Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród z rustykalną altaną (odc. 729 / HGTV odc. 30 seria 2019)

dodano: 22.09.2019

Udajemy się dzisiaj do dosyć spokojnej, willowej dzielnicy Łodzi. Pośród rozległych ogrodów ukryte są tu niskie, parterowe domy, a sąsiedzi wręcz prześcigają się w tworzeniu pięknych kompozycji z drzew i krzewów. W swoim ogrodzie goszczą nas państwo Bogumiła i Krzysztof Dzikowscy oraz ich córka Karolina. Ich ogród to miejsce odpoczynku po pracy, gdzie można spacerować pośród wysokich drzew, a szerokie połacie trawnika rozcinają kamienne ścieżki poprzetykane grupami krzewów. Wrażenie robi wielka altana.

Udajemy się dzisiaj do dosyć spokojnej, willowej dzielnicy Łodzi. Pośród rozległych ogrodów ukryte są tu niskie, parterowe domy, a sąsiedzi wręcz prześcigają się w tworzeniu pięknych kompozycji z drzew i krzewów. W swoim ogrodzie goszczą nas państwo Bogumiła i Krzysztof Dzikowscy oraz ich córka Karolina. Ich ogród to miejsce odpoczynku po pracy, gdzie można spacerować pośród wysokich drzew, a szerokie połacie trawnika rozcinają kamienne ścieżki poprzetykane grupami krzewów.

Gospodarze zapraszają nas do pięknej, drewnianej altany. To prawdziwe serce tego ogrodu i miejsce, od którego warto zacząć zwiedzać ich działkę. Właściciele zdradzają, że koncepcja całości to zarówno pomysły projektanta, ale też w dużej części także ich wizja. Zależało im na przykład na owej dużej altanie, marzyła im się też ogrodowa piwniczka. Wiedzieli, jaki ma być klimat ogrodu i już na etapie budowy domu poprosili o pomoc projektanta.

Działka państwa Dzikowskich ma regularny kształt i powierzchnię 2800 m2. Od południa znajduje się szeroki podjazd z dekoracyjnymi motywami z kostki granitowej. Ścieżką wokół domu przechodzimy do części ogrodowej z dużym tarasem. Dalej poprzez trawnik dochodzimy do grabowej bramki, za którą skrywa się staw z kaskadą i potężna, drewniana altana. Na końcu działki znajduje się jeszcze ceglany mur, kolejna altana ukryta pod rozłożystym kasztanowcem oraz kapliczka. Duże wyniesienie skrywa piwnicę z kamienną elewacją. Dalej ścieżka wiedzie do cienistego zakątka z tyłu domu. Tutaj, od strony sąsiadów, gęsto nasadzone drzewa tworzą zwartą ścianę zieleni.

Duża altana robi wrażenie. Jest bardzo obszerna i tak urządzona, że niemal przypomina dom! Ale właściciele chcieli z niej wygodnie korzystać, a odległość od domu jest spora – stąd wygodne meble, wyposażona kuchnia… Jest też oczywiście grill, a nawet specjalne ogrzewacze zewnętrzne. Pani Bogumiła zawiesiła też szerokie białe zasłony. Chronią one przed uciążliwymi promieniami zachodzącego słońca, zaglądającymi pod dach budowli. Co ciekawe, część typowo robocza kuchni pod altaną, jest schowana niejako na tyłach budowli – dlatego nie widać zlewu czy czajnika.

Aby dostać się do altany, należy przejść po kamiennym mostku zawieszonym nad stawem. Duża powierzchnia lustra wody ochładza powietrze i tworzy przyjemny mikroklimat wewnątrz budowli. Dzięki temu miło się tu odpoczywa nawet w upalne dni. Co dwa lata woda ze zbiornika jest wypompowywana, a całość – czyszczona. Najgłębsze miejsce stawu ma nieco dziki charakter – tę strefę specjalnie przygotowano, by rośliny dobrze się czuły. Tu rosną lilie wodne, a pałka szerokolistna tworzy niewielkie szuwary. Bezpiecznie czuje się tu zielono umaszczona żaba jeziorkowa. Układ wodny wzbogacony jest kamienną kaskadą spływającą z niewielkiego wzniesienia. Kryje ono zespół filtrów i pomp, które obsługują staw. Oczyszczona i napowietrzona woda przelewa się tu po trzech półkach. Całość znajduje się w cieniu koron drzew, a kamienne ściany porośnięte są mchem.

W stawie do niedawna żyły karpie koi, ale zimą rozprawiła się z nimi wydra. Gospodarz postanowił ponownie zasiedlić zbiornik, tym razem ozdobnymi karasiami. Przyjeżdżają do ogrodu w specjalnym worku, przygotowanym do transportu. Potem zostają ostrożnie wpuszczone… Karasie są odpornymi rybami, więc z pewnością sobie tu poradzą.

Za altaną znajduje się mur z czerwonej cegły wykończony dachówkami. To element, który gospodarze już zastali w ogrodzie. Postanowili go dodatkowo ozdobić kamienną okładziną z płyt piaskowca oraz dodać elementy imitujące krużganki. Przed murem wygrzewają się ciepłolubne juki (kręple) karolińskie (Yucca filamentosa). Całość miała sprawiać wrażenie pozostałości dawnej budowli i nawiązywać do romantycznego stylu ogrodowego. W murze zamontowano wrota, które skrywają…spory obraz.

A dalej znajduje się… kolejna altana. Powstała ona trochę przy okazji, podczas remontu altany głównej. Teraz to miejsce, gdzie można np. wygodnie przyrządzać zupy w zwisającym nad paleniskiem kociołku. Wisi on na ruchomym pałąku, dzięki któremu z kociołka wygodnie się korzysta. Nad całością wisi ozdobny okap, który można opuszczać.

Warto na chwilę przyjrzeć się dachowi z trzciny. Puste w środku pędy tworzą niezliczoną ilość kryjówek. Służą one jako dom między innymi dla dzikich pszczół murarek czy innych pożytecznych błonkówek. Wykorzystują one puste źdźbła trzciny, gdzie mogą złożyć jaja. W ekosystemie ogrodu spełniają ważną funkcję: zapylają kwiaty oraz polują między innymi na komary i muchy. Problemem są tu natomiast ptaki, które wydziobują larwy z zasklepionych trzcinowych słomek. Aby utrudnić ptakom dostęp do dachu, gospodarze naciągnęli siatkę na krawędź słomianej strzechy.

Dalej, w cieniu kasztanowca, znajduje się kapliczka z drewnianą figurką Maryi. Obudowę stanowi wydrążony potężny pień drzewa. Układ desek na dachu dodaje budowli strzelistości. Co ciekawe, ten kasztanowiec był jedyną rośliną rosnąca na działce w czasie, gdy państwo Dzikowscy ją kupowali. Poprzedni właściciele poprosili, by zachować drzewo i udało się. Teraz dba o nie fachowiec, który odwiedza ogród.

Kasztanowce w całej Europie cierpią w wyniku żerowania niewielkiego motyla – szrotówka kasztanowcowiaczka. Jego larwy niszczą blaszkę liściową i powodują powstawanie dużych rudych plam. Drzewo w ogrodzie państwa Dzikowskich jest w doskonałej kondycji. Bardzo pomagają tu zabiegi pielęgnacyjne: zawiesza się specjalne pułapki feromonowe, a jesienią zbiera i pali liście opadłe z drzew. Dzięki systematycznej pracy, drzewo w ogrodzie państwa Dzikowskich jest w doskonałej kondycji.

Niedaleko drzewa znajduje się piwniczka. Początkowo pełniła funkcję wyłącznie przechowywania produktów spożywczych, teraz jest też trochę magazynem różnych sprzętów. Piwnica jest częściowo zagłębiona w ziemi i prowadzą do niej kamienne schody. Największe wrażenie robi kamienna ściana z płyt piaskowca w jasnym kolorze. Otaczający ją nasyp zajmuje sporo miejsca. Obsadzono go roślinami iglastymi: jałowcami płożącymi i sabińskimi. Z przodu widać dwóch strażników wejścia: kosodrzewinę i formowany cis pośredni odmiany ‘Hillii’.

Ścieżki w ogrodzie wykonane są z trzech rodzajów materiału: z granitu pierwszej i drugiej jakości. Pierwszy jest szary, drugi – nieco bardziej żółtawy. Urozmaicają je ułożone nieregularnie, miejscami, piaskowcowe płyty. Obok kamiennej ścieżki uwagę zwraca głaz zatopiony do połowy w trawniku. Z czasem przybrał on jednolitą rdzawą barwę. Jest to efekt osadzania się cząsteczek soli żelaza z wody używanej do podlewania. Do jego kształtu nawiązują rzeźbiarskie formy iglaków. Regularnie cięte krzewy cisa tworzą potężne „żywe kamienie”.

W północnej części ogrodu znajduje się kolekcja ciekawych drzew. W zacisznym miejscu spotykamy ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua). Jego największą ozdobą są liście, które trochę przypominają kształtem liście klonu. Drzewo to najlepiej rośnie na stanowisku osłoniętym od silnych wiatrów – jest to bardzo ważne, gdyż młode okazy mają tendencję do przemarzania, ale mrozoodporność rośnie z wiekiem drzewa. Pod koniec lata pojawiają się kuliste owocostany z charakterystycznymi, zielonymi kolcami. Wewnątrz znajdują się oskrzydlone nasiona, które jednak nie dojrzewają w naszym klimacie. Długo utrzymują się na drzewie – latem widać jeszcze poczerniałe szyszeczki, pochodzące z poprzedniego sezonu.

Uwagę zwraca też dąb bezszypułkowy odmiany 'Insecata' (Quercus petraea). To wolno rosnące drzewo ma podłużne ciemnozielone liście o dosyć zmiennym kształcie. Z drugiej strony domu ozdobą jest zwisła odmiana świerka pospolitego 'Inversa' (Picea abies). Uprawiana jest ona od ponad 150 lat, a wyselekcjonowano ją w Wielkiej Brytanii w 1862 roku. Ponieważ roślina w zasadzie jest płożąca i nie tworzy pnia, szkółkarze wyprowadzają do góry jeden z pędów przywiązując go do palika. Dzięki temu drzewo rośnie pionowo, a wszystkie jego boczne gałązki zwisają w dół, tworząc wąską, płaczącą formę, przypominającą bajkową postać. To drzewo tworzy magiczny charakter tego fragmentu ogrodu.

Obok widać niestety kilka drzew, które są w nienajlepszej kondycji. Właściciel wyjaśnia, że to prawdopodobnie dlatego, że były przesadzane już jako bardzo duże okazy. Trafił bowiem na moment, kiedy były wykopywane z likwidowanego ogrodu, zostały przewiezione tutaj i posadzone.

Ogrodnik przygotowywał duże drzewa do przesadzenia przez kilka lat. W pierwszym roku podcięto połowę bryły korzeniowej wokół pnia i w wykop włożono folię. Dzięki temu drzewo mogło pobierać wodę pozostałymi korzeniami, a w miejscu uciętych wytworzyć nowe – silnie zagęszczone. W kolejnym roku powtórzono ten zabieg po drugiej stronie bryły korzeniowej. Dopiero w trzecim roku odkopano korzenie, zabezpieczono je jutą i siatką stalową. Tak przygotowane duże drzewa w większości dobrze zniosły zabieg przesadzania. Obecnie tworzą zwarty parawan na granicy działki, a gospodarz myśli nawet o usunięciu części z nich. O konsultację poprosiliśmy Krzysztofa Kosika – projektanta i wykonawcę tego ogrodu. Pan Krzysztof nie był w ogrodzie od wielu lat i chętnie przyjął zaproszenie.

Pan Krzysztof od razu zauważa, że ogród zrobił się już dość gęsty – to naturalne po tylu latach. Niektóre gatunki rosną mocniej, szybciej i jeśli teraz nie dokona się kilku cięć, to za parę lat, gdy trzeba je będzie koniecznie usunąć, zostanie po nich brzydka wyrwa. Teraz sąsiednim okazom łatwiej będzie się odbudować.

Trawnik w wielu zacienionych miejscach wygląda bardzo słabo i wymaga zmian – trzeba będzie go zastąpić roślinami okrywowymi – projektant chętnie sadzi w takich miejscach runiankę czy bluszcz. Ale można też wybrać coś kwitnącego… Pani Bogumiła z córką postanowiły zaaranżować na nowo taki zacieniony zakątek. Kiedy zerwano resztki murawy, przyszedł czas na byliny. Tutaj wybrano cienioznośne gatunki: biało obrzeżoną brunnerę odmiany ‘Variegata’, tawułki o ostro powcinanych liściach oraz zimozieloną runiankę. Za kilka lat rośliny stworzą tu zwarty kobierzec i wypełnią wolną powierzchnię pod pniem brzozy.

Przy okazji swojej wizyty, projektant koryguje jeszcze kształt świerka wschodniego. Rośnie on w takim miejscu, że przysłania malowniczy widok z tarasu. Drzewo można wyciąć, ale pan Krzysztof nie chce zaczynać od tak drastycznych prac: uznał, ze lepiej podciąć świerka i sprawdzić, czy to nie rozwiąże problemu.
Takie podcięcie jest też sposobem na zachowanie innych roślin – tuj, jałowców, cyprysików… odmieniamy je, odsłaniamy ich malowniczą korę, a schnące dolne gałęzie czy zbyt duża szerokość nie stają się powodem do usunięcia rośliny całkowicie.

Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród z rustykalną altaną (odc. 729 / HGTV odc. 30 seria 2019)
Ciekawy ogród. Ta olbrzymia altana w rustykalnym stylu robi wrażenie. Podoba mi się też grabowa brama i piękna piwniczka z piaskowca obrośnięta jałowcami. Gdzieniegdzie amfory jako biżuteria ogrodowa- śliczne. Niesamowicie podobają mi się też altany z dachami z trzciny. Wygladają bajecznie choć tu pewna niekonsekwencja- dwie altany blisko siebie a dachy na nich różne. wg mnie ładniej byłoby jednolicie. Ta kapliczka z Matką Boską też prześliczna. Oraz cisy i bukszpany elegancko cięte. Widać że są pieniążki na to wszystko w tym specjalistów którzy pomagają w ogrodzie.
2022.01.22
~ Maria

Poprzedni odcinek

Sentymentalny ogród kolekcyjny (odc. 728 / HGTV odc. 29 seria 2019)

Sentymentalny ogród kolekcyjny (odc. 728 / HGTV odc. 29 seria 2019)

W tym tygodniu odwiedzamy Podlasie i ogród, który łączy w sobie sentyment do historii rodziny i lokalnych tradycji, jak również czerpie z ogromnej wiedzy i...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg