Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Choroby olchy (AO odc. 654)

dodano: 01.10.2017

W dzisiejszej Akademii Ogrodnika przyjrzymy się olszy czarnej.

Olsza czarna (Alnus glutinosa) to popularne drzewo, które rośnie nad brzegami rzek oraz na terenach bagiennych. W ogrodzie świetnie nadaje się do tworzenia kompozycji przy naturalnych stawach. Olsza pozytywnie wpływa na jakość wody w zbiornikach wodnych. Zrzucając swoje szyszeczki zakwasza środowisko wodne, a garbniki w nich zawarte hamują rozwój glonów.

Na korzeniach olszy tworzą się brodawki korzeniowe, w których żyją bakterie mające zdolność asymilowania atmosferycznego azotu. Dzięki temu wzbogacają glebę, na której rosną. Niestety te piękne, pionierskie drzewa trapi w Polsce dosyć poważna choroba grzybowa. Pierwszym powodem do niepokoju mogą być drobniejące liście. Na pniu pojawiają się też ciemne plamy, z których wycieka sok. Ze względu na duże ilości owadów, to miejsce chętnie odwiedzają dzięcioły.
 
Fytoftoroza olszy przyszła do nas z zachodniej Europy i nasila się od kilkunastu lat. Nie ma specjalnej możliwości walki z tą chorobą. Zarodniki grzyba są przenoszone z prądem wody, często na znaczne odległości. Zakażają podstawę pnia lub korzenie, a także opadające z drzew liście.
 
Ograniczenie występowania fytoftorozy ma większe szanse na terenach położonych w oddaleniu od rzek. Trzeba usuwać i palić zainfekowane drzewa niezwłocznie po ich zauważeniu, razem z opadłymi gałęziami i liśćmi.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg