Na skalniku pani Kasi widać wyraźnie ślady obecności turkuci. Lubią taką lekką, ciepłą ziemię, a póki co, pani Kasia nie znalazła na nie skutecznego sposobu.
Samica turkucia podjadka składa po 300 jaj w owalnych gniazdach, tuż pod powierzchnią gleby. Aby lepiej ogrzać młode pokolenie, podgryza wokół korzenie roślin, które gnijąc wydzielają ciepło. Po kilku tygodniach wylęgają się larwy, bardzo podobne do postaci dorosłych. Turkuć podjadek tojeden z największych polskich owadów. Osiąga nawet 6 cm długości i ma wydłużony odwłok. Na jego końcu widać dwa wyrostki, które ułatwiają mu orientację, gdy w podziemnym wąskim tunelu porusza się do tyłu. Charakterystyczne są jego przednie odnóża: silnie zbudowane, spłaszczone, wyglądają jak miniaturowe łapy kreta.
Turkucie drążą korytarze tuż pod powierzchnią gleby, uszkadzają napotkane korzenie, unoszą młode rośliny, wygryzają dziury w bulwach i kłączach roślin. Nie odżywiają się roślinami, ale kopiąc, przecinają ich podziemne części.
Czy turkucia powinno się bezwzględnie zwalczać? Jako drapieżnik pełni w glebie wiele pożytecznych funkcji: turkucie zjadają ślimaki, pędraki i drutowce, ale niestety również dżdżownice. Ponadto spulchniają i napowietrzają ziemię kopiąc swoje kanały. Są też smacznym pokarmem dla ptaków. Pojedyncze osobniki nie powodują znacznych szkód. Turkuć staje się uciążliwym szkodnikiem wówczas, gdy znacznie rośnie jego liczebność.
Jak wyjaśniła pani Kasia, są rośliny szczególnie wrażliwe na obecność turkuci, to te, które mają płytki system korzeniowy. Dlatego młode okazy sadzi w specjalnych, plastikowych pierścieniach - to po prostu doniczki z obciętym dnem. A starsze rośliny już sobie radzą.
Właściciele ogrodu mają na turkucie także inne sposoby. Jesienią zakopują w kompoście kilka dużych grud obornika. To ulubione miejsce zimowania tych owadów. Wiosną, kiedy są jeszcze ospałe, łatwo je usunąć. Latem można znaleźć je w pryzmie kompostu, bo czasem tam żerują.
Pani Katarzyna zauważyła, że turkucie nie lubią miejsc wyściółkowanych drobnym żwirem. Dlatego układa takie nawierzchnie wokół rabat i na skalniaku. Odstraszająco na te owady działa również zapach szachownicy cesarskiej i kostkowatej.