W takim pokazowym ogrodzie dobrze zbudowane drogi są niezmiernie ważne. Każdy musi móc z nich wygodnie korzystać, więc nawierzchnia musi być równa, gładkia, ale nie śliskia. Dlatego tak ważny jest materiał, z którego jest wykonana. Trzeba też zadbać o odprowadzanie wody. i wytrzymałość nawierzchni.
Pan Bolesław Kapias wyjaśnia, jak skonstruwana jest droga, która musi wytrzymać największe obciążenie - zchodzą tędy zwiedzajacy, a także transportowane są materiały potrzebne do budowy kolejnych części ogrodu.
I tak: grunt jest wykorytowany tu na pół metra, potem położono matę szkółkarską i wysypano gruby tłuczeń (wapienny). W środku położony jest drenaż, który służy jako zbieracz wody. Dopiero na takiej konstrukcji ułożona jest nawierzchnia właściwa.
Taki model się sprawdza, bo nawet jeśli deszczu spada na raz bardzo dużo, to woda jest szybko odprowadzana.
Prawie wszystkie ścieżki w tym ogrodzie pozwalają przenikać wodzie do głębszych warstw. Wykonane są na przepuszczalnych podbudowach, z szerokimi fugami. Dzięki temu nie trzeba było wykonywać specjalistycznych odwodnień.
W tym ogrodzie mamy przegląd różnego typu nawierzchni: z cegły, kostki betonowej, granitu, z płyt z piaskowca - oczywiście wszystko po to, żeby zwiedzający mogli wybrać jakiś typ nawierzchni do swojego ogrodu.