ODCINEK 334:
Rodzina państwa Kopciowskich zaczęła swoją przygodę ogrodniczą jakieś 20 lat temu.
Polskie Ogrody Ozdobne, nazwane zostały przez właścicieli Frank-Raj. Znajdują się na skraju Borów Tucholskich, przy ruchliwej trasie zwanej Berlinką, w pobliżu miejscowości Kaliska. Ogrody te to przede wszystkim miniatury polskich ogrodów historycznych, a także inne warte obejrzenia atrakcje.

Wędrówkę po ogrodach i podpatrywanie ciekawostek zaczynamy od miniatury średniowiecznego ogrodu klasztornego z XV wieku. Ponieważ w Polsce do dzisiaj nie zachował się żaden taki ogród, we Frank-Raju nie odwzorowano konkretnego obiektu. Projekt oparto na rysunkach architekta krajobrazu profesora Janusza Bogdanowskiego. Do XIV wieku prekursorami w zakładaniu ogrodów były zakony bernardynów, cystersów i kartuzów. Najbardziej dekoracyjną częścią ogrodu był wtedy wirydarz – kwadratowe miejsce do wypoczynku i kontemplacji.

Wokół ogrodów, dla modlących się zakonników budowano tunele spacerowe, zwane ciennikami, pokryte winoroślą lub chmielem.
Poza wirydarzami zakładano ogrody użytkowe: warzywnik, sad, zielnik, gaik i łąki kwietne. Na zagonach z ziołami rosły rośliny lecznicze – ruta, wrotycz, koper, szałwia i inne, z których zakonnicy przygotowywali przeróżne mikstury. W sadach uprawiano jabłonie, grusze, śliwy. Zakonnicy potrafili uszlachetniać te rośliny i szczepili drzewa owocowe.

We włoskich ogrodach ważnymi elementami dekoracyjnymi były też wymyślne fontanny oraz altany i punkty widokowe.


Kolejnym ogrodem jest ogród oliwski, jaki znajduje się przed pałacem opatów w Gdańsku – to gazon okolony podwójną linią bukszpanu. Całość jest zwieńczona stożkami z cisów, na środku znajduje się wyniesiona rabata w formie rozety, a obok stoi ciekawa budowla – grota szeptów. Więcej informacji o szczegółach tej konstrukcji, znajduje się tutaj: GROTA.
Bardzo ciekawe są dwa ogrody użytkowe, zwieńczone pośrodku białymi rzeźbami – to ogród roślin zielarskich z nagietkami, pysznogłówką i miętą, drugi to zioła przyprawowe z kolekcją pietruszki naciowej, tymianku czy bazylii.


Byliny to rośliny wieloletnie, których niezdrewniałe pędy w większości zamierają na zimę. Są wśród nich gatunki na stanowiska słoneczne i cieniste, lubiące gleby wilgotne jak i suche. Dlatego znajdują zastosowanie w różnych typach ogrodów. Pani Wanda do tej pory swoje byliny rozmnażała na polu, w mateczniku, gdzie pozyskiwała sadzonki lub nasiona. Rok temu postanowiła matecznik przenieść do ogrodu. Jej kolekcja liczy aż 800 gatunków i odmian.
Pani Wanda podpowiada, że nasadzenia bylinowe trzeba komponować tak, by poszczególne byliny kwitły od początku wiosny do późnej jesieni – wtedy ogród jest piękny.

Na terenie Frank-Raju z każdego punktu widać budynek zbudowanej kilka lat temu oranżerii.
Zbudowano ją z aluminiowych, cienkościennych rur. Jej wysokość to 5 metrów. Pokryta jest polichlorkiem winylu.

Dzięki współpracy z Frank-Rajem, pan Piotr ma możliwość rozwijania swojej pasji uprawy roślin. Nadzoruje w palmiarni ich stan zdrowotny, obserwuje jak znoszą tutejsze warunki. Sprowadza gotowe sadzonki.
W ogrodach Frank-Raju jednym z najczęstszych zabiegów jest cięcie drzew i krzewów.
Ale każda otwarta rana jest dla rośliny niebezpieczeństwem. Prezentujemy więc środek, który pomaga zapobiegać chorobom grzybowym, wnikaniu patogenów i przyspiesza zabliźnianie – to maść ogrodnicza Funaben produkcji firmy Fregata.
Preparat może służyć do zabezpieczania pędów po cieciu. Sprawdzi się też przy zabezpieczaniu wiosennych pęknięć kory.
W naszych ogrodach, w celu ograniczania wysokości drzew, a także lepszego owocowania, często przycinane są jabłonie. Do ran na pędach jabłoni wyprodukowano pastę Funaben Plus.
Żeby przyjrzeć się innym pomysłom (na przykład solankowej altance, o której można przeczytać tutaj: TĘŻNIA), warto przy okazji podróży w okolice Starogardu Gdańskiego zrobić przystanek we Frank-Raju.