycyjne urządzenia pomiarowe, które
niezawodnie służą tutaj od wielu lat. W klatce meteorologicznej, umieszczonej dwa metry nad ziemią, znajduje się higrometr oraz termometry, w tym dla temperatur minimalnej i maksymalnej. Natomiast na ziemi jest pluwiometr czyli deszczomierz Hellmanna, do pomiaru ilości opadów atmosferycznych. Ma formę cylindra o powierzchni wlotu równo 200 centymetrów kwadratowych.

Jednak najwięcej uwagi zwraca urządzenie do mierzenia czasu nasłonecznienia w ciągu dnia. Działa na zasadzie zegara słonecznego, przy czym wskazówką w tym przypadku nie jest cień lecz wiązka światła. Szklana kula spełnia rolę soczewki skupiającej światło. Dlatego w słoneczne dni, wiązka promieni słońca jak laser wypala
ślady w papierowym pasku, który oznaczony jest odpowiednią skalą. Kiedy słońce znajduje się za chmurami, wypalanie paska ustaje, co łatwo daje się odczytać. Pasek papieru codziennie jest wymieniany, a uzyskiwane dane skrupulatnie rejestrowane.

Na belkach płotku zapisane są rekordy z tutejszych obserwacji. Najbardziej mokry był rok , a najciemniejszym jak dotąd miesiącem grudzień 1930 roku – tylko siedem godzin słońca. Największa susza nawiedziła Chatsworth House w 1780 roku. Ciekawe więc, jak wypadnie ten rok, który właśnie pod względem suszy i ilości słońca dawał się odczuć wyjątkowo.