Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród pstry i paskowany (Odc. 568)

dodano: 05.12.2015

Kolekcjoner odmian Variegata, kolorowych, pstrych i paskowanych roślin, przedstawia swój ogród w Zbrosławicach. Odcinek „Mai w ogrodzie” pełen rzadko spotykanych odmian i porad praktycznych jak uprawiać te ciekawe rośliny.

Tym razem zabieramy naszych widzów na Górny Śląsk, do Zbrosławic, gdzie mieszka Piotr Szydziak, kolekcjoner bardzo ciekawej i zróżnicowanej grupy roślin. Jego niezwykły przydomek wziął się stąd, że szuka  między innymi  odmian o łacińskiej nazwie ‘Variegata’, oznaczającej rośliny o pstrych liściach. Ale ogród państwa Szydziaków jest nie tylko kolekcją. Są tu także rabaty z warzywami, drzewa owocowe i miejsca przeznaczone do wypoczynku. Na każdym kroku widać ciekawie skomponowane grupy bylin, drzew i krzewów oraz odpowiednio dobrane dla nich stanowiska.
 
Działka jest wąska i długa, ma 25 metrów szerokości i aż 80 metrów długości. W sumie to 2 tysiące metrów kwadratowych. Tuż za domem widać garaż z zielonym dachem, przy którego tylnej ścianie założono duży skalniak. Idąc dalej natrafiamy na stawik ze strumieniem i altaną. Pośrodku  części ogrodowej stoi tunel foliowy o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Jest miejsce na warzywnik i kompostownik.
 
Na końcu ogrodu, za warzywnikiem, w mocno nasłonecznionym miejscu,  pan Piotr zgromadził  wspaniałą kolekcję traw ozdobnych. Na tle grupy wysokich traw rosną gatunki niskie,  a pomiędzy nimi kwitnące liliowce.  Są też kontrastujące pokrojem i kolorem liści – rabarbar dłoniasty i słoneczniczek. 
 
Miskanty są  już popularnymi trawami, dlatego postanowiliśmy szerzej  omówić rzadką w polskich ogrodach  lasecznicę trzcinowatą, po łacinie Arundo donax. Pan Piotr posadził  obok siebie gatunek podstawowy i jej piękną paskowaną odmianę Variegata.  To najwyższa z sadzonych w ogrodach traw. W naszych warunkach dorasta do 2-3 metrów, ale  nie kwitnie. Za to z jej wysuszonych łodyg można zrobić laski, od których wzięła się jej polska nazwa laskówka. Trawa ta rozrasta się przez rozłogi.
   
 Zielono-białe liście rozjaśniają  cieniste zakątki. Na przykład w otoczeniu  oczka wodnego przed domem z daleka widoczne jest niewielkie drzewko o nazwie zelkowa piłkowana (Zelkova serrata) o pstrych liściach odmiany Variegata oraz donice z paskowanym irysem. Przykładem byliny o  pięknie wybarwionych liściach i niepozornych fioletowych kwiatach niech będzie ta perełka kolekcjonerska - niezwykle  rzadka ogrodowa odmiana zielarskiego  gatunku rutwicy lekarskiej ‘Coconut ice’ (Galega officinalis). 
 
Wiele gatunków i odmian, które spotykamy u pana Piotra są trudne do rozpoznania  nawet dla wytrawnego znawcy roślin ozdobnych. Kopytnik europejski jest naszą rodzimą rośliną, zaś te w doniczkach, opatrzone etykietami, są mało u nas znanymi gatunkami  obcymi.   Tak jak  ten pochodzący z Azji kopytnik wspaniały, czyli Asarum splendens w odmianie ‘Giant’. I jeszcze jedna ciekawostka – tym razem bliska naszemu sercu truskawka, ale o pstrych liściach- truskawka ananasowa 'Variegata' (Fragaria x ananassa). Odmiana ta  kwitnie na biało i wydaje owoce, mniejsze od pospolitych truskawek, ale soczyste i smaczne.
 
Oderwijmy się na chwilę od rarytasów Variegata. Kiedy wchodziliśmy do ogrodu, zainteresował  nas garaż zatopiony w roślinach. Jego boki ukryte są w pnączach a do tylnej ściany przylega zbocze dużego skalniaka. Widoczny z  piętra domu dach tego płaskiego budynku  jest oryginalnym ogródkiem ze zbiorem kaktusów i innych sukulentów.  Wyobraźmy sobie, jak szpeciłby obraz ogrodu, gdyby pan Piotr pokrył go na przykład papą. 
 
Po kamiennych schodach, przyglądając się po drodze niskim gatunkom skalnym, weszliśmy na dach, by poznać kolejną ciekawą kolekcję.  Z dachu rozciąga się także widok na rabaty, drzewa i krzewy. Z każdego miejsca pan Piotr analizuje i buduje swoje kompozycje. 
  
Największe części ogrodu żwirowego zajmują egzotyczne  kaktusy – kilka gatunków opuncji Opuntia humifusa i opuncja ‘Claude Arno’ (Opuntia fragilis), kwitnących od lipca w kilku kolorach.  Ale równie pięknie wyglądają  pospolite rojniki, które  można  uprawiać w najtrudniejszych warunkach, nawet na skałach i prawie bez ziemi. Rojniki wytwarzają kuliste rozety o mięsistych liściach. Ich różowe kwiaty pojawiają się latem i są  atrakcyjne dla owadów.
 
Pan Piotr nie byłby sobą, gdyby nie umieścił  i w tej kolekcji jakichś rarytasów. To kilka gatunków pochodzącego z Azji rojnikowca podobnego do rojnika. Dorosła rozeta rojnikowca ościstego ‘Minima’ (Orostachys spinosus),  wydłuża się w smukły kwiatostan.  Po przekwitnięciu ta część  zamiera, a  rojnikowiec rozmnaża się  z młodych rozetek, których duża liczba pojawia się wokół rośliny matecznej.                  
 
Dachu się właściwie nie podlewa, rzadko nawozi, ale trzeba usuwać chwasty. Najtrudniejszy do wyplewienia jest  szczawik żółty, przypominający wyglądem koniczynę. Manewrując szczypcami pomiędzy kaktusami trzeba uważać, ponieważ opuncja ma zdradzieckie cieniutkie ciernie. Mają one skierowane ku tyłowi haczyki, które wbijają się w naskórek i trudno je usunąć.  
 
W ogrodzie pan Piotr, w ochronie przed gryzoniami, sadzi rośliny w doniczkach z otworami.   Na naszą prośbę pokazał, jak wykonuje się takie doniczki z dużych 5-litrowych butli po wodzie. Potrzebna jest tylko rozgrzana elektryczna lutownica, którą bez trudu robi się liczne otwory. Na koniec  trzeba podziurkować  również zakrętkę. Teraz pan Piotr ostrym nożem przecina pojemnik.  Powstają dwie doniczki, których myszy nie dadzą rady przegryźć zębami, ale korzenie roślin będą mogły przez otwory swobodnie przerastać. To bardzo ważne, bowiem trzeba chronić przez  szkodnikami cenne gatunki i odmiany z tej oryginalnej kolekcji.
 
A skąd się biorą pstre, paskowane i kolorowe odmiany?
Wiele z nich ma długą historię.  Czasami, w wyniku samorzutnej  mutacji, pojawiała się nietypowa  roślina i rozpoczynano jej produkcję poprzez podział lub sadzonki. Hodowcy starają się  uzyskać coraz więcej nowych odmian o trwałych cechach.  Przykładem niech będzie języczka pomarańczowa (Ligularia dentata). 20 lat temu Kanadyjczyk Serge Fafard zainteresował się tym gatunkiem i wyhodował kilka odmian z grupy Osiris, od nazwy jego firmy Les Jardins Osiris. W 2007 roku  miała premierę karbowana odmiana ‘Osiris Fataisie’. A wielobarwna języczka pomarańczowa ‘Osiris Chameleon’ (Ligularia dentata)  dwa lata później. Jej młode liście są pomarańczowo-żółte, zaś starsze mają dodatek zieleni.  Inna odmiana to  języczka pomarańczowa ‘Osiris Cafe Noir’. 
 
Zwiedzając kolekcję pana Piotra dotarliśmy do miłego zakątka z oczkiem wodnym. Spływa do niego sztuczny strumyk z kaskadą. Pod szeroko rozrośniętym tulipanowcem ustawiona jest altanka otoczona drewnianą kratownicą.
 
Rok temu trawnik w ogrodzie został zmieniony. Wkład w jego piękny wygląd miał syn pana Piotra Dawid.  Mimo, że ogród  to nie jest jego hobby pomaga tacie w cięższych pracach. Sam też ma pasję - interesują go militaria, stare fortyfikacje, bunkry, rekonstrukcje historyczne. W ogrodzie wiele jest ciekawych odmian, na przykład piękna paskowana konwalia majowa 'Polish Beauty' (Convallaria majalis), która ma ciekawą historię. Znalazł ją ponad 20 lat temu  kolekcjoner roślin Eugeniusz Radziul www.wonderflora.hekko.pl   w lasach centralnej Polski. Był to naturalny mutant o wyjątkowo pięknym paskowaniu liści. Nadał jej nazwę 'Polish Beauty' czyli Polska Piękność, ale na razie nie jest oficjalnie zarejestrowana. Mnoży ją i sprzedaje przez internet  firma sadzawka.pl.
 
Ta wykopana sadzonka pójdzie teraz na grządkę z konwaliami. Dla porównania jest tam kilka innych odmian: o kwiatach pełnych, różowych, a także ‘Striata’ odmiana niezbyt trwała, o słabo paskowanych liściach.  Niektóre odmiany, które kolekcjonuje pan Piotr są kłopotliwe w pielęgnacji.” Niektóre odmiany wyradzają się i wracają do formy pierwotnej - właśnie trzeba było powycinać zielone pędy budlei (Buddleja davidii), a pozostawić obrzeżone, które należą do odmiany  'Harlequin'. Podobnie trzeba pilnować sąsiednią budleję z żółtym brzegiem odmiany ‘Santana’.
Podczas ostatniego upalnego lata problemem w ogrodzie była konieczność ciągłego podlewania,  ale pan Piotr się nie zraża tymi trudnościami. Od lilii i bylin nasza rozmowa zeszła na drzewa i barwne  ich odmiany.  Podeszliśmy do klonu  jaworu odmiany 'Esk Sunset'  (Acer pseudoplatanus) o nakrapianych liściach i bordowym spodzie. To powoli rosnące  drzewo, nadające się do małych ogrodów.
 
Na koniec zapytaliśmy o marzenia – właściciel kolekcji  poszukuje obecnie róży o pstrych liściach – to  róża Wichury 'Variegata' (Rosa wichuraiana).
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród pstry i paskowany (Odc. 568)
Mnie tam się podobał. Zwykły człowiek z pasją ogrodnika.No i super , że podajecie , gdzie można kupić niektóre odmiany. Warto się podzielić , gdzie szukać ciekawych rzeczy , bo czasem niestety zasłaniacie nazwy niektórych produktów . Pozdrawiam. Monika
2021.12.09
~ Monia
Re: Ogród pstry i paskowany (Odc. 568)
Dobrze jest obejrzeć ogród ,który jest stworzony ręką przeciętnego człowieka-jego własną pracą , wysiłkiem i zaangażowaniem z wielką pasją.Cóż za przyjemność i jaka satysfakcja jeśli przyjdzie projektant i zorganizowani pracownicy by w krótkim czasie powstał ogród pod linijkę ...chyba niewielka. Nie sztuka mieć pieniądze , wynająć ekipę i potem chwalić się nie swoim ogrodem. Sztuką jest samemu czuć piękno i umieć je pokazać Oby więcej takich odcinków
2021.12.09
~ aga
Re: Ogród pstry i paskowany (Odc. 568)
Odcinek jest pełny, kończy się tyłówką, jeśli chodzi o o Akademię Ogrodnika, to prosimy oglądać ją w zakładce Akademia Ogrodnika, na naszej stronie.
2021.12.09
~ redakcja
Re: Ogród pstry i paskowany (Odc. 568)
Dlaczego jest niepełny odcinek???????????
2021.12.09
~ Qw
Re: Ogród pstry i paskowany (Odc. 568)
Bardzo ciekawy ogrod , interesujaca pasja oraz nieprzecietny gospodarz , oby wiecej tego typu odcinkow ogrodow stworzonych reka wlascicieli .Wierze ,ze ogrod powinien odzwierciedlac wlascicieli i ich usposobienie . Jeszcze raz wielkie dzieki Maju za jakze pouczajacy odcienek
2021.12.09
~ Przemek C
Re: Ogród pstry i paskowany (Odc. 568)
Miło popatrzeć na ogród własnego pomysłu oraz wykonania .
2021.12.09
~ ja454
Re: Ogród pstry i paskowany (Odc. 568)
Ciekawy odcinek, taki jakiego pragnie przeciętny widz oglądający Maję w ogrodzie. Dobrze że się pokazuje tak pozytywnych ludzi. Do tego skromny i sympatyczny; szacunek dla jego pasji.
2021.12.09
~ Stefan B.

Poprzedni odcinek

Zielona szkoła – gimnazjum w Tychach (odc. 567)

Zielona szkoła – gimnazjum w Tychach (odc. 567)

Zielone gimnazjum w Tychach zaprasza do swojego szkolnego ogrodu. Nauczyciele i uczniowie własnymi rękami sprawili, że uczą się i przebywają w ładnym...

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg