Słoma najlepsza do okrywania roślin (AO odc. 569)
dodano: 12.12.2015
Słoma jest doskonałym izolatorem, nie gnije, nie zamaka, można jej używać kilka lat.
Słoma najlepsza do okrywania roślin (AO odc. 569)
Przedstawiamy  sposób okrywania roślin rodzajem słomianego chochoła. Jest coraz trudniej o pełną słomę z nie połamanymi źdźbłami. Jeśli nawet taką znajdziemy, jest bardzo droga.  Można jednak wykorzystywać słomę z  kostek formowanych przez kombajn, które kosztują zaledwie  kilka złotych za sztukę. Słoma ma znakomite właściwości izolacyjne, dlatego później, po rozebraniu zimowych osłon,   materiał ten można wykorzystać do ściółkowania.
 
Słomą warto zabezpieczyć przed mrozem pnie młodych drzew ozdobnych lub owocowych. Do zmontowania takiej osłony potrzebna jest jeszcze siatka, na przykład plastikowa, taka jakiej używa się do zabezpieczania trawnika przed kretami. Pień przykryty jest szczelnie słomą, a siatka zabezpiecza ją przed rozsypaniem. Siatkę w kilku miejscach związujemy, co zabezpiecza ją przed rozwinięciem.
 
Wrażliwe na przemarzanie krzewy, małe drzewka lub byliny można zakryć słomą w całości. Roślinę otacza płotek z siatki - w tym przypadku z cienkiego ocynkowanego drutu. Konstrukcja może być usztywniona od wewnątrz tyczkami. Wykonany tym sposobem kosz wypełnia się  pomiętą słomą.  Zarówno słomę jak i roślinę przed zamakaniem zabezpiecza się  kapturem. Można go wykonać z folii lub agrowłókniny. To rozwiązanie pozwala podczas wiosennych ociepleń na wygodne wietrzenie wnętrza chochoła. Warto zwrócić uwagę, że zewnętrzną częścią prezentowanych osłon jest siatka, która znakomicie zabezpiecza rośliny przed obgryzaniem przez dzikie zwierzęta. Rozwiązanie to idealnie sprawdzi się w ogrodach bez płotu, zwłaszcza blisko lasu.