Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

"Moje róże - moja pasja" (odc. 573)

dodano: 15.01.2016

Tym razem odwiedzamy niesamowity ogród wypełniony setkami róż! To uczta dla oczu! Właściciel ogrodu ma ogromną wiedzę o tych wspaniałych roślinach i chętnie się nią dzieli w internecie.

Zapowiedzią wyjątkowej pasji właścicieli posesji, którą tym razem odwiedzamy, jest już furtka z metalową różą. Tuż za nią można zagłębić się w bajkowy świat ciepłych kolorów i różanych zapachów. Przyjechaliśmy do Włodawy, do państwa Mariana i Elżbiety Sołtysów, na początku czerwca, kiedy ogród wygląda najpiękniej. A jest tu co podziwiać: ponad 1000 róż w aż 400 odmianach!
 
Na początek warto przyjrzeć się grupie róż przy drodze dojazdowej do garażu. Pierwsza, okryta różową burzą kwiatów to burbońska ‘Louise Odier’, dalej mieszańce róży pomarszczonej: różowa odmiana ‘Zaiga’, potem dwie białe - polski ‘Kórnik’ i łotewska ‘Ritausma’. Pośród współczesnych mieszańców wypatrzyliśmy interesujące fioletowe kwiaty ‘Rhapsody in Blue’.
 
A jak wygląda aranżację wejścia do domu? Na podniesionej rabacie kwitną byliny w chłodnych kolorach, a blisko drzwi dwie piękne róże - mchowa ‘Henry Martin’ i bardzo cenna, kwitnąca z reguły aż do Bożego Narodzenia ‘Dorothy Perkins’.
 
Warto też spojrzeć na plan działki. Ogród zajmuje powierzchnię 2200 m kwadratowych i ma kształt rombu. Długość działki wynosi 100 m, zaś szerokość 22 m. Ten długi pas podzielono na kilka mniejszych wnętrz. Z tyłu domu pierwszy zielony pokój służy wypoczynkowi. W następnym, o półkolistym kształcie, centralnym punktem jest fontanna. Dalej, za ceglanym murkiem, znajduje się obszar podzielony trawiastymi alejkami. Oprócz kolekcji róż jest tu wybieg dla kur, kwaterowy warzywnik i cieplarnia. Taki podział sprawił, że właścicielom łatwiej było zagospodarowywać małe wnętrza po kolei. Trzeba było też nasadzeniami przysłonić komin ciepłowni.
 
Ogród był zakładany prawie 20 lat temu. Oprócz róż posadzono w nim również sporo drzew, krzewów i bylin, dzięki czemu w każdej porze roku jest tu interesująco. Nie ma utwardzonych nawierzchni. Wolne powierzchnie wypełnia trawnik – dzięki temu pan Marian może w każdej chwili dokonać korekty i posadzić coś nowego.
 
Pan Marian, z wykształcenia socjolog, kolekcjonując róże odkrył w sobie żyłkę badacza-historyka hodowli tej ogromnej grupy roślin. Zna wszystkie swoje róże i ciekawostki dotyczące historii powstania nazw poszczególnych odmian.  Śledząc historię nazewnictwa róż, niekiedy mozolnie dochodzi do prawidłowego rodowodu, z powodu ogromniej ilości synonimów nadawanych niektórym odmianom, szczególnie w odleglejszych czasach. Bywa jednak, że trafia na zagadki trudne do rozwiązania – i tak na przykład jedna z najpiękniejszych róż w ogrodzie nie została jeszcze prawidłowo oznaczona.
 
Spacerując alejkami trudno z początku ogarnąć kompozycję ogrodu, tyle tu tajemniczych przejść i zakamarków.
 
Do podziału warzywnika, który jest oczkiem w głowie mamy pana Mariana, zastosowano smukłe jałowce. Pani Janina zajmuje się też kurami – pod cienistą ścianą domu sąsiada, postawiony został kurnik z niewielkim wybiegiem. Kury na ogół rzadko wychodzą do ogrodu, bo zjadają młode pędy róż, ale są okresy kiedy pomagają w walce ze szkodnikami. Tak jak innym ptakom smakują im mszyce, pędraki i dorosłe żuczki.
 
