Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Turkuć podjadek

dodano: 27.02.2011

W odcinku 311. podglądaliśmy turkucie i sprawdzaliśmy, jak sobie z nimi radzić.

Na skalniku pani Kasi widać wyraźnie ślady obecności turkuci. Lubią taką lekką, ciepłą ziemię, a póki co, pani Kasia nie znalazła na nie skutecznego sposobu.
 
Samica turkucia podjadka składa po 300 jaj w owalnych gniazdach, tuż pod powierzchnią gleby. Aby lepiej ogrzać młode pokolenie, podgryza wokół korzenie roślin, które gnijąc wydzielają ciepło. Po kilku tygodniach wylęgają się larwy, bardzo podobne do postaci dorosłych. Turkuć podjadek tojeden z największych polskich owadów. Osiąga nawet 6 cm długości i ma wydłużony odwłok. Na jego końcu widać dwa wyrostki, które ułatwiają mu orientację, gdy w podziemnym wąskim tunelu porusza się do tyłu. Charakterystyczne są jego przednie odnóża: silnie zbudowane, spłaszczone, wyglądają jak miniaturowe łapy kreta.
 
Turkucie drążą korytarze tuż pod powierzchnią gleby, uszkadzają napotkane korzenie, unoszą młode rośliny, wygryzają dziury w bulwach i kłączach roślin. Nie odżywiają się roślinami, ale kopiąc, przecinają ich podziemne części.
 
Czy turkucia powinno się bezwzględnie zwalczać? Jako drapieżnik pełni w glebie wiele pożytecznych funkcji: turkucie zjadają ślimaki, pędraki i drutowce, ale niestety również dżdżownice. Ponadto spulchniają i napowietrzają ziemię kopiąc swoje kanały. Są też smacznym pokarmem dla ptaków. Pojedyncze osobniki nie powodują znacznych szkód. Turkuć staje się uciążliwym szkodnikiem wówczas, gdy znacznie rośnie jego liczebność.
 
Jak wyjaśniła pani Kasia, są rośliny szczególnie wrażliwe na obecność turkuci, to te, które mają płytki system korzeniowy. Dlatego młode okazy sadzi w specjalnych, plastikowych pierścieniach - to po prostu doniczki z obciętym dnem. A starsze rośliny już sobie radzą.
 
Właściciele ogrodu mają na turkucie także inne sposoby. Jesienią zakopują w kompoście kilka dużych grud obornika. To ulubione miejsce zimowania tych owadów. Wiosną, kiedy są jeszcze ospałe, łatwo je usunąć. Latem można znaleźć je w pryzmie kompostu, bo czasem tam żerują.

Pani Katarzyna zauważyła, że turkucie nie lubią miejsc wyściółkowanych drobnym żwirem. Dlatego układa takie nawierzchnie wokół rabat i na skalniaku. Odstraszająco na te owady działa również zapach szachownicy cesarskiej i kostkowatej.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
80%
20%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Turkuć podjadek
na turkucia podjadka najlepszy jest kret, ale trzeba wybrać albo kret albo turkuć.Kret zje każda ilośc turkucia
2021.04.21
~ barbarka
Re: Turkuć podjadek
Ja w ubiegłym roku 2016 złapałam ponad 600 szt do połowy sierpnia, potem sobie darowałam gdyż byłam już tym zmęczona walka z wiatrakami.W tym roku sobie trochę odpuściłam i jak do tej pory złapałam 200 szt.Ja łapię na ludwik+ woda.bez oleju.
2021.04.21
~ mirka
Re: Turkuć podjadek
Bardzo sympatyczna ta właścicielka ogrodu. Najlepsze było zaskoczenie Pani redaktor po odłożeniu gniazda na miejsce. Można turkucia zwalczać chemicznie ale czy warto się truć?
2021.04.21
~ mati
Re: Turkuć podjadek
ma może ktoś w ogródku owe robaczki? chętnie ich trochę pozyskam. woj. mazowieckie proszę o kontakt pawmol1987@gmail.com
2021.04.21
~ wędkarz
Re: Turkuć podjadek
Na turkucie stosuję nastepujący płyn dwie łyżki oleju zalewam litrem wody i wlewam w otwory. Po chwili turkuć wychodzi. Zabiłam już ich bardzo dużo.
2021.04.21
~ gosia 33
Re: Turkuć podjadek
Też mam turkucie i w tym roku złapałem kilkadziesiąd sztuk,ale to jest kropla w morzu, jest ich coraz więcej.szkoda tylko naszej pracy, wszystko jest poniszczone. Ponoć czosnku nie lubią ,ale nie po to mam działke żeby tylko czosnek uprawiać.Jedyny pożytek jest taki że koledzy biorą je na ryby, niby sum na to bierze.Pozdrawiam i miłego tępienia podjadków.
2021.04.21
~ Arek- Lubsko
Re: Turkuć podjadek
A ja przy próbie likwidacji ślimaków metodą na piwo (obciąć dno plastikowej butelki napełnić go piwem do połowy i wkopać to w ziemie). Miały topić się ślimaki a topią się turkucie :)
2021.04.21
~ Grzesiek
Re: Turkuć podjadek
Takie rady mało skutkują,trudno wysypać grządki rzodkiewki,buraczków, marchewki czy pietruszki żwirkiem albo posiać je w doniczkach, czy pierścieniach.W tym roku już złapałam 52 sztuki a do końca sezonu jeszcze daleko.Co roku jest ich więcej.Czy nie ma mądrych na te \\\\\\\"robaczki\\\\\\\". Wolę swoje wyhodowane warzywa niż hodowlę Turkuci. Bardzo lubię ich zalotne arie ale podziemnych defilad to już nie! https://www.facebook.com/photo.php?fbid=539494639425377&set=pcb.539495292758645&type=1&theater
2021.04.21
~ Grażyna

Poprzednia porada

Kiełki wzbogacą dietę

Kiełki wzbogacą dietę

Warto wzbogacić naszą dietę w kiełki nasion. To bardzo cenne źródło witamin, mikroelementów i soli mineralnych.

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg