Hortiterapia (AO 616)
dodano: 13.11.2016
Dzisiaj w Akademii Ogrodnika odwiedzamy ogród Stowarzyszenia „Bądź z Nami“ w Będzinie, gdzie uczestniczymy w zajęciach hortiterapii.
Hortiterapia (AO 616)
Tematem ogrodowych prac rękodzielniczych są „obrazy natury“ z suszonych roślin, nasion, owoców i warzyw. towarzyszymy grupie z pracowni przyrodniczo-ogrodniczej. Tematem zajęć są „obrazy natury“ z suszonych roślin, nasion, owoców i warzyw. Materiały te pochodzą z założonego przed dwoma laty ogrodu, niezwykle przydatnego w terapiach osób niepełnosprawnych. Jego pomysłodawczynią jest pani Aleksandra Walkowicz. Także ona stworzyła pomysł ‘Partytura emocji’, ponieważ tu jest mnóstwo emocji. Potem trzeba było znaleźć wykonawcę, by ogród był ładny, bezpieczny i ciekawy. Projektowania podjęła się pani Joanna Kozłowska.
 
Ogród urządzono na planie kół z wykorzystaniem rozmaitych materiałów na nawierzchnie. Podczas gdy jedne, tak zwane koła sensoryczne, podzielone są na kwatery promieniście, w innych ścieżki biegną spiralnie.
 
Taki ogród zapewnia mnóstwo bodźców, stale się zmienia, są tu nie tylko rośliny, ale i owady, ptaki… Ogród daje możliwość poznawania i stymulowania wszystkich zmysłów. Ciekawe rozwiązanie to „ślimak” – ślimaki celowo wydłużają trasę do celu, dlatego stosuje się je najczęściej na małych powierzchniach i w ogrodach kolekcjonerskich. Dłuższa ścieżka dydaktyczna zapewnia kontakt z większą liczbą roślin.

Natomiast w ogrodzie warzywnym, podopieczni Pani Aleksandry obcują z naturą bezpośrednio, uzyskują też namacalne efekty własnej pracy. Wysiewane wiosną warzywa rosną na ich oczach, a potem są zbierane jako plon. Idea hortiterapii to odpoczynek, praca i zbieranie darów ogrodu.
 
Ogród terapii zajęciowych graniczy z ogródkami działkowymi, skąd często płynie pomoc. Zaangażowanie miejscowej społeczności ma wielkie znaczenie dla rozwoju tego miejsca.