ODCINEK 320:
W ogrodzie Małgosi i Artura Majów w Rykach byliśmy ponad 4 lata temu. Dlatego na początku możemy przypomnieć sobie, jak to zielone królestwo wygląda w końcu lata.

Wiosną ogród wygląda zupełnie inaczej. Kwitnące latem byliny dopiero się budzą. Widać teraz szkielet całego założenia, którym są rośliny iglaste.

Spacerowaliśmy z całą rodziną, żeby ocenić starty po zimie. Więcej na temat mrozowych uszkodzeń roślin, można przeczytać tutaj: ZIMA.

Artur od 11 lat gromadzi miniaturowe odmiany iglaków. Oboje z Małgosią dużo podróżują, ich zbiór powiększa się też dzięki wymianie z innymi kolekcjonerami. Szczepią również iglaki na większą skalę, bo mają własną szkółkę i sklep ogrodniczy. Okazy Artura można obejrzeć na stronie internetowej: www.daglezjaryki.pl.
O tym, jak powstawał skalniak, gdzie rośnie ta kolekcja iglaków, można poczytać tutaj: SKALNIAK. Pod tym linkiem znajduje się też nieco informacji na temat pielęgnacji iglaków i zapobieganiu fytoftorozy.
Z niektórych odmian Artur zrezygnował, bo z czasem okazało się, że sobie nie radzą najlepiej w naszym klimacie. I tak na przykład z kolekcji zniknęły wszystkie odmiany jodły kalifornijskiej (Abies concolor). Ale nadal lubi wszystkie te odmiany, które są nietypowe, dziwne. Wcale nie muszą być piękne. Niektóre powstają w wyniku mutacji, znajduje się je w siewkach, powstają czarcie miotły. Jest też odmiana modrzewia, która powstała z odrostu korzeniowego. Modrzewie są ulubionymi roślinami Artura. Lubi zmienność koloru ich igieł, kiedy wiosną są jasnozielone, a jesienią zabarwiają się na żółto. Są też odporne na mróz i nie trzeba się martwić, że przemarzną.

Siatka chroni rośliny zimą przed rozłamaniem, które często następuje w wyniku gałęzi obciążenia śniegiem.
Ogród Małgosi i Artura służy nie tylko do zwiedzania, ale też do wypoczynku. Dlatego tak wiele tu ławek i stolików. Ciekawym rozwiązaniem na udekorowanie ogrodu jest tu na przykład zmodyfikowane łóżko, które służy jako ławka. Jest też świetnym akcentem kolorystycznym. Innym przykładem jest zaciszny kącik za parawanem. Stoją tu wysokie barowe krzesła i stół. Całość przypomina klimatem holenderski bar piwny. Parawan otaczający zakątek jest bardzo trwały – wykonano go z metalowych kątowników, a jego środek wypełniono dekoracyjną szklaną szybą.
Właściciele ogrodu zaaranżowali też niedawno jego nową część. Geometryczny ogród powstał na wyniesionej przestrzeni na końcu działki. Gleba jest tu dosyć piaszczysta, co stwarza dobre warunki dla wzrostu traw ozdobnych. Jednak duży trawnik latem cierpi z powodu suszy, gdyż na terenie nie ma systemu nawadniającego. Zamiast tak drogiej inwestycji właściciele postanowili wspomóc trawnik rozsypując na nim warstewkę zeolitu. Więcej na temat tego minerału można przeczytać tutaj: ZEOLIT.