Pani Janina sama pielęgnuje i pieli warzywnik. Ma poletko z ziemniakami, sieje fasolę i ogórki. Ogródek zajmuje w całości około 100 metrów kwadratowych. Oprócz tego w namiocie foliowym uprawia pomidory i paprykę. Resztę prac w ogrodzie wykonuje pan Marian. Zaprezentował nam sposób na pozbywanie się pędów róż i innych krzewów. Ma specjalną rembarkę, którą mieli gałęzie na drobne zrębki – maszyna radzi sobie nawet z kolcami. Nie ściółkuje jednak nimi róż, bo ściółka rozkładając się, zabierałaby różom azot.
 
Niektóre róże wykształcają w ciągu jednego lub dwóch sezonów naprawdę grube i długie pędy, tak jak piękna pnąca odmiana ‘Alchemist’ o pomarańczowo-różowych kwiatach. Starsze pędy brązowieją i powinno się je wycinać, bowiem słabiej się krzewią i zaczynają gorzej kwitnąć.
 
Przy trejażu pan Marian posadził kilka róż z grupy mrozoodpornych. Kremowe kwiaty rozwija piękna odmiana ‘Lykkefund’, która w przyszłości stworzy u góry potężne różane drzewo. Najbujniej rozrosła się różowa odmiana ‘Nordlandrose’, która powtarza kwitnienie jesienią, a odmiana ‘Henry Kelsey’, z czerwonymi kwiatami o korzennym zapachu, jeszcze nie osiągnęła swego docelowego rozmiaru.
 
W drugiej części ogrodu, z drugiej strony trawnika, znajduje się zacienione pergolą miejsce do wypoczynku. Na podporach rozrasta się aktinidia i hortensja pnąca. Kąt ze stołem z jednej strony zamykają wysokie tuje, z drugiej krzewy pierisu, rododendrony i jałowce.
 
Rozwijając przez 20 lat różaną pasję, pan Marian zgromadził najlepsze na świecie pozycje literatury dotyczące tej grupy roślin. Takich jak on miłośników róż nazywa rosomanes. Kiedy nastąpił czas Internetu, pan Marian założył blog pod nazwą „Moje róże - moja pasja”. Jest to rodzaj encyklopedii oraz historii nazewnictwa odmian - obecnie druga co do wielkości strona na świecie poświęcona różom: www.roses.webhost.pl
 
Pan Marian jest skromnym człowiekiem i niełatwo było do niego dotrzeć. Jednak trudno przecenić dzieło, które pozostawi po sobie. Od niedawna zajął się też tworzeniem nowych odmian. Jedną z nich jest róża ‘Bartek’, która została nazwana od imienia wnuka pana Mariana. Również wnuczka, Jula, doczekała się swojej róży.
 
Ponieważ w naszym klimacie zimy potrafią być ciągle bardzo mroźne, interesowało nas jak róże znoszą warunki we Włodawie, która znajduje się przy wschodniej granicy Polski. Niektóre róże wymagają lekkiego okrycia, kopczykowania. Pan Marian sadzi je nieco głębiej – kwitną wtedy troszkę później, ale nie ma problemu z przemarzaniem.
 
Pan Marian opowiedział nam też o ciekawej inicjatywie Kanadyjczyków, którzy stworzyli program, który zakłada wyhodowanie roślin ozdobnych odpornych na trudne warunki atmosferyczne. Hodowlą zajęła się dr Felicitias Svejda, krzyżując kilka gatunków bardzo odpornych róż. Uzyskała powyżej 25 odmian – pięknie kwitnących i zimujących. Róże te są już dostępne w Polsce w szerokiej gamie odmian, także przez internet.
Roże kanadyjskie i inne ciekawe odmiany  pan Marian kupował  w firmie
www.rosaplant.pl  pani  Kamili Szlązkiewicz
 
Tak właśnie możemy stać się właścicielami na przykład pewnego rarytasu: to róża ‘Bright as a Button’ (hybrid Hulthemia persica) – to tak naprawdę mieszaniec róży z hultemią, czyli krzewiastą krzewinką, botanicznie zaliczaną do róż. Mieszańce hultemii dobrze znoszą upał i brak wody. Dlatego zostały posadzone na tarasie, gdzie betonowe płyty mocno się nagrzewają. Ten różany ogródek powstał niedawno. Taras, który miał służyć do wypoczynku, nie przypadł właścicielom do gustu, dlatego pan Marian wyjął kilka płyt, przygotował odpowiednią glebę i posadził kolekcję miniaturowych odmian.
 
