Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Róże na jabłoniach (AO 648)

dodano: 02.07.2017

Pani Karolina Chabowska, która uprawia dziesiątki róż i której ogród odwiedzamy, daje przykład na to, że róże mogą być fantastyczną ozdobą nie tylko na rabatach.

 
Początek lata to okres najobfitszego kwitnienia róż. Pani Karolina Chabowska, która uprawia dziesiątki róż i której ogród odwiedzamy tym razem w Akademii Ogrodnika, daje przykład na to, że róże mogą być fantastyczną ozdobą nie tylko na rabatach. Tu najpiękniejsza jest bowiem róża pnąca, która grubą poduchą pokrywa starą jabłoń.
 
Sam pomysł na różę wspinającą się po starej jabłoni pani Karolina wypatrzyła kiedyś w czasopiśmie ogrodniczym, ale na zdjęciu róża miała niewiele kwiatów. Jednak wyglądała interesująco i gospodyni zdecydowała się spróbować takiego zestawienia u siebie. Efekty przerosły zmierzenia – 6-cio letnia róża rośnie jak szalona! Rozrosła się tak bardzo – ma kilkumetrowe przyrosty każdego roku! – że mąż gospodyni rozciągnął w ogrodzie specjalne stalowe linki, aby roślina mogła się swobodnie wspinać.
Róża ta to najprawdopodobniej historyczna odmiana ‘Ghislaine de Féligonde’. Cechuje się zmiennością w kolorze kwiatów. Jej pączki są pomarańczowe lub morelowe, potem kwiaty rozwijają się do żółtych i kremowych, a w końcu – bieleją. Dodatkowo, róża ta pachnie i ma niewiele kolców. W polskim internecie zwana jest często… Gizelką.
 
Odmiana wymaga niewiele opieki, jest zdrowa, nie choruje na choroby grzybowe i jest odporna na szkodniki. Wymaga tylko podlewania, nawożenia i czasami – lekkiego podwiązania.
 
Zachęcona sukcesem, gospodyni sadzi też kolejne pnącza, wykorzystując fakt, że w ogrodzie jest sporo starych drzew. Efektownie wygląda zwłaszcza wisteria porastająca starą jabłoń – gdy kwitnie, całe drzewo staje się fioletowoniebieskie.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg