Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Hortiterapia (AO 616)

dodano: 13.11.2016

Dzisiaj w Akademii Ogrodnika odwiedzamy ogród Stowarzyszenia „Bądź z Nami“ w Będzinie, gdzie uczestniczymy w zajęciach hortiterapii.

Tematem ogrodowych prac rękodzielniczych są „obrazy natury“ z suszonych roślin, nasion, owoców i warzyw. towarzyszymy grupie z pracowni przyrodniczo-ogrodniczej. Tematem zajęć są „obrazy natury“ z suszonych roślin, nasion, owoców i warzyw. Materiały te pochodzą z założonego przed dwoma laty ogrodu, niezwykle przydatnego w terapiach osób niepełnosprawnych. Jego pomysłodawczynią jest pani Aleksandra Walkowicz. Także ona stworzyła pomysł ‘Partytura emocji’, ponieważ tu jest mnóstwo emocji. Potem trzeba było znaleźć wykonawcę, by ogród był ładny, bezpieczny i ciekawy. Projektowania podjęła się pani Joanna Kozłowska.
 
Ogród urządzono na planie kół z wykorzystaniem rozmaitych materiałów na nawierzchnie. Podczas gdy jedne, tak zwane koła sensoryczne, podzielone są na kwatery promieniście, w innych ścieżki biegną spiralnie.
 
Taki ogród zapewnia mnóstwo bodźców, stale się zmienia, są tu nie tylko rośliny, ale i owady, ptaki… Ogród daje możliwość poznawania i stymulowania wszystkich zmysłów. Ciekawe rozwiązanie to „ślimak” – ślimaki celowo wydłużają trasę do celu, dlatego stosuje się je najczęściej na małych powierzchniach i w ogrodach kolekcjonerskich. Dłuższa ścieżka dydaktyczna zapewnia kontakt z większą liczbą roślin.

Natomiast w ogrodzie warzywnym, podopieczni Pani Aleksandry obcują z naturą bezpośrednio, uzyskują też namacalne efekty własnej pracy. Wysiewane wiosną warzywa rosną na ich oczach, a potem są zbierane jako plon. Idea hortiterapii to odpoczynek, praca i zbieranie darów ogrodu.
 
Ogród terapii zajęciowych graniczy z ogródkami działkowymi, skąd często płynie pomoc. Zaangażowanie miejscowej społeczności ma wielkie znaczenie dla rozwoju tego miejsca.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Hortiterapia (AO 616)
Bardzo interesujący ogród, wspaniała idea i jak widać - niezwykle zaangażowana osoba prowadząca zajęcia.
2021.01.17
~ Monika M.
Re: Hortiterapia (AO 616)
Serdecznie dziekuuje za ukazanie naszej Przyjaźni z Maria Kulesą i ukazanie naszej pracy hortiterapeutycznej w Ogrodzie "Partytury Emocji " Codzienna praca w ogrodzie uwrazliwia naszych podopiecznych w róznych obszarach życia codziennego .W Państwa relacji została ukazana nasza praca i rękodzieło stworzone z darów ogrodu .To rakże uchwycenie w kadrze niepospolitych faktów codziennego ogroduz czynnikiem ludzkim . .Dziękuję bardzo . Aleksandra Walkowicz
2021.01.17
~ Aleksandra Walkowicz

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg