Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Aranżacja balkonów i ogrodowe fontanny (odc. 326)

dodano: 10.06.2011

W tym odcinku Maja kontynuuje temat zieleni w miastach i tego, jak można zagospodarować nasze balkony – te małe i te duże.

ODCINEK 326:
 
W pierwszej części odcinka odwiedzamy bardzo wąski balkon, należący do Kasi i Bartka Luks – podpatrujemy, jak przeobrażają tę małą, wąską przestrzeń w niewielki, wiejski ogródek, w którym znalazło się miejsce na ogrodowe meble, koszyki z kwiatami, zioła, a nawet fantastyczne truskawki! Całości dopełnia zielona ściana, w której posadzono trawę – ostnicę.
Więcej na temat tego, jak zaaranżowano tę trudną przestrzeń, można przeczytać tutaj: BALKON.
Zachęcamy do lektury tego artykułu, bo każdy właściciel balkonu może w nim znaleźć jakąś ciekawą podpowiedź także dla siebie.
 
 
W drugiej części odcinka powracamy do prezentowanego w poprzednim odcinku tarasu państwa Marty i Mariusza Ziemiańczyków.
 
Kiedy już wszystkie prace budowlane i ogrodowe zostały zakończone, warto pomyśleć nad sposobami spędzania czasu w ich podniebnym ogrodzie. Maja była świadkiem rytuału „powitania słońca”, który na takim tarasie można z powodzeniem odbyć. Duży drewniany taras to bowiem doskonałe miejsce dla uprawiania gimnastyki. Szczególnie, jeżeli stworzymy za pomocą roślin lub parawanów intymną atmosferę całego ogrodu. Ćwiczenia typu joga można uprawiać na zewnątrz prawie przez cały rok. Do tego sportu nie potrzeba prawie żadnych akcesoriów, ponadto nie jest on głośny i uciążliwy dla otoczenia, jak na przykład aerobik. Jednak, aby osiągnąć pewne rezultaty warto ćwiczenia zacząć w specjalnej szkole pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.
 
Ogród na dachu wieżowca to także doskonałe miejsce dla innego rodzaju relaksu. A do czego służą takie misy? Przede wszystkim dla relaksu i wyciszenia się.
 
Takie misy pochodzą z Tybetu i Nepalu, tradycja ich używania sięga ponad 5 tysięcy lat. Nadal wykuwa się je ręcznie ze stopu 12 metali. Oprócz stwarzania odpowiedniej atmosfery do relaksu i medytacji służyły również do przechowywania pokarmów. Uważano, że dzięki wzbudzaniu odpowiedniego dźwięku misy, można konserwować różne produkty. Zauważono też ich działanie terapeutyczne.
Każda misa ma różną wibrację, a misy terapeutyczne przykłada się do różnych części ciała. Te misy mają na celu wprowadzić organizm w stan harmonii. Z kolei mózg jest wprowadzany w stan alfa, czyli całkowitego relaksu. Często przy dźwiękach mis ludzie zasypiają.
 
Dźwięki oraz drgania wywołane przez uderzenie w misę rozchodzą się po całym organizmie i docierają do wszystkich organów. W ten sposób delikatnie je masują i pobudzają, albo wyciszają ich aktywność. Pozytywne ich działanie zauważono przy leczeniu różnego rodzaju bólu czy kontuzji, kłopotach z zasypianiem, a nawet jako pomoc w trakcie porodu.
 
Zachodzące słońce stworzyło na tarasie na koniec dnia zupełnie nową scenerię. Na ścianach zapaliły się prostokątne reflektory, które w ciągu dnia są prawie niewidoczne. Natomiast o zmierzchu nadają tarasowi ciepłej, pogodnej barwy. W grupach krzewów i na rabatach rozbłysły punktowe światła, które podświetlają szczególnie ciekawe elementy aranżacji. W oddali zajaśniały światła wielkiego miasta.
 
Taki ogród, choć zawieszony kilkadziesiąt metrów nad ziemią, też może być miejscem wspaniałego wypoczynku i kontaktu z przyrodą.
 
Trzecia część odcinka to już temat dla właścicieli mniejszych i większych ogrodów. Wysoka temperatura latem sprawia, że poszukujemy odrobiny chłodu nad wodą. W ogrodzie budujemy w tym celu oczka wodne i stawy. W takim zbiorniku warto zamontować choćby niewielką fontannę. Ruch wody zwiększa wilgotność powietrza, a jednocześnie zbiornik napowietrza się, co pozwala utrzymać w nim równowagę biologiczną. Wyjaśniamy więc, jak dobrać najlepszą dla siebie fontannę. Szczegółowe informacje znajdują się w tym artykule: FONTANNY.

 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzedni odcinek

Zieleń w miastach i jej znaczenie (odc. 325)

Zieleń w miastach i jej znaczenie (odc. 325)

Czy zastanawialiście się Państwo kiedyś nad znaczeniem zieleni w naszym życiu?

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg