Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród od serca (odc. 719 /HGTV odc. 20 seria 2019)

dodano: 14.07.2019

Ogród z serduszkami jest dziełem pracowitej pary - Małgosi i Adama. Właściciele kochają drzewa i obsadzają nimi działkę, by dawały cień. Choć jesteśmy w mieście mamy wrażenie, że odwiedzamy mini gospodarstwo wiejskie. Są tu kury, pszczoły, kilka warzywników. Adam, nazywany przez rodzinę Bobem Budowniczym, ciągle coś dorabia – piec do pizzy, grill czy dach nad tarasem... A domeną Małgosi jest zieleń.

Tym razem odwiedzamy ogród w Oleśnicy. Położony jest on na skraju miasta, a za płotem rozpościerają się pola kukurydzy. Dom gospodarzy wręcz tonie w zieleni. Małgorzata i Adam Krasuccy gospodarują tutaj od przeszło dziesięciu lat. Sami wymyślili ogród i ciągle go urządzają. Małgosia zawodowo zajmuje się ubezpieczeniami, Adam zaś pracuje w branży budowlanej. W ogrodzie realizują swoje przyrodnicze pasje. Korzystają z niego wraz z dziećmi oraz ukochanymi zwierzętami.

W przedogródku, przy uroczej furteczce, cieszy gości wspaniale pachnąca kompozycja kwiatowo-ziołowa, w której króluje aromatyczna werbena cytrynowa (Aloysia citrodora). Małgosia uważa, że przedogródek powinien cechować się ładem, porządkiem, ale też nie powinien pochłaniać zbyt dużo pracy. Dlatego przed domem sporo krzewów to iglaki, które są ozdobne przez cały rok, a od wiosny do jesieni tworzą tło dla kwiatów sezonowych, którymi Małgosia dekoruje obejście domu. To dzięki nim w tej części ogrodu pojawiają się kolory. Przykładem jest efektowna kompozycja przy schodkach. Uwagę zwracają też skrzynki kwiatowe zawieszone na bramie wjazdowej. Kiedyś dekorowały one parapety, ale niestety koty zrobiły sobie w nich legowiska. Z ciekawostek dostrzegamy też jodłę kalifornijską (Abies concolor) o ciekawej formie – nie wykształciła przewodnika.

Elewację pokrywa dorodny winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata), wspaniale przebarwiający się jesienią. Warto zwrócić uwagę na jego dachówkowato zachodzące na siebie liście. Woda z deszczu swobodnie po nich spływa, nie mając żadnego kontaktu z murem. Ponadto liście chronią dom przed nagrzewaniem się w upały, tym bardziej, że jest to elewacja południowa.

Kilka kroków od wejścia do domu znajdują się drewutnia, warzywnik i kurnik, z którego Małgosia codziennie przynosi jajka. Kurnik to dość nowy pomysł: na razie kury mieszkają w ogrodzie zaledwie kilka miesięcy. Ogrodzony drewnianym parkanem kurnik jest dziełem Adama i jednocześnie prezentem dla żony. Sam wybieg ma około 20 m kw, co pozwala na swobodną hodowlę dziesięciu kur z grupy tak zwanych superniosek.

A warzywnik jest częścią większego „układu” warzywników – bo jest w ich w ogrodzie kilka – tu donica, tam doniczka, obok wyniesiona rabata… To dlatego, że ziemia w ogrodzie jest słaba, a w donicach można wykorzystać lepsze podłoże. Uprawianie warzyw w pojemnikach daje właścicielom mnóstwo swobody w aranżowaniu ogrodu - dzięki temu mogą zmieniać jego wygląd. Niezmienny pozostaje za to układ funkcjonalny. Na posesję wchodzi się od południa. U progu gości wita kaskada wodna. Przechodząc dalej w kierunku zachodniej elewacji domu, mijamy kurnik, ogród warzywny, następnie wchodzimy do altany biesiadnej, która otwiera się na salon ogrodowy.
 
Tutaj przy domu urządzony jest taras z piecem, natomiast środek tej części ogrodu zajmuje oczko wodne. Osnową są gęste nasadzenia roślinne. W północno-wschodnim narożniku znajduje się domek ogrodnika.

Początkowo ogród podporządkowany był potrzebom dzieci, jednak z czasem zaczął się zmieniać i pojawiła się miłość do roślin. Na początku był tu niemal pusty plac, jedynie z 3 drzewami… Potem Małgosia zaczęła zajmować się zielenią, a Adam – zwany w rodzinie Bobem Budowniczym – zajmuje się najcięższymi pracami. Licznie pojawiające się tutaj elementy małej architektury tworzą funkcjonalny szkielet ogrodu. Na przykład altana przy domu jest formą przedsionka, który łączy przedogródek z salonem ogrodowym. Z jej wnętrza rozpościerają się widoki na główną część ogrodu. Wszystkie te budowle, a także oczko wodne, Adam budował samodzielnie.

Sadzawka powstała kosztem trawnika. Zdaniem gospodarzy był to strzał w dziesiątkę, ponieważ poprawiła ona mikroklimat ogrodu. Adam wykorzystuje do konstrukcji deski nieheblowane. Zaletą desek nieheblowanych jest ich łatwa dostępność i niska cena. Poza tym znakomicie pasują do ogrodów o wiejskim charakterze. Umieszczone w przewiewnym miejscu mogą służyć przez lata.

Wszystkie konstrukcje powstają po wspólnych uzgodnieniach, bo każda rzecz musi być i funkcjonalna, i ładna. A motywem przewodnim stały się urocze serduszka. Można je dostrzec na detalach czy budowlach – ot choćby na drzwiach domku ogrodnika. A sam domek powstał w miejscu dawnej zagrody dla psa, a ściany zbudowane są z prostych betonowych paneli ogrodzeniowych, przykrytych od wewnątrz matą słomianą. Całość jest ładnie pomalowana i zdobią ją urocze detale.

Gospodyni lubi proste i jednocześnie praktyczne rozwiązania. W ogrodowe kompozycje chętnie wplata rozmaite starocie, którym – jak mówi – daje drugie życie. Nie lubi prefabrykatów betonowych, a tym bardziej plastiku. Między innymi dlatego wokół rabat nie stosuje krawężników ani specjalnych taśm. Kilka razy w sezonie Małgosia ręcznie przycina i wyrównuje brzeg trawnika, który przerasta na rabaty z kwiatami. Robi to także w momencie, kiedy chce poszerzyć rabatę. Używa specjalnie przeznaczonego do tego celu noża, nadając obrzeżom formę wijącej się fali.
 
Tego dnia planowane są nowe nasadzenia. Kompozycja za oczkiem z katalpą odmiany katalpa bignoniowa ‘Aurea’ (Catalpa bignonioides) i trawami ma być uzupełniona o dodatkowe piętro drzew. Małgosia nie boi się sadzić drzew – samych katalp jest kilka, a kolejne mają sprawić, że w ogrodzie będzie mniej drażniącego właścicielkę ostrego słońca. Małgosia woli światło przesiane przez liście… I uwielbia drzewa, dlatego tym razem sadzi brzozy pożyteczne ‘Doorenbos’ (Betula utilis). Stworzą sporą kępę.

Podczas sadzenia drzew zwracamy uwagę, aby nie wkopać brył korzeniowych zbyt głęboko. Powinny rosnąć mniej więcej tak jak w donicy lub jak w gruncie, z którego je wykopano w szkółce. W przeciwnym razie korzenie mogą się dusić z braku dostępu powietrza, zwłaszcza w gliniastym jak tutaj podłożu.

Rosnąca obok katalpa ‘Aurea‘ ma dopiero trzy lata i może urosnąć przynajmniej do pięciu metrów. Ten okaz ma formę kilkupniową, a w przyszłości będzie przycinany, aby tworzył niską złotolistną kulę.

Przy domu intryguje hortensja ogrodowa o oryginalnych ciemnopurpurowych pędach, które ładnie kontrastują z liśćmi i równie efektownymi kwiatostanami. To odmiana ‘Zorro’ (Hydrangea macrophylla), która według obserwacji Małgosi doskonale znosi suszę.

W ogrodzie niemal wszędzie są jakieś owoce. Urocza jest np. grusza japońska, nashi (Pyrus pyrifolia), która w tym roku wyjątkowo obrodziła. Właściciele najbardziej cenią użytkowość ogrodu, która w ich wydaniu idzie w parze z estetyką. Warzywa, krzewy i drzewa owocowe są traktowane na równi z kwiatami. Nic dziwnego, kiedy ma się tak wielkie zamiłowania kulinarne jak Małgosia i Adam.

W altanie, która spełnia funkcję letniej kuchni, znajduje się grill z wędzarnią. Piec stoi też na tarasie przy domu. Budowle to dzieło Adama i są rezultatem jego zainteresowań. Dlatego kiedy gospodarz piecze pizzę, ważne, aby zawsze miał pod ręką świeże zioła czy chociażby pomidory koktajlowe prosto z krzaka.

W całym ogrodzie warzywa ogrodzie rosną jak na drożdżach. Wspaniale rosną np. pomidory – i to jako jedyne z warzyw w rabacie stworzonej w gruncie. Nie chorują i wyglądają pięknie. Tajemnicą ich uprawy są niewielkie miedziane druciki, którymi przebijane są owocujące pędy. To chroni pomidory. W reakcji miedzianego drutu z sokami pomidora uwalniają się jony miedzi, które następnie rozprowadzane są po całej roślinie. Działają one zabójczo na patogeny, dzięki czemu uprawiany tym sposobem pomidor nie choruje. Warto też wiedzieć, że opryskiwanie roślin związkami miedzi jest jednym z bardziej popularnych sposobów zwalczania chorób roślin.

Dalej znajdujemy zarośnięte gęsto miejsce, pełne krzewów i bylin. Rośliny radzą sobie tu świetnie, a już niebawem stanie tu u – to marzenie Małgosi…

Kiedy pojawiamy się w ogrodzie ponownie niemal po roku, wita nas pięknie kwitnąca katalpa. Można jeszcze zobaczyć łupiny zeszłorocznych owocostanów w formie strąków. Są też upragnione pszczoły. Dla Małgosi ul w kontekście urządzania ogrodu jest jak przysłowiowa wisienka na torcie, stanowi też kontynuację rodzinnej tradycji. Już jej dziadek zajmował się pszczelarstwem, więc i ona zainteresowała się tematem. Rój pszczół to Austriaczki, owady pracowite i łagodnie usposobione

 W ciągu tego roku metamorfozie uległ również taras przy domu. Adam w zimie nie miał wielu zajęć, więc obudował go drewnem i przykrył dachem w formie pergoli. W ogrodzie pojawia się też zielona ściana – to drewniana ażurowa konstrukcja, impregnowana ciśnieniowo. Kieszenie dla roślin są wyścielone matą szkółkarską. Panele zasłaniają fragment ogrodzenia za warzywnikiem, przysłaniając też miejsce, skąd do przedogródka wdzierał się przeciąg. Gospodarze pomalowali drewno białą lazurą, przecierając ją w swoim ulubionym rustykalnym stylu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
98%
2%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród od serca (odc. 719 /HGTV odc. 20 seria 2019)
Czy ktoś z Państwa rozpoznaje co to za iglaki rosną na przedłużeniu rzędu z pomidorami oraz przy furtce przed kamiennym murkiem z kaskadą wodną?
2021.02.26
~ eda
Re: Ogród od serca (odc. 719 /HGTV odc. 20 seria 2019)
Miło popatrzeć na krzątaninę tych pracusiów i na piękne jej efekty. Wyrazy uznania dla państwa Krasuckich!
2021.02.26
~ nana

Poprzedni odcinek

Sosny, strumyk i angielskie klimaty  (odc. 718 /HGTV odc. 19 seria 2019)

Sosny, strumyk i angielskie klimaty (odc. 718 /HGTV odc. 19 seria 2019)

Prezentujemy dziś ogród położony na obrzeżach Warszawy. Dociera tu jeszcze miejski hałas, jednak okolica porośnięta jest sosnowym lasem, także sama działka...

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg