Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Torfowa donica

dodano: 03.10.2010

Jak własnoręcznie przygotować torfowe donice?

Torfowe donice z daleka przypominają szare kamienie, na których wyrastają rozchodniki. Jednak nie jest to dzieło natury, lecz starannie przemyślana konstrukcja. Jak ją wykonać?

Brzydki, prostokątny kształt pojemnika ukryjemy pod stworzoną przez nas konstrukcją. Przez wywiercone otwory przeciągamy koniec drutu. Co jakiś czas dodajemy poprzeczne wzmocnienia i całość przewiązujemy cieńszym drutem.
Na drucianym stelażu rozpinamy siatkę budowlaną. Przed rozpoczęciem pracy zwykłym sekatorem trzeba ją pociąć na pasy szerokości metra. Siatkę przywiązujemy cienkim drutem do konstrukcji, tak aby sięgała do wnętrza kasety.

Do dalszej pracy przygotowujemy mieszankę cementu z włóknistym torfem wysokim. Zaprawa powinna składać się z 3 części cementu i 2 części torfu. Jednorazowo przygotowujemy niewielką ilość mieszanki, do której stopniowo dodajemy wodę, aby była plastyczna.

Nakładanie zaprawy zaczynamy od środka kuwety i stopniowo wypełniamy całą konstrukcję. Mieszanka powinna dotrzeć do wszystkich miejsc i dokładnie wypełnić stelaż. Jeżeli w trakcie nakładania zaprawa częściowo nam zgęstnieje, dolewamy trochę wody.

Pan Grzegorz szkielet obłożony zaprawą z torfem przeniósł w docelowe miejsce i tu wykańczał dzieło. Na końcu posadził rośliny. Od czasu wykonania donicy minęło już ponad sześć miesięcy.

A jeżeli chcemy przyśpieszyć naturalny proces erozji, warto w trakcie podlewania roślin, jednocześnie moczyć boki donicy. Bo torf, który mocno chłonie wodę, pracuje inaczej niż beton.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Torfowa donica
super, wiecej takich pomysłow prosze!!!!
2022.01.25
~ jola
Re: Torfowa donica
Bardzo fajny pomysł na zagospodarowanie plastikowych albo metalowych pojemników
2022.01.25
~ jarek

Poprzednia porada

Winorośl

Winorośl

Korzystając z okazji, że odwiedzaliśmy wspaniały ogród owocowy, rozmawiamy z ekspertem od winorośli o chorobach i odmianach polecanych do uprawy.

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg