Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród na tarasie i wiosenne dekoracje

dodano: 22.04.2011

W tym tygodniu Maja odwiedza ogród założony na tarasie w budynku wielorodzinnym, a także podpatruje florystki, które tworzą wspaniałe, wiosenne dekoracje.

ODCINEK 319:
 
W ten świąteczny tydzień rozpoczynamy program od odwiedzin w szkole florystycznej.
Szkoły florystyczne ciągle szkolą nowych artystów zajmujących się aranżacjami z kwiatów. Tematy zajęć dostosowane są zawsze do pory roku. Wiosna to głównie kwitnące cebulki narcyzów, szafirków, cebulic, ale też jajka – symbol rodzącego się życia.
 
Kiedy w namiocie podpatrywaliśmy pracę na zajęciach warsztatowych, w innych pomieszczeniach trwały egzaminy kończące kurs na florystę. Mieliśmy okazję podziwiać prace dyplomowe, których tematem było budzenie się wiosny. Pojawiły się też dwa bukiety ślubne z wiosennych kwiatów – jeden z białych szafirków, a drugi misternie wykonany z płatków biało-zielonych tulipanów.
 
Maja rozmawiała też o sztuce florystycznej z właścicielką szkoły, panią Małgorzatą Niską. Pani Małgosia wyjaśniła przy tej okazji, że jest to dość młoda sztuka, rozwinęła się właściwie dopiero w latach 80-tych, a w Polsce można było zacząć z nią przygodę na poważnie w roku 2000, gdy powstała pierwsza szkoła florystyczna. Ten zawód powoli staje się coraz ciekawszy i pozwala się „wyżyć” twórczo.
 
Nieco więcej szczegółów na temat takich wiosennych dekoracji, można znaleźć klikając na link: DEKORACJE.
 
OGRÓD NA TARASIE
Druga część odcinka to odwiedziny w ogrodzie położonym na drugim piętrze budynku wielorodzinnego. Prezentowany ogródek, w którym można fantastycznie spędzać wszystkie pory roku, to dzieło projektantki – Ewy Najder, która specjalizuje się w urządzaniu takich niewielkich przestrzeni oraz pani Izy, która zdecydowała się na sporą inwestycję na swoim tarasie.
 
Zostaliśmy zaproszeni na taras w kilka tygodni po zakończeniu pracy, ale odwiedzaliśmy to miejsce kilkakrotnie. Posadzono tu wiele dużych roślin. Kwitnące byliny i krzewy sprawiały wrażenie, że cała aranżacja ma już kilka lat. Taras ma jednak nieco ponad rok i widać już, że rośliny dobrze poradziły sobie przez zimę.
 
O szczegółach konstrukcji i aranżacji tego ogrodu, a także o tym, na co zwracać uwagę aranżując taką przestrzeń, można poczytać klikając na link: TARAS.
 
Dla właścicielki cały ubiegły rok upłynął na zmianach aranżacji i dekoracji. Najpierw pojawiły się letnie dekoracje i wspaniałe kwiaty, a także specjalny żagiel zacieniający taras. Również jesienią na tarasie nie mogło zabraknąć pięknych dekoracji. W kilku miejscach pani Iza porozkładała pomarańczowe dynie, a w donicach nastąpiła jesienna zmiana nasadzeń. Pojawiły się kwitnące na żółto chryzantemy, a także odmiany o kwiatach białych i różowych. Tłem dla nich były szare liście kocanki włochatej. W narożniku kołysały się długie kłosy ozdobnych traw – miskantów. W sąsiedztwie dumnie prezentował swoje kwiatostany rozchodnik okazały. Wiele krzewów przybrało swoje jesienne zabarwienie, a w donicy czerwieniły się owoce irgi.
Wspaniałym akcentem kolorystycznym były przebarwione brzozy odmiany 'Youngii' (Betula pendula).
Zimą z kolei było tu mnóstwo śniegu, więc gospodarze lepili bałwany.
 
Gdy w ogrodzie nadeszła wiosna, to wraz z nią przyszła pora na zmianę dekoracji. Oprócz tradycyjnych jajek wielkanocnych pojawiły się kolorowe kurki i zajączki. Do wiosennej kompozycji pani Iza wybrała jaskry azjatyckie (Ranunculus asiaticus) o pełnych kwiatach, koniecznie w kolorach czerwieni, pomarańczu i żółci. Rośliny te wymagają lekko kwaśnych gleb i słonecznego stanowiska. Będą one zdobić ogród przez całą wiosnę aż do lipca. Maja i pani Iza posadziły je w gotowym podłożu – mieszaninie składników, które zapewniają odpowiednie warunki wzrostu roślin. Składa się ono z różnych frakcji torfu utrzymującego wilgoć, keramzytu, piasku kwarcowego, glinki zeolitu oraz kompostowanej kory. Należy też pamiętać, że zawarty w podłożu nawóz nie zapewni na cały sezon składników pokarmowych. Dlatego dawkę startową należy dodatkowo zasilać nawozami w płynie.
 
