Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Zbieramy kwiaty lipy (lipiec-02 2017)

dodano: 16.07.2017

Połowa lipca to ostatni moment, aby zebrać cenne kwiaty lipy.

Połowa lipca to ostatni moment, aby zebrać cenne kwiaty lipy. Kwitną jeszcze bowiem lipy drobnolistne, popularnie występujące właściwie w całej Polsce. Kwiaty tego gatunku są bardziej aromatyczne i uważa się je za lepszy surowiec zielarski, niż jej kuzynki – lipy szerokolistnej, która zazwyczaj kończy swoje kwitnienie wcześniej – w drugiej połowie czerwca.

Kwiaty lipy wyrastają na długich szypułkach, są jasnożółte i niezwykle intensywnie, słodko pachą, przyciągając rzesze owadów. Lipa jest bowiem jednym z cenniejszych pożytków dla pszczół, a miód lipowy uznaje się za jeden z najsmaczniejszych.
 
Kwiaty lipy trzeba obrywać w suchy, słoneczny dzień, najlepiej – rano, po obeschnięciu rosy. Zrywa się całe baldachy kwiatów, wraz z podsadką kwiatową i suszy w przewiewnym ocienionym miejscu, jeśli to możliwe – rozłożone na pergaminie. Susz należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.
 
Na zbiór najlepiej wybrać moment, gdy rozwiniętych jest 2/3 kwiatów, a przekwitniętych lepiej nie zrywać, bo gdy zaczęły już zawiązywać się owoce, kwiaty tracą swój aromat i cenne właściwości. A tych jest naprawdę dużo, bo zawierają olejek eteryczny, związki flawonoidowe, garbniki, witaminy.
 
Jeśli nie zbieramy sami kwiatów lipy lub w naszej okolicy już przekwitła  są one dostępne w sklepach zielarskich lub aptekach w postaci rozdrobnionej w torebkach lub suszone w całości.  
 
Napar z lipy jest doskonałym środkiem napotnym, uspokajającym, pomaga łagodzić kaszel i inne dolegliwości górnych dróg oddechowych. Lipowa herbatka rozgrzewa, pomaga na zawroty głowy, bezsenność, a nawet padaczkę czy choroby nerek. Przy przeziębieniu świetna będzie lipowa herbatka z miodem lub malinami.

Cennym surowcem zielarskim są też liście lipy, a także kora, stosowana w medycynie już w czasach starożytnej Grecji.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg