Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Dynia olbrzymia (AO 611)

dodano: 09.10.2016

Tym razem przyglądamy się uprawie gigantycznej dyni.

We wrześniu zostaliśmy zaproszeni do gospodarstwa Dominika Kędziaka z miejscowści Kurówek koło Zelowa, który z zawodu jest piekarzem, ale od 5 lat ma ciekawe ogrodnicze hobby – zajmuje się uprawą gatunku o nazwie dynia olbrzymia (Cucurbita maxima). Wszystko zaczęło się od nasion, z których miała wyrosnąć 100-kilogramowa dynia, a urosła aż do 270kg! Po kilku latach udało mu się nawet wyhodować aż 598kg dyni! Kolejny rekord to 648 kilogramów.
 
Dynia to roślina ciepłolubna, więc uprawiana jest w namiocie. Ma też ogromne wymagania pokarmowe i potrzebuje dużo miejsca. Pod jedną – aż 50 m kw. Podstawą uprawy jest obornik, ziemię spulchnia się i zostawia na zimę. Dynię wysiewa się w pierwszej połowie kwietnia, na początku maja siewki wędrują do tunelu foliowego. Już po miesiącu pojawiają się kwiaty. Pan Dominik zademonstrował proces ich zapylania. Kwiatem męskim zapyla trzy kwiaty żeńskie, a po obserwacji wzrostu zawiązków zostawia jeden, najbardziej obiecujący owoc. Po około 30 dniach od zapylenia, dynia może już ważyć 150 kilogramów! Potrafi rosnąć nawet 20 kg na dobę.
 
Dynia codziennie jest mierzona w trzech płaszczyznach. Następnie dzięki specjalnym tabelom wylicza się jej przybliżoną wagę. Znając przyrost jej masy w ciągu doby wiadomo, czy nawożenie jest odpowiednie.
 
Opieka nad dynią polega na częstym dokarmianiu oraz podlewaniu wyłącznie ciepłą wodą. Trzeba również dbać o skórkę, która podczas szybkiego wzrostu może pękać. Nie brakuje też dramatycznych wydarzeń - po innej dyni pozostał tylko potężny korzeń. Ważyła 652,5 kilograma i dalej by rosła, ale po wrześniowych upałach pękła. Pan Dominik pozyskał cenne nasiona z tego olbrzyma, a sama dynia została wykorzystana jako pasza dla bydła.
 
Natomiast dynia, którą oglądaliśmy w tunelu, została wystawiona na tegorocznym Festiwalu Dyni w Krapkowicach i z wagą 536,4 kg okazała się tegoroczną zwyciężczynią (2016 roku).
 
 zapraszamy na stronę pana Dominika Kędziaka  poświęconą  uprawie Gigantycznych dyń     www.swiatdyni.pl
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
97%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Dynia olbrzymia (AO 611)
Witam zapraszam również na moją stronę poświęconą uprawie Gigantycznych dyń swiatdyni.pl
2021.03.05
~ Dominik Kędziak

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg