Zbiornik przelewowy (AO 651)
dodano: 10.09.2017
W Akademii Ogrodnika przedstawiamy ciekawy projekt trzech przelewowych zbiorników.
Zbiornik przelewowy (AO 651)
W Akademii Ogrodnika przedstawiamy ciekawy projekt trzech przelewowych zbiorników. Całość zaprojektował Mateusz Dobbek. Konstrukcja została posadowiona na podwyższeniu, ze względu na bezpieczeństwo małych dzieci właścicieli ogrodu. A oto jak przebiegały etapy wykonania każdego z oczek wodnych.
 
Najpierw wykonano wykop pod zbiornik, a następnie wysypano go warstwą piasku, by zapobiec ewentualnym uszkodzeniom warstwy izolującej. Zastosowano tu zgrzewaną folię PEHD, a na nią ułożono warstwę kamieni polnych. Wykorzystano ich aż 40 ton!
 
Miejsca kaskadowego spływu wody zostały precyzyjnie przygotowane. Wybrane płaskie granitowe płyty, zanim trafiły do ogrodu, obrobił kamieniarz. Kamień potraktował palnikiem z płomieniem o temperaturze około 1300 stopni C. Dzięki temu uzyskano chropowatą powierzchnię i delikatne rowki, którymi woda płynie w odpowiednim kierunku i nie przemieszcza się na boki.
 
W zbiorniku wykorzystano system filtracji, wspomagany napowietrzaczami, które wyglądają jak kępy trawy. Dzięki temu rybom łatwiej jest oddychać.
 
Ponieważ zbiornik jest dość płytki, w najgłębszym miejscu ma ok. 60 cm, na zimę ryby trzeba zabrać w inne miejsce, ponieważ by nie przetrwały w tak płytkiej wodzie. Dla nich niezbędny jest zbiornik o głębokości min. 150cm.