Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Paulownia - drzewo do zadań specjalnych? (AO 614)

dodano: 30.10.2016

W tym tygodniu zajmiemy się gatunkiem rośliny, która wywołała spore kontrowersje na tegorocznej wystawie „Zieleń to życie”.

Podczas tegorocznej wystawy „Zieleń to życie”, jedna z firm oferowała materiał do stworzenia plantacji drzew, będących krzyżówką gatunków Paulownia elongata i Paulownia Fortune’a nazwanych OXYTREE. W przeciwieństwie do spotykanej w naszych ogrodach paulowni omszonej, która często przemarza, ta dobrze znosi nasze warunki klimatyczne. Ta krzyżówka powstała, by dostarczać dobrej jakości drewna wykorzystywanego w przemyśle.
 
Takie drzewo rośnie niezwykle szybko – w ciągu 6 lat z małej sadzonki wyrasta drzewo wysokie nawet na 16 metrów! Jednak taki szybki wzrost wzbudził obawy, czy ten nowy gatunek nie zaszkodzi naszym rodzimym lasom. Hodowcy zapewniają, że nie wytwarza on nasion i nie potrafi się sam rozmnażać w naszym klimacie. Ciekawy jest sam proces uprawy tej odmiany paulowni. Po posadzeniu przez dwa lata roślina jest dosyć mocno przycinana, tak aby wytworzyła długi i mocny pień palowy, który ma jej zapewnić mrozoodporność i dostęp do składników odżywczych. Natomiast pierwszy zrąb drewna do wykorzystania w stolarstwie następuje już po 6 latach. Pozyskiwane z wysokiej jakości drewno jest bardzo lekkie, stosuje się go w wielu dziedzinach i ma dobrą wartość opałową. Ponadto drzewo to po ścięciu odrasta na nowo!
 
To może być dobry pomysł do naszych ogrodów, aby stworzyć szybko zieloną ścianę lub zasłonić nieprzyjemny widok. Tym bardziej, że drzewo ma ozdobne duże liście, a kwiaty stanowią pożytek dla pszczół. Paulownia bardzo dobrze przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych. Wymaga piaszczystej, przepuszczalnej gleby.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Paulownia - drzewo do zadań specjalnych
Nikt nie chce pomysly może ty Maja
2021.03.05
~ Marek
Re: Paulownia - drzewo do zadań specjalnych? (AO 614)
http://oxytree.pl/ moim zdaniem to nie jest dobre drzewo tzn nie wiadomo co będzie za kilka lat przecież to nie jest normalna krzyżówka
2021.03.05
~ Malgosia
Paulownia - drzewo
Gdzie można kupić dokładnie ten gatunek,odmiane proszę o pomoc
2021.03.05
~ Marek
Re: Paulownia - drzewo do zadań specjalnych? (AO
Chciałabym mieć takie drzewo ale gdzie można zdobyć sadzonkę
2021.03.05
~ Marek

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg