Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Pokazowy ogród japoński oraz tropikalny (odc. 324)

dodano: 27.05.2011

W tym odcinku Maja odwiedza dwa bajkowe ogrody: japoński i tropikalny.

ODCINEK 324:
W tym odcinku programu Maja odwiedza dwa ciekawe ogrody.
 
Pierwszym z nich jest fantastyczny ogród pokazowy, pełen kwitnących azalii. To japoński ogród pokazowy w Pisarzowicach.
Pisarzowice to niewielka miejscowość w pobliżu Bielska-Białej, znana jako duży ośrodek szkółkarski, a także znakomite miejsce do zrobienia roślinnych zakupów i obejrzenia przepięknych ogrodów. Swoją siedzibę ma tu kilku znanych producentów roślin ozdobnych. Tym razem ekipa odwiedza Antoniego i Sebastiana Pudełko, którzy przy swoim centrum ogrodniczym stworzyli niezwykły ogród w stylu japońskim. Wchodzi się do niego kamienną ścieżką pod drewnianą bramą Tori. Od razu przy wejściu zwracają uwagę potężne słupy z piaskowca z japońskimi inskrypcjami. Ale taki słup – wbrew pozorom – nie pochodzi z Japonii, wykonano go po prostu z podkładu kolejowego.
 
Ogród powstał w 2003 roku, a jak opowiedział Sebastian Pudełko, takie miejsce było od zawsze jego marzeniem. Środkową część ogrodu zajmuje duży staw z mostkiem, kaskadą i strumieniem. Wokół zbiornika wodnego ułożone są wygodne kamienne ścieżki. Można tu też posiedzieć w pięknej herbaciarni w stylu japońskim, z dachem z łupka kamiennego. W jej wnętrzu oczywiście można się napić wielu gatunków herbaty, poczuć się jak w Japonii.
 
Nie jest to duży ogród, a zaprojektowano go tak, by odpowiadał też polskim gustom. Klasyczny japoński ogród wymaga pewnej znajomości japońskiej kultury, a tu zaplanowano teren tak, by każdy mógł stworzyć podobny zakątek we własnym ogrodzie, no i by posadzić rośliny odpowiednie do naszego klimatu.
 
W ogrodzie nie mogło zabraknąć typowych roślin z Dalekiego Wschodu jak klonów palmowych czy też niezwykłego iglaka - sośnicy japońskiej (Sciadopitys verticillata). Gatunek ten charakteryzuje się egzotycznym wyglądem i bardzo powolnym wzrostem. W wieku 10 lat osiąga około 1 m wysokości. Igły ma długie, szerokie, skupione w parasolowate okółki. Nie mogło też zabraknąć ogrodowych bonsai – strzyżonych form sosen i modrzewi.
 
Dużą część aranżacji stanowią rabaty z roślinami iglastymi - jałowcami i sosnami, czy też bukami, których co prawda nie spotykamy w ogrodach japońskich, ale doskonale wkomponowały się w całość. Niestety, rośliny iglaste, które rosną w takich zwartych grupach, są bardzo podatne na choroby i szkodniki. Przykładem uciążliwego szkodnika może być przędziorek, popularny w naszych ogrodach. Nieco więcej o zwalczaniu przędziorków można przeczytać tutaj: PRZĘDZIOREK.
 
Jednak największe wrażenie w ogrodzie robią ogromne barwne plamy kwitnących azalii. Więcej na temat cięcia azalii znajduje się tutaj: AZALIE.
 
Za całą realizację tego założenia odpowiadał Piotr Dydo – ogrodnik z wieloletnim doświadczeniem. Maja rozmawiała z nim o tym, jak wygląda budowa i przepływ wody w dość skomplikowanym układzie wodnym. O szczegółach można poczytać tu: WODA.
 
 
 
W drugiej części programu Maja poszukuje ogrodowych inspiracji do ogrodów tropikalnych. Zachęcamy do przeczytania drugiej części relacji z wyprawy Mai do Tropical Islands: TROPIKI.
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Pokazowy ogród japoński oraz tropikalny
Ogrod japonski , to moje marzenie , wspaniala rzecz .Pani Maju , realizuje Pani przepiekny program, Jestem nalogowym wielbicielem Mai w ogrodzie .
2021.02.27
~ marek
Re: Pokazowy ogród japoński oraz tropikalny
Dziwne, ja byłam tam z koleżanką, napiłyśmy się swietnej herbaty japońskiej W SUPER pawilonie, ogródek śliczny, właśnie kończą jego druga piękna część. Rosliny tez kupiłam - przepiekny rododendron i azalie. Dlaczego mają sprowadzać rosliny z Holandii, kiedy Pudełkowie i inni w Pisarzowicach od lat słyną ze szkółek. Co w nich wyprodukują, to sprzedaja u siebie. Ja polecam Pisarzowice do odwiedzenia, bo tam jest kilka super ogrodów, ten japoński, potem drugiego Pudełki, i kilka innych. Czulam sie jak nie w Polsce.Widziałysmy tam cale autokary zadowolonych Polakow i Czechow. ALE ZDARZAJA SIE TACY CO IM SIE NIC NIE PODOBA. Z zyczeniami pozytywnego myslenia.
2021.02.27
~ EMERYTKA
Re: Pokazowy ogród japoński oraz tropikalny
Ta byłem tam i co ogród mały strasznie nie ma co oglądać a punkt sprzedaży żałosny wszystko ściągnięte z Holandi
2021.02.27
~ bielszczanin
Re: Pokazowy ogród japoński oraz tropikalny
Szkodnik zwany licinkiem jałowcowiaczkiem drąży korytarze w pędach jałowca. Aby sie go pozbyć do połowy czerwca wykonaj oprysk preparatem Sumi-alpha lub Mospilan. Na przędziorka polecano preparat Magus.
2021.02.27
~ bronek
Re: Choroby iglaków
Nie zdążyłem zapisać pokazywane w Akademii Ogrodnika choroby jałowców i innych iglaków, oraz środki ochrony roślin na te choroby. U mnie podobne objawy choroby na iglakach występują. Czy ktoś może mi napisać jaki to choroby ? Zbigniew Golec Toruń emeil: golfin3@wp.pl
2021.02.27
~ ZIBIG

Poprzedni odcinek

Ogród z przebudowywanym stawem (odc. 323)

Ogród z przebudowywanym stawem (odc. 323)

Tym razem Maja odwiedza ogród z 15-letnią historią. Jego właściciele uznali właśnie, że najwyższa pora na zmiany, odświeżenie ogrodu, przebudowę kaskady i...

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg