ODCINEK 325:
Ten odcinek rozpoczyna się troszkę nietypowo - nie od wizyty w ogrodzie, a od rozmowy, która uświadamia, jak wielką rolę pełnią w naszych życiu rośliny.
Na co dzień nie myślimy o tym, co daje nam zieleń. Otaczamy się kwiatami w celach estetycznych, sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Ale pomyślmy o roślinach jak o naszych sprzymierzeńcach.


Prof. Stanisław Gawroński został wyróżniony nagrodą Miltona Gordona podczas dorocznej konferencji Międzynarodowego Towarzystwa Fitotechnologii, która odbyła się w Manhattan, Kansas, USA, w końcu września 2015 r. Nagroda ta jest przyznawanym jednej osobie w roku i w przypadku prof. Gawrońskiego stanowi uznanie za wyróżniające się badania naukowe, prace dydaktyczną ze studentami oraz rozwój tej nowej dyscypliny.

W polskich szkółkach produkuje się wiele drzew i krzewów ozdobnych. Ich lista jest bardzo bogata, bo niemal każdy gatunek występuje w różnych odmianach.
Korzystając z wydawanych przez Związek Szkółkarzy Polskich katalogów, można dobrać odpowiedni dla swoich potrzeb materiał roślinny, w tym do specyficznych warunków w mieście. A polskie szkółki są w stanie zaopatrzyć w 100% potrzeby najbardziej wymagającego projektanta. Warto sięgać po polskie rośliny tym bardziej, że rośliny produkowane na miejscu, w naszym dość ostrym klimacie, są do niego dostosowane i starannie dobrane.
Do miejskich nasadzeń możemy próbować stosować gatunki inne, niż polecane, ale czy warto? Pani Krystyna podpowiada, by pamiętać, że eksperymentujemy na żywym organizmie – roślina też przeżywa stres, trzeba więc sprawdzić, jakimi dysponujemy warunkami w miejscu, gdzie chcemy ja posadzić oraz jakie roślina ma potrzeby i wymagania. Dopiero potem próbujemy ją uprawiać.
