Jak przygotować karmę dla ptaków (AO 571)
Sikory, dzięcioły, szczygły i inne zimujące ptaki powinny dostawać przy ujemnych temperaturach wysokoenergetyczny pokarm.
W tej Akademii Ogrodnika wracamy do ogrodu Kasi i Andrew Bellingham. W dzisiejszej akademii ogrodnika poznamy sposób w jaki Andrew przygotowuje tłuszczową karmę dla ptaków. Najpierw roztapia w rondlu jedną kostkę czystego niesolonego smalcu. W czasie kiedy tłuszcz topi się w rondlu rozdrabnia w mikserze kuchennym kilka suchych kromek pełnoziarnistego chleba. Okruszki wsypuje do miski i następnie rozdrabnia ćwierć kilograma łuskanego słonecznika. W tym czasie smalec się roztopił. Andrew może go wlać do miski z suchą masą. Tłuszcz jest gorący więc składniki miesza drewnianą łyżką do momentu uzyskania ciasta o jednorodnej konsystencji. Zmielone ziarna dosypuje do chleba i dokładnie miesza ze sobą składniki. Mieszanka musi trochę stężeć. Najlepszym

sposobem jest schłodzenie jej w lodówce lub za oknem. Rozdrabnianie słonecznika i chleba ma istotne znaczenie. Dzięki temu masa staje się bardziej zwięzła i łatwo można ją formować. Ponadto zachowuje stałą konsystencję w dodatnich temperaturach. W jaki sposób podawać strawę? Ciastem możemy nadziewać szyszki i potem zawieszać je na drzewach. Andrew poleca też tłuszczowe ciasteczka. Blaszane foremki do ciastek nadziewa ptasią karmą. Plastikową rurką robi w środku dziurkę, a by móc potem przewlec przez nią wstążkę. Tłuszczowe ciastka często nadziewa też owocami głogu – czerwony kolor jest ładny, poza tym wabi ptaki. Serduszka lub gwiazdki, kiedy stwardnieją w lodówce, wyjmuje się z foremek i zawiesza w ogrodzie. Tłuszczową karmę można podawać też w karmnikach na przykład z łupiny kokosa, a nawet wykonanych z pomarańczy. Ten pomysłowy karmnik z pędów derenia ‘Sibirica’ i połówek wydrążonej pomarańczy na pewno ucieszy ptaki, a żywe kolory wprowadzą do ogrodu więcej ciepła.
wyślij znajomemu
oceń artykuł
komentarze |
autor |
Re: Jak przygotować karmę dla ptaków (AO 571)
No właśnie!!!! Ludzie kochani !!!! NIE WOLNO DOKARMIAĆ ptaków, ponieważ tracą naturalne zdolności i instynkt. Jedynym wyjątkiem jest baaaardzo mroźna zima z duuuużą ilością śniegu. Każdy zoolog i znawca natury to potwierdzi.
Nie piszę tego wszystkiego jako osoba, która nie lubi zwierząt. Kocham zwierzęta i dlatego zaczęłam czytać i sprawdzać swoją wiedzę. Kiedyś idąc do parku zawsze brałam bułkę żeby nakarmić kaczki w stawie. Dziś już tego nie robię, bo wiem, że sie nie powinno. A "ludzkie" pieczywo wręcz im szkodzi.
|
2021.01.17
~ Małgorzata
|
Re: Jak przygotować karmę dla ptaków (AO 571)
Spotkałam się z fachowymi opiniami, ze dokarmianie ptaków jest błędem, ponieważ oducza ich naturalnego instynktu i umiejętności zdobycia pokarmu. Że po prostu je kaleczy. Jeśli się nad tym zastanowić, to coś w tym jest...wiadomo, że producenci karm dla ptaszków będą nas zachęcać do tej "niedźwiedziej przysługi", ale jak właściwie powinniśmy postępować?
|
2021.01.17
~ eda
|
Re: Jak przygotować karmę dla ptaków (AO 571)
Super :)
|
2021.01.17
~ Marta
|
Re: Jak przygotować karmę dla ptaków (AO 571)
Bardzo ważne jest czym dokarmiamy ptaki, nie można wszystkim jak leci.O tym czym dokarmiać poszczególne gatunki ptaków możecie przeczytać więcej na tym blogu: https://www.sklepogrodniczy.pl/blog/jak-dokarmiac-ptaki-zima. Ponieważ w Polsce mamy wiele gatunków ptaków, nie da się określić składu uniwersalnego pokarmu, który będzie odpowiedni dla wszystkich ptaków.
|
2021.01.17
~ Ogrodnik amator
|
Re: Jak przygotować karmę dla ptaków (AO 571)
Wspaniały pomysł. Dokarmiajmy ptaki, bo zima to dla nich wyjątkowo trudny czas!
|
2021.01.17
~ PUMA
|
Re: Jak przygotować karmę dla ptaków (AO 571)
Fajny pomysł z przygotowaniem własnej karmy. Szczególnie spodobała mi się ta kompozycja ze skórką pomarańczy. W sumie zawsze kupowałam takie kule tłuszczowe już gotowe, ale pomyślę o zrobieniu takiej mieszanki ze smalcem i karmą ptasia biesiada.
|
2021.01.17
~ Anna
|