Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród z wielkim stawem (odc. 327)

dodano: 17.06.2011

W tym odcinku Maja odwiedza ogród z wielkim stawem, położony - choć nikt tu tego nie odczuwa - na obrzeżach wielkiego miasta.

ODCINEK 327:
 
Trudno uwierzyć, że na jednym z osiedli na obrzeżach Warszawy można podziwiać tak piękne widoki. Ogród, w którym się znajdujemy, posadowiony jest na dużej, połączonej z dwóch działek przestrzeni. Jedną część zajmuje dom z tarasem i widokiem na staw. Jego brzegi i wysoką skarpę umocniono dużą ścianą z cegły, a poniżej zaprojektowano drewniany pomost, który jest ulubionym miejscem właścicieli ogrodu - państwa Izy i Sławomira Machczyńskich. W drugiej części centralną budowlę stawi duża altana pokryta strzechą, a za nią basen i najpiękniejsza część ogrodu ze starodrzewem z lipy, świerka i kasztanowców
 
Państwo Machczyńscy czują się w swoim ogrodzie jak na wsi, bo na tak duży teren nie mogliby sobie pozwolić w centrum miasta. A staw, który był tu od samego początku, dopełnia charakteru całości. Prace nad ogrodem rozpoczęły się, gdy tylko stanęły mury domu – dzięki temu, gdy gospodarze się tu wprowadzali, ogród był już wykończony. Jego pomysłodawcą w całości był pan Sławomir, który jednak na co dzień korzysta z pomocy wykwalifikowanej ekipy ogrodniczej. Pielęgnacja na tak dużej działce odbywa się raz w tygodniu i związana jest z koszeniem trawników i podstawowymi zabiegami - opryskami przeciw chorobom i szkodnikom oraz nawożeniem.
 
Przy okazji Maja wypatrzyła, że w ogrodzie znajduje się wiele przycinanych i formowanych roślin iglastych. O tym, jak je przycinać, rozmawiała z panem Darkiem, ogrodnikiem dbającym o ogród. Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się czegoś więcej na temat cięcia iglaków, zachęcamy do lektury tego artykułu: SWIERKI.
 
Do zadań ekipy pana Darka należy również konserwacja wszystkich elementów wyposażenia ogrodu, a tu kłopoty sprawiają pewne dosyć pracowite owady – mrówki. Więcej o ich zwalczaniu można przeczytać w tym artykule: MROWKI
 
Właściciele starają się prowadzić swój ogród w sposób ekologiczny. Pomagają im w tym owady, które gnieżdżą się w trzcinowym dachu altany. Należą do nich dzikie pszczoły, trzmiele, błonkówki oraz chrząszcze i muchówki. Zapylają one kwiaty w ogrodzie, a także zjadają przędziorki, mszyce, larwy zwójek. Przyczyniają się do utrzymania równowagi biologicznej ogrodu. Jednak nawet w umiejętnie prowadzonym ogrodzie zdarzają się choroby i szkodniki. O pomoc w ich rozpoznaniu i zwalczaniu poprosiliśmy prof. Leszka Orlikowskiego z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Więcej na temat chorób, o których Maja rozmawiała z profesorem, można przeczytać w dwóch artykułach: o FYTOFTOROZIE, która atakuje osłabione rośliny, a także o OSUTCE sosny.
 
Przy okazji profesor zwracał uwagę, by nie martwić się każdą uschniętą igłą, którą znajdziemy wewnątrz rośliny. Dużo suchych igieł to rzecz naturalna, bo potrzebują one światła, którego w środku nie ma – dlatego zasychają i opadają, ale to proces naturalny. Ewentualne objawy choroby pojawią się na widocznej części rośliny.
 
Kiedy rozpoczęto pracę nad ogrodem, staw był mocno zaniedbany i zamulony. Należało go pogłębić (obecnie ma do 2 m głębokości) i usunąć część krzewów i drzew rosnących na brzegach. Posadzono też dzikie rośliny wodne - trzcinę, pałkę wodną, a w strefie płytkiej irysy i kaczeńce. Po paru latach staw wrócił do równowagi biologicznej, zagościły tu różne owady, żaby i ryby. Ma też swoje źródełko, dlatego stale jest w nim woda.
 
Teraz nadszedł czas, aby wprowadzić do wody ozdobne gatunki roślin wodnych. Więcej na temat sadzenia lilii wodnych, można przeczytać klikając na link: LILIE.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród z wielkim stawem
Ten sam, co na pędraki chrabąszcza, czyli Biomass Sugar, był pokazywany w ostatnim odcinku Mai w ogrodzie.
2021.03.08
~ wiki
Re: Ogród z wielkim stawem
Pytanie do ekspertów - jaki środek na opuchlaka truskawkowca?
2021.03.08
~ turbo
Re: Ogród z wielkim stawem
Przędziorek zaatakował.
2021.03.08
~ j,hh
Re: Ogród z wielkim stawem
Kostka granitowa zarośnięta, jak ta ścieżka wyglądał - masakra. Firma pielęgnująca odwiedza ogród raz w tygodniu (widocznie za mało)
2021.03.08
~ Berberys - pielęgnacja zieleni
Re: Ogród z wielkim stawem
Cos wspanialego! Ja mieszkam w Szwecji i moj ogrod bral udzial tez w programie telewizyjnym. Musze przyznac ze ten ogrod pobil by wszystkie ogrody ktore braly udzial w \"losowaniu\" najladniejszego ogrodu roku 2010. Gratuluje i podziwiam, bo wiem ile idejé, pracy i wysilku oraz pieniedzy trzeba wlozyc w taki projekt. To musza byc prawdziwi entuzjasci ktorzy nie spia nawet w nocy... bo idejer przychodza najczesciej w czasie wypoczynku. Tez jestem ciekawa skad tyle wiadomosci o przyrodzie i roslinach?
2021.03.08
~ Kristina Åkerman Dalby Szwecja

Poprzedni odcinek

Aranżacja balkonów i ogrodowe fontanny (odc. 326)

Aranżacja balkonów i ogrodowe fontanny (odc. 326)

W tym odcinku Maja kontynuuje temat zieleni w miastach i tego, jak można zagospodarować nasze balkony – te małe i te duże.

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg