Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Konwalnik

dodano: 31.10.2010

Jak w naszym klimacie zadbać o konwalnika?

Konwalnik (Ophiopogon planiscapus 'Nigrescens') - to niewymagająca, odporna na nasze warunki pogodowe wieloletnia roślina. Przypomina nieco pełzającego pająka, który ukrywa się między wyższą roślinnością.

Liście konwalnika podobne są do źdźbeł trawy, dlatego często przypisywana jest do traw ozdobnych, choć bliżej jej raczej do konwalii niż do trawy. Białoróżowe kwiaty konwalnika pojawiają się późnym latem, a jesienią roślinę zdobią owoce w fioletowoczarnym kolorze.

Konwalnik najlepiej rośnie w żyznej, wilgotnej, ale przepuszczalnej glebie. Można posadzić go zarówno w półcieniu, jak i w słońcu, jednak im więcej światła roślina otrzyma, tym mocniej liście wybarwią się na ciemny fiolet.

Konwalnik jest doskonałą rośliną okrywową. Pochodzi z cienistych obszarów leśnych w Korei i Japonii.

Choć intrygująca, roślina ta jest nadal dość rzadko spotykana w polskich ogrodach.
A jak o nią dbać? Roślinę ściółkujemy dobrze przefermentowanym kompostem. Na zimę okrywamy lub przenosimy do zimnej szklarni. Przesadzamy raz na 3-4 lata.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Konwalnik
Konwalnik (Ophiopogon planiscapus \\\'Nigrescens\\\') – to niewymagająca, odporna na nasze warunki pogodowe wieloletnia roślina. Warunek - najlepiej rośnie w żyznej, wilgotnej, ale przepuszczalnej glebie. W półcieniu i słońcu. Jej liście przypominają źdźbła trawy, dlatego często przypisywana jest do traw ozdobnych, choć bliżej jej do konwalii niż do trawy. Im więcej słońca, tym liście konwalnika mocniej się wybarwiają na ciemny fiolet. Doskonały jako roślina okrywowa. Pochodzi z cienistych obszarów leśnych w Korei i Japonii.Choć intrygująca, nadal dość rzadko spotykana w polskich ogrodach. Kwiaty białoróżowe pojawiają się późnym latem. Jesienią zdobią roślinę owoce w fioletowoczarnym kolorze. Roślinę ściółkujemy dobrze przefermentowanym kompostem. Na zimę okrywamy lub przenosimy do zimnej szklarni. Przesadzamy raz na 3-4 lata. Przypomina pełzającego pająka, który ukrywa się między wyższą roślinnością.
2020.08.09
~ Ania
Re: Konwalnik
Odcinek jest już dość stary - a te najstarsze odcinki nie są niestety dostępne w internecie. Można jednak o nim poczytać o tutaj: OGRÓD WŚRÓD SOSEN
2020.08.09
Redakcja
Re: Konwalnik
Gdzie można obejrzeć odcinek z tym ogrodem? Jak on się nazywał?
2020.08.09
~ Filip

Poprzednia porada

Owoce rokitnika

Owoce rokitnika

Rokitnik to dość popularna roślina (zwłaszcza w miastach). Mało kto wie, że ma ogromne walory zdrowotne!

więcej »
Ocena
78%
22%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg