Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Kanie - grzyby w ogrodzie i szczeć, lek na boreliozę (AO odc. 567)

dodano: 28.11.2015

Metody na zaszczepienie jadalnych grzybów do ogrodu, czy warto sprzątać jesienią liście oraz wykopywanie leczniczych korzeni szczeci.

 Mimo, że mamy późną jesień warto zaglądać do ogrodu, bo możemy odkryć coś niezwykłego. Na przykład rosnące tam grzyby. To jadalna, bardzo smaczna czubajka kania, która po obfitych deszczach w końcu listopada postanowiła wydać kilka dorodnych owocników. W tym ogrodzie w środku miasta pojawiła się nie przypadkiem. Kilka lat temu pod żywopłotem z leszczyny zastosowano szczepionkę mikoryzową z grzybami jadalnymi, ale również kładziono kapelusze dojrzałych owocników kani. Która metoda daje najlepszy efekt?
 
Obecnie w niektórych sklepach ogrodniczych i przez internet można  nabyć gotowe podłoże z grzybnią. Pudełko zawiera 3 kg  dobrze przerośniętej grzybni i kosztuje ok. 40 zł. 
 
Czubajka kania  należy do rodziny  pieczarkowatych. Rośnie najczęściej na glebach gliniastych obojętnych lub zasadowych, a unika kwaśnych.  Grzybnię możemy wkopywać do gruntu nawet teraz. Mróz jej nie szkodzi, a zacznie się rozwijać kiedy temperatura wzrośnie powyżej 12 stopni Celsjusza. Jeśli owocniki raz się pojawią, będą obecne w tym miejscu już przez wiele lat.    
 
Czy sprzątać opadające z drzew liście? To pytanie zadaje sobie wiele osób obserwujących naturę. Przecież w lesie liści  nikt nie zbiera i co roku są przerabiane przez mikroorganizmy glebowe. Ponieważ mamy coraz cieplejsze zimy, wilgotne liście powoli znikają z ogrodu także za sprawą dżdżownic. Miejscami widać, jak zwinięte w tutkę wciągane są pod ziemię. Następnie przechodzą przez przewód pokarmowy dżdżownic i wzbogacają podłoże w cenną próchnicę. Dopiero wiosną pozostałe liście możemy wrzucić do kompostu.     
 
Późna jesień to pora na wykopywanie leczniczych korzeni, które pod koniec sezonu mają najwięcej wartościowych dla naszego zdrowia składników. Rozety liści są dobrze widoczne, ziemia wilgotna, dzięki czemu bez trudu możemy pozyskać cenne  korzenie. Ostatnio dużo się mówi o szczeci pospolitej (Dipsacus silvester) i szczeci draperskiej (Dipsacus sativus), jej odmianie uprawnej, również leczniczej, której  zarówno liście, opatrzone kolczastymi wyrostkami, jaki korzenie są  pomocne między innymi w leczeniu reumatyzmu i dny moczanowej. Obecnie roślina ta szczególnie zasłynęła jako skuteczny lecz przeciw boreliozie. Szczeć wzmacnia układ odpornościowy, pomagając w ten sposób organizmowi w zwalczaniu infekcji wywołanej krętkiem boreliozy. W leczeniu tej choroby stosuje się napar z suszonych liści lub nalewkę z rozdrobnionego korzenia zalanego wódką.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg