Pojemniki gabionowe (AO sierpień 2017)
dodano: 13.08.2017
Pojemniki z roślinami są doskonałym uzupełnieniem wejść do domów, tarasów, podkreślają charakter ogrodu.
Pojemniki gabionowe (AO sierpień 2017)
Odwiedzając centra ogrodnicze widać, że tak jak w każdej dziedzinie panuje tu moda, co kilka lat pojawiają się nowe wzory i materiały. Mimo iż ciągle sporo jest pojemników drewnianych, to wiele osób woli wytrzymałe na warunki atmosferyczne sztuczne tworzywa, które udają kamień, metal czy beton. Są jeszcze inne pomysły na ogrodowe donice.
 
Artur Guzal, pracownik centrum ogrodniczego Daglezja w Józefowie k. Warszawy, zwraca uwagę, że do dyspozycji mamy jeszcze pojemniki gabionowe wykonane z drutu. Ich konstrukcja jest dość trwała, bo to ocynkowana stal. Ich kształty również są różne – np. forma skrzyneczki na kwiaty lub po prostu sześcienne lub kuliste. Wypełnieniem takiego pojemnika mogą być kamienie łupane lub otoczaki, a także – szkło.
 
Do metalowej osłonki można wrzucić też korę. W tym wypadku odpowiednia jest tylko najgrubsza frakcja, ponieważ drobniejsza kora będzie wypadała spomiędzy prętów. Gdy wypełniamy nią formę skrzyneczki, warstwą kory uzupełniamy boki i dno, żeby donica z kwiatami była ustawiona na właściwej wysokości.
 
Materiał wypełniający drucianą obudowę stanowi doskonałą izolację dla ustawionej w środku pojemnika rośliny. Podczas upałów donica nie nagrzewa się i z podłoża odparowuje mniej wilgoci. Na zimę osłonka może pozostać na zewnątrz.