Ogród państwa Sołtysów jest tak skomponowany, że nie trzeba go bez przerwy pielęgnować. Dlatego jego właściciele co roku w czerwcu odwiedzają inne ogrody, oczywiście różane.
 
Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie nowej organizacji skupiającej wszystkich entuzjastów róż, które odbędzie się w Warszawie, w piątek 12 lutego o godzinie 18.00 na wydziale ogrodnictwa SGGW(ul. Nowoursynowska 159). Szczegółowe informacje na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego www.ptd.pl 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re:
przepiękny ogród co jakiś czas oglądam ten odcinek aby pozachwycać się ogrodem i kolekcją róż :) bardzo jestem ciekawa co to za róża, której zapachem tak namiętnie zachwyca się Maja, :) jest przepiękna :) pozdrawiam ekipę Mai i właścicieli ogrodu wraz z panią Jadwigą ...:) bywalczyni bloga "moje róże......"
2021.12.09
~ dorka
Re: \\\\
Niesamowite, genialne, przepiękne
2021.12.09
~ Maria
Re: \\
Jeśli już mowa o figurach geometrycznych to raczej równoległobok, a nie romb. Poza tym bardzo ciekawy odcinek.
2021.12.09
~ gość
Re: \\\\\\\\\\\\\\\\
Już od kilku lat wszelkie zakupy różane dokonuję po wirtualnej \\\\\\\\\\\\\\\"konsultacji\\\\\\\\\\\\\\\" z panem Marianem Sołtysem - czyli po odwiedzeniu strony \\\\\\\\\\\\\\\"Moje róże - moja pasja\\\\\\\\\\\\\\\" i dokładnemu zapoznaniu się z jej treścią. Wielkie uznanie panie Marianie za profesjonalną i rzeczową oraz w przyjaznym stylu prowadzoną stronę. A ogród przepiękny, tajemniczo skomponowany, pachnący. I jeszcze prośba: proszę poszerzyć warzywnik przemiłej pani Janinie...
2021.12.09
~ Hala
Re: \\Polskie Stowarzyszenie Miłośników Róż - sekcja PTD
Wszelkie informacje, dotyczące rozpoczęcia działalności Towarzystwa, tymczasem można uzyskać na Fb \"Polskie Stowarzyszenie Miłośników Róż - sekcja PTD\". Przepraszam za utrudnienia. Pozdrawiam Łukasz Rojewski
2021.12.09
~ Łukasz R
Re: \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
Czemu nie można tego odcinka obejrzeć na stronie internetowej, ciągle, jako ostatni dostępny, wisi \"Ogród o wielu obliczach\".
2021.12.09
~ Ilex
Re: \\\\\\\\\\\\\\\\
dlaczego nie mozna zobaczyc programu od razu w niedziele? i dlaczego jest tak czesto opozniony? czekamy z niecirpliwoscia na kazdy nowy odcinek tego interesujacego programu. pozdrowienia, halszka
2021.12.09
~ halszka
Re: \\\\
Dlaczego nie moge odtworzyć filmu?????
2021.12.09
~ ja
Re: \\
Piękny ogród i niezwykła osobowość właściciela. Prawdziwy pasjonat z głęboką wiedzą. Tworzymy ogród 40 km od Włodawy, sporo róż już tam jest a będzie jeszcze więcej :) Na stronie PTD nic nie znalazłam o spotkaniu różomaniaków...
2021.12.09
~ Zuza
Re: \\
Przepiękny ogród!!! Widać, że właściciele wkładają całe swoje serce w założenie i pielęgnację swojego ogrodu. Odcinek obejrzałam z wielką przyjemnością :)
2021.12.09
~ Ala
Re: \\\\\\\\\\\\\\\\
Wielkie i serdeczne dzięki za wspaniałą prezentację
2021.12.09
~ Marian Sołtys
Re: \\\\
Przepiękne okazy róz, zdrowe i zachwycające,szkoda tylko że właściciel nie chciał zdradzic żadnych szczegółow z ich uprawy .
2021.12.09
~ BiG

Poprzedni odcinek

Ogród o wielu obliczach (odc. 572)

Ogród o wielu obliczach (odc. 572)

Kolekcjonerski ogród koło Kolbuszowej to królestwo pana Andrzeja. Stworzył on swój własny ogród botaniczny. Rosną tu rośliny z najróżniejszych siedlisk, bo...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg