Ogród z przebudowywanym stawem (odc. 323)
dodano: 20.05.2011
Tym razem Maja odwiedza ogród z 15-letnią historią. Jego właściciele uznali właśnie, że najwyższa pora na zmiany, odświeżenie ogrodu, przebudowę kaskady i przede wszystkim - remont oczka wodnego.
Ogród z przebudowywanym stawem (odc. 323)
ODCINEK 323:
 
Przedwojenny dom państwa Rutkowskich jest zabytkiem, otoczonym starymi iglakami. Ogromne świerki i cisy były tu sadzone jeszcze ręką poprzednich gospodarzy. Od frontu rosną tu dwie kule z cisów i modrzewie. Z tyłu domu - srebrne świerki, a pośrodku wysoka sosna żółta. Ale obecny wygląd, pełen kolorowych drzew, ogród zawdzięcza obecnym gospodarzom, którzy osiedlili się tu ponad dwadzieścia lat temu. Pierwsza przeróbka tego ogrodu nastąpiła po pięciu latach. Pani Tadeusz i pani Beata zdecydowali się na rewolucję – nie wystarczał im owocowy ogród, który tu zastali, chcieli się też cieszyć urodą zielonego zakątka. Mieli czas, by obejrzeć wiele ogrodów i postanowili stworzyć na nowo swój własny.
 
Projektantka Danusia Młoźniak, bazując na pojedynczych starych iglakach, które pozostały na placu, stworzyła grupy drzew, uzupełnione krzewami, które podzieliły ogród na malownicze zakątki. Powstało też wygodne miejsce do wypoczynku i grillowania, otoczone pergolami i trejażami. Do dzisiaj pnie się tutaj i kwitnie w maju piękny powojnik z grupy Atragene. To jedno z najwcześniej i najobficiej kwitnących pnączy, niestety - bardzo odporne i mało wymagające.
 
Teraz, po 15 latach, przyszła pora na kolejne zmiany. Jednym z głównych powodów było oczko wodne – wykorzystana dotychczas folia niestety nie zniosła próby czasu i pod wpływem promieniowania popękała, zaczęła przeciekać.
Maja miała okazję obserwować, jak ekipa państwa Młoźniaków przebudowuje oczko i kaskadę. O szczegółach tej budowy można przeczytać tutaj: OCZKO. Przydatne mogą się też okazać informacje na temat wykorzystania przy budowie strumienia i stawu niezwykłego minerału, zeolitu. Maja już prezentowała go w programie, ale jak się okazuje, zeolit sprawdza się nie tylko na trawnikach: ZEOLIT.
 
Ciekawym pomysłem było w tym ogrodzie stworzenie ozdobnego pasma zieleni na podjeździe do garażu. O tym co posadzono, by pas był praktyczny i ładny, można przeczytać tutaj: PODJAZD.
 
Godne polecenia są też sprawdzone w tym ogrodzie przez 15 lat kolorowe kompozycje z drzew. Składają się na nim m.in. przepiękna złota odmiana wiązu (Ulmus hollandica 'Wredei')  o karbowanych liściach; pod nim znajduje się niższe piętro z czerwonolistnego klonu palmowego (Acer palmatum) i późno rozwijającego się wiosną perukowca (Cotinus coggygria 'Royal Purple'). Zielono-różowa kula na pniu to stary okaz wierzby Hakuro-nishiki (Salix integra). Mocnym jasnym akcentem z prawej strony jest ogromny klon odmiany 'Drummondii' (Acer platanoides) o regularnej koronie i białoobrzeżonych liściach.
 
Danusia wykonanego przez siebie 15 lat temu ogrodu nie odwiedzała przez wiele lat. Jest pełna podziwu dla gospodarzy, że sami tak doskonale dbali o rośliny i ryby. A przy okazji oceny stanu zdrowia niektórych roślin, Maja rozmawiała z ekspertem na temat znaczenia i zastosowania mikoryzy w ogrodzie - można dowiedzieć się więcej na ten temat w artykule MIKORYZA.