Mimo starannie wykonanych prac na tym tarasie, okazało się, że w położonym poniżej mieszkaniu pojawiły się przecieki. Właścicielka ogrodu, aby odkryć gdzie leży ich przyczyna, zamówiła badanie kamerą termowizyjną. To pokazało dokładnie miejsce, w którym znajdował się przeciek. Na szczęście nieszczelność była w jednym rogu, trzeba było rozebrać tylko jedną skrzynię. Była to spora rewolucja, ale na szczęście to tylko mały fragment tarasu. A nieszczelność nastąpiła w wyniku zbyt głębokiego zakotwienia daszku nad balkonem poniżej. W wyniku tego montażu, uszkodzona została warstwa hydroizolacyjna tarasu.
Odkrycie przecieku tradycyjnym sposobem oznaczałoby demontaż ogrodu i zdjęcie wszystkich warstw aż do izolacji przeciwwodnej. Pomysł właścicielki uratował całą aranżację.
 
Dodatkowym elementem dekoracyjnym ogrodu jest oświetlenie. Dominuje tu oświetlenie punktowe, które można nakierować na rośliny i wyeksponować najładniejsze punkty. Dodatkowo pani Iza ustawia świeczki w szklanych lampionach – zwłaszcza wtedy, gdy spodziewa się gości lub spędza wieczór na tarasie.
 
 
 
 
 
 
ZASILANIE ROŚLIN
Kiedy rośliny cebulowe kwitną na całego, inne gatunki dopiero startują. Wiele z nich po zimie jest w nie najlepszej kondycji. Dlatego przygotowano naturalne preparaty podnoszące odporność roślin – o których Maja rozmawia z ekspertem, dr Januszem Mazurkiem w trzeciej części odcinka.
 
Mówiliśmy już o pozytywnym grzybie Polyversum, którym warto zaprawiać świeżo sadzone krzewy. Roztworem zawierającym zarodniki pożytecznego grzyba podlewamy również siewki trawy - w kilka dni po założeniu trawnika - żeby zapobiec rozwojowi chorób grzybowych. Jak się okazuje, w  serii naturalnych preparatów przeznaczonych dla wzmocnienia roślin, są również środki dolistne. Są to tak zwane biostymulatory. To preparaty całkowicie naturalne, które występują w każdej roślinie, ale są syntetyzowane w większych ilościach. Umożliwiają regenerację roślin po zimie. Iglaki, których gałązki po zimie mogą być przemarznięte, są atakowane przez szkodniki i choroby grzybowe, skorzystają z takiego zastrzyku energii. Preparat Asahi będzie wspierać roślinę w lepszej regeneracji, a proces fotosyntezy będzie przyspieszony.
 
Ten biostymulator rozcieńczamy z wodą, na 5 litrów wody dajemy zaledwie łyżeczkę preparatu. Jest on bezpieczny dla ludzi i środowiska. Można nim opryskiwać rośliny bez zakładania maseczki, nie szkodzi zwierzętom. Pamiętajmy, że każde opryskiwanie przeprowadzamy w cieniu lub przy pochmurnym niebie, żeby preparat za szybko nie wyparował zanim wniknie do rośliny, zabieg stosujemy do 3 razy w sezonie wegetacyjnym.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród na tarasie i wiosenne dekoracje
TO PREPARAT ASAHI .
2021.02.27
~ REDAKCJA
Re: Ogród na tarasie i wiosenne dekoracje
Jaka jest konkretna nazwa biostymulatora do przemarzniętych po zimie krzewów ozdobnych-iglaków.Jak mozecie to prosze o przesłanie na marcin230580@wp.pl
2021.02.27
~ max

Poprzedni odcinek

Ogród ze stawem i cebulicami (odc. 318)

Ogród ze stawem i cebulicami (odc. 318)

W tym odcinku Maja odwiedza ogród, który powstał na terenie danego gospodarstwa ogrodniczego. Przyglądamy się wiosennym pracom i podglądamy ptaki.

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg