Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Sadzenie powojników (AO odc. 583)

dodano: 27.03.2016

Tym razem w Akademii Ogrodnika sadzimy powojniki.

W ogrodzie pana Adama Uznańskiego, tuż obok domu, stoi suchy świerk. Do drzewa przylatują dzięcioły, które urządziły sobie na nim kuźnię, a domownicy lubią obserwować ptaki. Aby sękaty pień nie wyglądał ponuro, postanowiono jego dolną część obsadzić powojnikami. Sadzeniem roślin zajął się Florian, syn gospodarza.
 
Ziemia w ogrodzie jest gliniasta, a powojniki nie tolerują zalegania wody w strefie korzeni. Tutaj na głębokości dwóch szpadli ukazała się bardziej przepuszczalna warstwa. Mimo to trzeba na dnie wykopu zrobić drenaż z dziesięciu centymetrów piasku. Powojniki lubią żyzne, próchniczne podłoże. Tutaj postanowiono wzbogacić je obornikiem granulowanym. Florian najpierw wsypuje na dno wykopu warstwę żyznej ziemi ogrodowej i następnie trzy garście obornika. Nawóz dokładnie miesza z ziemią. Dzięki takiej pożywce, roślina wytworzy silny i głęboki system korzeniowy.
 
Następny etap sadzenia to przygotowanie podłoża właściwego. Powstaje ono z żyznej, organicznej ziemi, oraz piasku i gliny. Florian przykrywa nim warstwę z obornikiem, aby korzenie powojnika w pierwszej fazie wzrostu nie miały bezpośredniego kontaktu z nierozpuszczonymi granulami nawozu. Dopiero teraz można umieścić roślinę w dołku i zasypać ziemią. Dodatkowo na dobry start powojnik otrzymuje garść obornika, który Florian rozsypuje wokół pnącza. Jeszcze obficie podlewa roślinę i na koniec przykrywa podłoże bukowymi liśćmi. Jest początek wiosny i do czasu, kiedy się na dobre ociepli, pnącze powinno być zabezpieczone przed ewentualnymi mrozami.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg