Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród ze stawem i cebulicami (odc. 318)

dodano: 15.04.2011

W tym odcinku Maja odwiedza ogród, który powstał na terenie danego gospodarstwa ogrodniczego. Przyglądamy się wiosennym pracom i podglądamy ptaki.

ODCINEK 318:
 
Ogród, do którego zawitaliśmy położony jest na terenie byłego gospodarstwa ogrodniczego. Istniało ono tutaj 20 lat temu i uprawiano tu rośliny cebulowe. Obecni właściciele i ich dorosłe dzieci wybudowali 3 domy na sąsiednich działkach. Dzięki temu wszyscy mogą się odwiedzać i spotykać. Państwo Podczascy są już na emeryturze i mają sporo czasu na pielęgnację ogrodu. Ogród to przede wszystkim dzieło pani Grażyny. Sama dobierała rośliny znajdujące się na rabatach i tworzyła z nich barwne kompozycje.

Pani Grażyna opowiedziała, jak wyglądały początki ogrodu. Otóż jeździła po sklepach ogrodniczych i wybierała rośliny, które się przepięknie przebarwiają jesienią i jednocześnie mają ładne kolory w ciągu sezonu. Chciała, by ogród pięknie wyglądał przez cały rok. Wybierała krzewy liściaste, ale w ogrodzie nie ma zbyt wielu drzew liściastych – grabienie liści jest zbyt czasochłonne.
 
Z kolorowych kompozycji rzuca się w oczy piękne zestawienie czerwonolistnego klonu japońskiego, pęcherznicy kalinolistnej ‘Diabolo’ (odmiana o liściach bordo) i jasnozielonej morwy. Morwa cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój pokrój i kolor, ale też za pyszne owoce.
 
Innym barwnym rarytasem jest trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus), która przybiera fantastyczne barwy. Wczesną wiosną jest delikatnie zielona, potem liście ciemnieją. A potem, jesienią, pojawiają się odcienie pomarańczy, czerwieni i nawet fioletu.
 
Stałym gościem ogrodu jest ogrodnik – Przemek Miączyński – oraz jego ekipa pielęgnacyjna. Podczas wizyty mogliśmy podglądać obserwować ekipę w trakcie wiosennej pielęgnacji roślin. Przed rozpoczęciem pracy, Przemek dokładnie obejrzał wszystkie rośliny w ogrodzie. Niektóre z nich miały wyraźne oznaki przemarznięcia i martwe gałęzie, które trzeba było przyciąć. Ponadto w żwirowej nawierzchni nazbierało się dużo liści, które usunięto spalinową dmuchawą. Zajęto się też pielęgnacją trawnika, o której można przeczytać tutaj: TRAWA.
 
Przy okazji Maja mogła porozmawiać z ogrodnikiem o wiosennej pielęgnacji ogrodowej piękności – hortensji. Więcej na temat hortensji można przeczytać klikając na link: HORTENSJA.
 
W centralnej części ogrodu znajduje się duży staw. Dla bawiących się w jego pobliżu dzieci był zagrożeniem. Dlatego pan Mieczysław ogrodził całe jego obrzeże siatką wspartą na metalowych słupkach. A na stawie ułożono głazy, po których można chodzić. Więcej na temat konstrukcji stawu i jego pielęgnacji znajduje się w dziale Porady – wystarczy kliknąć na link STAW.

Właściciele lubią obserwować zwierzęta w ogrodzie. Specjalnie z myślą o ich pasji Przemek Miączyński zaproponował powieszenie budki lęgowej z umieszczoną wewnątrz kamerą. Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej na temat takiej budki, zapraszamy do przeczytania tego artykułu: BUDKI.
 
W ogrodzie mieszkają dwa duże psy. Jak właściciele radzą sobie, by zwierzaki nie niszczyły roślin? Gospodarz wyjaśnia, że psy są regularnie wyprowadzane na spacer.  Najwięcej szkody psi mocz wyrządza zimozielonym krzewom, takim jak bukszpany czy żywotniki. Gospodarze wycinają suche gałązki, a na czas regeneracji rośliny ogradzają płotkiem.

W wielu zakątkach ogrodu, na rabatach kwitnie cebulica syberyjska, której właściciele wcale nie sadzili. Skąd się wzięła i czym się charakteryzuje ta roślina? Więcej informacji znajduje się tutaj: CEBULICA

Przy okazji odwiedzin u państwa Podczaskich, Maja wypatrzyła niezwykłą metodę na podwieszanie rośliny. Jak to zrobić w swoim domu? Szczegóły znajdują się tu: WYCIĄGARKA.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzedni odcinek

Ogród różany

Ogród różany

W 317.odcinku programu odwiedzamy ogród specjalisty od hodowli róż, pana Marcela Ciesielskiego. Uczymy się ciąć róże, a także przyglądamy się innym pracom...

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg