Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród nad Zalewem Zegrzyńskim (odc. 328)

dodano: 24.06.2011

Odwiedzamy ogród, którego właściciel, górnik, jest urodzonym ogrodnikiem.

ODCINEK 328:
Jesteśmy tym razem w okolicach Zalewu Zegrzyńskiego, na działce rekreacyjnej we wsi Borki koło Radzymina. Nasz gospodarz, pan Adam mieszka tu prawie na stałe, reszta rodziny dojeżdża tylko w weekendy. Życie na wsi płynie spokojnie - w gościnę przychodzą sąsiedzi, dzieci bawią się na plaży, korzystają z postawionego przez dziadka placu zabaw.
 
Pan Adam wiele lat przepracował za granicą, na kilku kontynentach, jako górnik nafciarz. Kiedyś, podczas pracy na Saharze, zaczął się zastanawiać, co będzie robić na starość. I wtedy właśnie postanowił, że kupi działkę i wybuduje drewniany dom.
 
Kiedyś w tym miejscu rosły ziemniaki, obok na polach siano owies i żyto. Ziemia jest tu słaba i piaszczysta, ale okolica zdrowa i piękna. Na początku na działce posadzono las, bo żona pana Adama lubi grzyby. Potem powstały żywopłoty i przyszła pora na piaskownicę i duży trawnik – dla wnuka. A miejsce na dom wybrano uwzględniając fantastyczny widok na pełną zwierząt łąkę.
 
Resztki organiczne wynosi się na kompost – dzięki jego stosowaniu przez lata, bardzo poprawiła się jakość gleby w ogrodzie. A zanim pan Adam posadzi drzewo, kopie dół i zaprawia go dojrzałym kompostem i obornikiem. Niektóre drzewa tu są wyjątkowe: każdy wnuk pana Adama ma na tej działce posadzone swoje drzewo owocowe. Oprócz drzew owocowych są też krzewy, między innymi dojrzewająca w połowie lipca w borówka amerykańska. Przy okazji okazało się, że w tych owocach gustują sójki i pan Adam musi osłaniać dojrzewające owoce siatką.
 
Pani Barbara niedawno zaczęła zbiór truskawek. Najlepsze są prosto z krzaka, nagrzane słońcem i pachnące. Głównym problem w uprawach truskawek są ślimaki, które uwielbiają te miękkie owoce. Więcej o kłopotach ze ślimakami można przeczytać tutaj: ŚLIMAKI.

Ważnym punktem ogrodu państwa Wleklaków jest naturalny staw, który powstał 12 lat temu, kiedy z placu czerpano piasek pod fundamenty domu. Wystarczyło wykopać dziurę w ziemi i woda napłynęła sama. To wielkie szczęście, że stawu nie trzeba było wykładać folią. Jednak staw nie jest całkiem bezobsługowy – jest tu i kompresor, i filtr. Dodatkowo pan Adam przywozi z zalewu rzęsę i wodorosty. Po co? Dla swoich żółwi błotnych, które mieszkają w stawie. Gdy nie mają co jeść, podgryzają trzcinę.
 
Ideą państwa Wleklaków było stworzenie domu i ogrodu dla całej rodziny, gdzie będą wspólnie spędzali święta i weekendy. Jest tu nawet wspaniała plaża, gdzie bawią się dzieci. Pan Adam wymienia piasek raz na 2-3 lata, nowy przywozi z pobliskiej kopalni żwiru.
Kiedy rodzina wyjeżdża, głównym zajęciem pana Adama jest uprawa ogrodu. Jego dziełem są dwa fantazyjnie splecione jarzęby, których pnie wkrótce zleją się w całość.
 
Urokliwie wygląda tu ciekawe drzewo prowadzone przez gospodarza w formie parasola. Drobne, gęsto ułożone liście są prawdziwą ozdobą tej odmiany. To drobnolistny wiąz polny Ulmus hollandica ‘Jacqueline Hillier’ odporny na choroby i szkodniki, mało wymagający pod względem gleby, do tego mrozoodporny. Malowniczo wygląda też czerwonolistny buk kolumnowy w odmianie zwisłej Fagus sylvatica 'Purple Fountain' - powoli rosnące drzewo, które w wieku 20 lat osiąga zaledwie 4-5 m wysokości. Co ciekawe, jego czerwone liście jesienią przebarwiają się na żółto.
 
Pan Adam ma w swoim ogrodzie nieco problemów z pędrakami i nicieniami. Zachęcamy do lektury artykułu o PĘDRAKACH.
 
 
W ogrodzie pana Adama Maja wypatrzyła też ciekawą zawartość drewnianego domku ogrodnika. Tu, oprócz zapasu drewna, przechowywana jest ciekawa wędzarnia. O wędzarni można poczytać tutaj: WĘDZARNIA.
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród nad Zalewem Zegrzyńskim
To jest bardzo piękne miejsce. Pozdrawiam Pana Adama.
2021.03.08
~ Magdalena

Poprzedni odcinek

Ogród z wielkim stawem (odc. 327)

Ogród z wielkim stawem (odc. 327)

W tym odcinku Maja odwiedza ogród z wielkim stawem, położony - choć nikt tu tego nie odczuwa - na obrzeżach wielkiego miasta.

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg