Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Zieleń w miastach i jej znaczenie (odc. 325)

dodano: 03.06.2011

Czy zastanawialiście się Państwo kiedyś nad znaczeniem zieleni w naszym życiu?

ODCINEK 325:
 
Ten odcinek rozpoczyna się troszkę nietypowo - nie od wizyty w ogrodzie, a od rozmowy, która uświadamia, jak wielką rolę pełnią w naszych życiu rośliny.
 
Na co dzień nie myślimy o tym, co daje nam zieleń. Otaczamy się kwiatami w celach estetycznych, sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Ale pomyślmy o roślinach jak o naszych sprzymierzeńcach.
 
Pierwszym rozmówcą Mai jest pan Lucjan Gursztyn - szkółkarz, którego gospodarstwo co roku wzbogaca naszą zieleń w tysiące drzew i krzewów. To właśnie pan Lucjan pomaga nam uświadomić sobie, dlaczego rośliny są tak ważne. Są przecież jedynym producentem tlenu! Jeden hektar trawnika produkuje aż do 2 ton tlenu, a hektar parku – aż 20 ton. A duże drzewo zaopatruje w tlen 3 osoby rocznie.
 
 
Warto zastanowić się, czy miejsca, w których mieszkamy pozwalają nam oddychać czystym powietrzem. Mimo, że jest coraz mniej azbestu, zmniejszyła się ilość kwaśnych deszczy, pojawiło się nowe poważne zagrożenie. Są to pyły zawieszone. Więcej na temat tych zanieczyszczeń oraz oczyszczania powietrza, można przeczytać w artykule FITOREMEDIACJA.
 
Prof. Stanisław Gawroński został wyróżniony nagrodą Miltona Gordona podczas dorocznej konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Fitotechnologii, która odbyła się  w Manhattan, Kansas, USA, w końcu września 2015 r. Nagroda ta jest przyznawanym jednej osobie w roku i w przypadku prof. Gawrońskiego stanowi uznanie za wyróżniające się badania naukowe, prace dydaktyczną ze studentami oraz rozwój tej nowej dyscypliny.
 
Maja wraz z ekipą odwiedziła Grodzisk Mazowiecki, gdzie od dawna docenia się rolę drzew. Centralny deptak miasta jest obsadzony odpowiednimi dla warunków miejskich gatunkami. Maja rozmawiała tam z panią Krystyną Ładyżyńską-Adamowicz, która po pierwsze wyjaśniała, jaka może być….. Przekonywała też, że popularna topola, która postrzegana jest jako gatunek kłopotliwy (bo jest krucha, krótkowieczna, niebezpieczne), ma swoje ogromne zalety. Doskonale nadaje się do fitoremediacji, bo jej młode, rozwijające się listki są lepkie i świetnie wyłapują zawieszone w powietrzu pyły. Takich drzew i krzewów jest znacznie więcej – o nich też można przeczytać w artykule o FITOREMEDIACJI.
 
W polskich szkółkach produkuje się wiele drzew i krzewów ozdobnych. Ich lista jest bardzo bogata, bo niemal każdy gatunek występuje w różnych odmianach.
Korzystając z wydawanych przez Związek Szkółkarzy Polskich katalogów, można dobrać odpowiedni dla swoich potrzeb materiał roślinny, w tym do specyficznych warunków w mieście. A polskie szkółki są w stanie zaopatrzyć w 100% potrzeby najbardziej wymagającego projektanta. Warto sięgać po polskie rośliny tym bardziej, że rośliny produkowane na miejscu, w naszym dość ostrym klimacie, są do niego dostosowane i starannie dobrane.
 
 
Do miejskich nasadzeń możemy próbować stosować gatunki inne, niż polecane, ale czy warto? Pani Krystyna podpowiada, by pamiętać, że eksperymentujemy na żywym organizmie – roślina też przeżywa stres, trzeba więc sprawdzić, jakimi dysponujemy warunkami w miejscu, gdzie chcemy ja posadzić oraz jakie roślina ma potrzeby i wymagania. Dopiero potem próbujemy ją uprawiać.
 
 
Przykładem miejskiego nasadzenia, gdzie starannie przemyślano dobór gatunkowy pod wieloma kątami, jest jedno z warszawskich osiedli, położone blisko centrum. OSIEDLE. Innym rodzajem przestrzeni miejskiej, którą można ciekawie zaaranżować, jest taras w bloku mieszkalnym: TARAS.
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
92%
8%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Zieleń w miastach i jej znaczenie
Ogród po dosadzeniach wykonanych w trakcie realizacji programu i pełnym rozkwicie wygląda bajecznie, całe szpalery kwiatów zwisają obecnie z donic. Całość nabierze efektu jak trejaże zarosną Akebą, Hederą i Wionoroślami i odgrodzą taras od reszty osiedla. Udział projektanta był niebagatelny, bez niego nigdy ten ogród nie miałby obecnego kształtu. Ekipa wykonawcza była poprawna.
2022.01.25
~ właściciel
Re: Zieleń w miastach i jej znaczenie
Witam. Po pierwsze - bardzo prosimy o wpisywanie się w odpowiednim tematycznie wątku (lub o zakładanie nowego, jeśli takiego nie ma), to znacznie ułatwi wszystkim użytkownikom znajdowanie informacji. Dla przykładu - wątek o całych odcinkach programu mamy, w tym koncentrujemy się na temacie zieleni miejskiej. A wracając do pytania: aby obejrzeć całe odcinki, zapraszam na nowy portal tvnmeteo.pl.
2022.01.25
~ redakcja
Re: Zieleń w miastach i jej znaczenie
Do Redakcji. Prosimy o możliwość oglądania całych odcinków programu, a nie tylko szczątkowych.
2022.01.25
~ elew1
Re: Zieleń w miastach i jej znaczenie
Z tego co wiemy, to wykonawcy byli bardzo pomysłowi i dużo pomogli projektowi.
2022.01.25
~ REDAKCJA
Re: Zieleń w miastach i jej znaczenie
Nie sądzę że projektant dołożył,porzuć złudzenia.Nie w Polsce.
2022.01.25
~ Paul 305
Re: Zieleń w miastach i jej znaczenie
Bardzo fajnie zrobiony taras. To była wyłączna inwencja projektantów, czy też wykonawca coś od siebie dołożył?
2022.01.25
~ adam

Poprzedni odcinek

Pokazowy ogród japoński oraz tropikalny (odc. 324)

Pokazowy ogród japoński oraz tropikalny (odc. 324)

W tym odcinku Maja odwiedza dwa bajkowe ogrody: japoński i tropikalny.

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg