Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród kontrastów czerwono-różowo-zielony (odc. 600)

dodano: 24.07.2016

Tym razem wracamy do ogrodu Agnieszki Żukowskiej, która od kilkunastu lat jest prezesem Agencji Promocji Zieleni. Byliśmy tu także w 187. odcinku programu. Te ponowne odwiedziny są okazją nie tylko do spotkania w ogrodzie, który bardzo dojrzał i się zmienił, ale też rozmowy o zmianach w polskim ogrodnictwie i ogrodowych trendach.

Nie bez powodu w naszym jubileuszowym, sześćsetnym odcinku wróciliśmy do ogrodu Agnieszki Żukowskiej. Od ponad 18 lat jest ona prezesem Agencji Promocji Zieleni, której zadaniem jest między innymi popularyzacja wiedzy o roślinach i kulturze ogrodniczej. Taki cel stawiamy sobie również my, twórcy programu „Maja w ogrodzie”.
 
A jak wygląda ogród Pani prezes? Jest pełen ciekawych bylin, drzew i krzewów, bo jego właścicielka, absolwentka wydziału architektury krajobrazu, ma wielkie serce do roślin i duszę artystki. Chociaż na samym początku nie miała dokładnie sprecyzowanego planu ogrodu w detalach, to wiedziała, jakie będą tu kolory i osnowa całości. Działka zajmuje powierzchnię 1300 m kwadratowych. Dom, zaprojektowany blisko wjazdu i wiaty na samochód, ma z przodu ganek, z tyłu spory taras. Wokół trawnika rozciągają się rabaty z wieloletnich roślin. Jest tu mały warzywnik i jagodnik. Przed ogrodzeniem, od strony ulicy posadzono krzewy i pnącza.
 
Jedną z ciekawych rabat tworzy stosowany zazwyczaj na obwódki berberys Thunberga ‘Admiration’. Tworzy wraz z szałwią omszoną bardzo mocny zestaw kolorystyczny. Obok rośnie sosna pospolita w odmianie ‘Watereri’ oraz dąb przeznaczony do małych ogrodów – odmiana ‘Menhir’. Dalej jest jeszcze róża pnąca i powojnik, który wychyla się na ulicę. Rabata ta znajduje się blisko wejścia do domu. Uwagę zwracają tu malownicze ściany budynku i ganek, otulone pnączami.
 
Cały ten ogród właściciele budowali od zera, bowiem dom stanął na po pegieerowkim terenie, w szczerym polu. Gleba była gliniasta, dlatego zwożono tu zrębki, by przekopać je z glebą, nawożono ziemię. Pierwsze rośliny posadzono nim jeszcze zakończono budowę domu. Od strony ulicy posadzono smukły świerk serbski, ambrowiec, który najpiękniej wygląda jesienią, wiąz górski odmiany ‘Caperdownii’, sosnę czarną i kilka czerwonolistnych śliw.
 
Po latach widać, że kolorem przewodnim ogrodu jest różowy oraz – wśród kolorów liści – bordo. To mocne akcenty, na ich tle pięknie wyglądają kwiaty. Na trawniku kilka lat temu pojawił się piękny buk z purpurowo-różowymi liśćmi 'Purpurea Tricolor’. Agnieszka nie mogła się oprzeć pokusie, choć wiedziała, że z czerwienią w ogrodzie nie można przesadzać. Tym bardziej, że obok na lilaku pnie się czerwona róża Merkury 2000, polskiego hodowcy Stanisława Żyły, która miała być okrywowa, ale wybrała sobie miejsce na drzewie. Kwitnie obficie przez cały sezon, do późnej jesieni. A u stóp buka rośnie jeszcze powojnik, pełniący funkcję rośliny okrywowej.
 
Czerwonolistne i inne odmiany krzewów rosną także przed posesją państw Żukowskich. W ten sposób, kilka lat temu, poszerzyli oni obszar kipiącej zieleni wokół domu. Z ogrodzenia zwieszają się pędy kwitnących róż i powojników. Wzdłuż ulicy o nazwie Aleja Solidarności rzędem posadzono doskonałą odmianę tawuły brzozolistnej o nazwie ‘Tor’. Białe kwiaty pojawiają się na zeszłorocznych pędach w maju i czerwcu, a jej liście przebarwiają się jesienią na czerwonopomarańczowy kolor.
 
Mąż Agnieszki – Dariusz z wykształcenia leśnik, zawodowo związany z zielenią miejską, jest też działaczem społecznym. Zobaczył kiedyś album Michała Szlagi ze zdjęciami ze Stoczni Gdańskiej i nawiązał kontakt z autorem. W ten sposób powstała tablica - jako stała wystawa fotografii na ogrodzeniu przy Alei Solidarności w Wieliszewie. Na tablicy znajdują się zdjęcia z tego właśnie albumu. Co ciekawe, udało się tu też zorganizować akcję dla mieszkańców ulicy: otrzymali powojniki odmiany ‘Solidarność’. Pan Szczepan Marczyński wyhodował wiele powojników, a jednemu z nich, o prawie czerwonej barwie kwiatów, nadał nazwę ‘Solidarność’ na pamiątkę 25. rocznicy powstania związku.
 
Kolejnym przystankiem w ogrodzie jest rzucająca się z daleka w oczy złoto-liliowa rabata. Jest ona na niewielkim wzniesieniu – chodziło o to, by ten nieco wzniesiony teren pomógł osłonić nieco działkę przez wiatrem. Na tej rabacie znalazło się sporo żółtych roślin, pojawiły się też niebieskie akcenty, bo gospodyni lubi ten kolor. Tu rośnie ulubiona róża gospodyni: ‘Graham Thomas’, a także znacznie niższa odmiana ANISADE 'Wekvossutono'. Szkieletem tej złotej rabaty są żółtolistne odmiany: pęcherznica kalinolistna ‘Luteus’, berberys ‘Maria’ hodowli Lucjana Kurowskiego, czy tawuła japońska odmiany ‘Little Princess’. Dwa lata temu Agnieszka dosadziła nowość - uroczą brzozę karłowatą, o cienkich czerwonych pędach i okrągłych, piłkowanych liściach. Odmiana ‘Golden Treasure’zdobyła srebrny medal na konkursie roślinnych nowości na wystawie „Zieleń to Życie” w 2014 r.
 
Dalej znajduje się nieco dziki zakątek, przeznaczony głównie dla zwierząt. To gąszcz irg, traw, bluszczy, gdzie mogą się one czuć swobodnie. Nad nimi znajduje się też karmnik. W tym zakątku wypatrzyliśmy ciekawe drzewo iglaste, które rzucało się w oczy wąskim, kolumnowym pokrojem i pniem pokrytym gładką, popielatoszarą korą. Jodła jednobarwna ‘Compacta’ należy do najpiękniejszych, karłowych odmian jodeł o niebieskawym odcieniu igieł i polecana jest do małych ogrodów.
 
Rośliny rozrosły się tak, że chwasty nie mają tu miejsca do rozwoju. Agnieszka uważa, że ma mało pracochłonny ogród. Sadzi w grupach rośliny wieloletnie, drzewa, krzewy i byliny, wybiera gatunki i odmiany łatwe w uprawie. Glebę ściółkuje korą. No i wszędzie gdzie może sadzi pnącza. Usiadłyśmy na ławce w pobliżu tarasu przykrytego baldachimem z winorośli japońskiej. To południowa strona domu, gdzie słońce świeci najmocniej. Od północnej strony, dom porośnięty jest mocno bluszczem, co wcale nie było planowane: miał on tu być jedynie rośliną okrywową. Po kilku latach stworzył oryginalną, zieloną elewację. Przy okazji Agnieszka wyjaśniła, że pnącza nie szkodzą wcale ścianie budynku, nie jest pod nimi wilgotno, izolują od zimna zimą, a latem od upału. Jednak w wielu miejscach pnącza rozrosły się tak bardzo, że niemal duszą inne rośliny – na przykład powojnik tangucki 'Bill MacKenzie' bardzo mocno oplótł jeden ze świerków. Trzeba będzie go przyciąć.
 
Pnącza i drzewa posadzone przy ogrodzeniu skutecznie osłaniają dom przed wiatrem i widokiem na sąsiednie domy. To był dobry pomysł na szybkie zazielenienie działki i stworzenie ekranów.
 
Dużych drzew już w tym ogrodzie nie przybędzie, ale Agnieszka przerabia fragmentami niektóre rabaty. Postanowiliśmy jej pomóc – koledzy z ekipy „Mai w ogrodzie” – Zbyszek Pachulski i Piotr Syga fachowo wzięli się do pracy. Na lekko zacienionej rabacie mieli posadzić obok siebie funkię ‘Guacamole’ o jasnej, soczystej barwie, bodziszka łąkowego w odmianie o purpurowozielonych liściach oraz trzy miniaturowe żurawki. Agnieszka zdecydowała, że dominować tu będzie klon strzepiastokory, bo chciała mieć na tej rabacie ciekawy akcent kolorystyczny jesienią. Gleba w tym miejscu jest bardzo gliniasta, więc zanim zostały posadzone rośliny, trzeba było wymienić ją na przepuszczalne, żyzne podłoże.
 
Potem przyszła pora, by porozmawiać o zmianach, jakie w ostatnich latach zaszły w ogrodnictwie. Agnieszka zdradziła, ze obserwuje ogromny rozwój i to, że przybywa osób zainteresowanych roślinami i ogrodami. Rosną kolejni pasjonaci. Jest też moda na posiadanie roślin, choćby pomidorków na tarasie, ludzie wracają do koncepcji ogrodu użytkowego i chcą mieć w ładnym ogrodzie także miejsca z owocami czy ziołami.
 
Na koniec dnia, rozpadało się na dobre, jednak doczekaliśmy chwilowego przejaśnienia i udało nam się wynieść stół z tarasu do ogrodu. Agnieszka bowiem przygotowała niespodziankę.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród kontrastów czerwono-różowo-zielony (odc. 600)
No i ja też zwróciłam uwagę na kalosze Prowadzącej. Czy wiece jakiej są firmy ?? Kurtki też bardzo ładne firmy HH.
2021.02.25
~ romantyczka
Re: Ogród kontrastów czerwono-różowo-zielony (odc. 600)
Przepiękny , fantastyczny nie do zapomnienia ogród . Bardzo ciekawy pouczajacy odcinek .Gratulujemy Pani Agnieszce Żukowskiej tworzenia ogrodu . Gratulujemy Redakcji juz 600 odcinka i liczymy na dalsze równie wspaniale jak dotychczas . UWIELBIAMY TEN PROGRAM !!! Nic nam nie przeszkadza w nim , reklamy również nie. .Zawsze czekamy na kazdy odcinek i zawsze oprócz obrazu i treści programu podziwiamy urodę Pani Mai , wdzięk , maniery ,subtelnośc , śliczny uśmiech profesjonalizm i wiedzę .
2021.02.25
~ G i A
Re: Ogród kontrastów czerwono-różowo-zielony (odc. 600)
Bajeczny ogród. Zachwycona jestem zwłaszcza pnączami. Pozdrawiam
2021.02.25
~ Marta
Re: Ogród kontrastów czerwono-różowo-zielony (odc. 600)
Gratuluję Państwu pięknego ogrodu. Mieszkam nieopodal, a nie wiedziałam co kryje się za płotem.
2021.02.25
~ Halina
Re: Ogród kontrastów czerwono-różowo-zielony (odc. 600)
Śliczne kaloszki Pani Maju przydatne do ogrodu podczas deszczowej pogody. Świetny program Gratulacje że to już 600 odcinek. Jestem Miłośniczką ogrodów i oglądam każdy odcinek, gorąco polecam. Pozrowienia dla redakcji programu.
2021.02.25
~ Emilka
Re: Ogród kontrastów czerwono-różowo-zielony (odc. 600)
Witam Szanowną Redakcję, gratulacje z okazji 600 -setnego odcinka, robicie naprawdę kawał świetnej pracy :) , hm... a dopiero co był 500-setny we Wrocławiu ... :P Podpinam się z prośbą o załączenie dwóch nagrań - ja jeszcze wtedy nie oglądałam Mai i z chęcią bym zobaczyła ten ogród sprzed lat... Teraz jest piękny :) Bardzo ładnie zespolony, ma wiele ciekawych zakątków i bardzo wpada w oko jego ukształtowanie,pnącza... gdzie rabaty przechodzą łagodnie, a trawnik i ogród jakby się nie kończyły tylko alejki wiodą dalej i stwarza się wrażenie tajemniczości :) ---czyli to co w ogrodzie najpiękniejsze :) Bardzo super pomysł, że w końcu można było zobaczyć ekipę Mai :) w akademii ogrodnika Swoją drogą, ciekawe jak wygląda Wasza praca, zawsze się zastanawiam, czy na nagranie odcinka wystarcza Wam jeden dzień w ogrodzie ? Często ogrody są na drugim końcu Polski więc pewnie z podróżą wychodzi dwa , może trzy dni , wyjazd wcześnie rano albo i w nocy... Proponuję na 700 odcinek albo wcześniej pokazać jak wygląda dzień z życia Mai i ekipy na wyjeździe :) Pewnie dużo osób jest ciekawych :D A tak na koniec tego jubileuszu........ nasza Kochana Maja jako jedyna nie powiedziała, który ogród JEJ się najbardziej podobał ? U mnie na miejscu 1Arboretum Trojanów... to moje marzenie...ale też ogród z suchą kamienną rzeką, ogród wąski a bardzooo długi, w którym zakwitł w końcu tulipanowiec, już nie pamiętam nazwy a także ogród z rododendronami Pani Sadowy :) i bożonarodzeniowy odcinek ogrodu w pastelach, fioletowo biały, a także odcinek o zakładaniu ogrodu z dwoma projektantkami ... Pozdrawiam Całą Ekipę z Mają na czele i dziękuję za przekazywanie nam widzom tej pasji i wiedzy ogrodniczej :D !
2021.02.25
~ Kasieńka
Re: Ogród kontrastów czerwono-różowo-zielony (odc. 600)
to może jeszcze wrzucić do obejrzenia odcinek z pierwszej wizyty :) wszystkiego najlepszego z okazji jubileuszu :)
2021.02.25
~ darek

Poprzedni odcinek

Park Ogrodów w Niemczech (odc. 599)

Park Ogrodów w Niemczech (odc. 599)

Zapraszamy Państwa do Dolnej Saksonii – landu niemieckiego leżącego nad Morzem Północnym, graniczącego z Holandią. Niedaleko Oldenburga znajduje się...

więcej »
Ocena
97%
3%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg