Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Nawierzchnie ogrodowe

dodano: 06.03.2011

Nawierzchnie ścieżek i dróg ogrodowych są niezmiernie ważne. Wiele rodzajów nawierzchni można zobaczyć w ogrodach pokazowych państwa Kapiasów.

W takim pokazowym ogrodzie dobrze zbudowane drogi są niezmiernie ważne. Każdy musi móc z nich wygodnie korzystać, więc nawierzchnia musi być równa, gładkia, ale nie śliskia. Dlatego tak ważny jest materiał, z którego jest wykonana. Trzeba też zadbać o odprowadzanie wody. i wytrzymałość nawierzchni.
 
Pan Bolesław Kapias wyjaśnia, jak skonstruwana jest droga, która musi wytrzymać największe obciążenie - zchodzą tędy  zwiedzajacy, a także transportowane są materiały potrzebne do budowy kolejnych części ogrodu.
I tak: grunt jest wykorytowany tu na pół metra, potem położono matę szkółkarską i wysypano gruby tłuczeń (wapienny). W środku położony jest drenaż, który służy jako zbieracz wody. Dopiero na takiej konstrukcji ułożona jest nawierzchnia właściwa.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Taki model się sprawdza, bo nawet jeśli deszczu spada na raz bardzo dużo, to woda jest szybko odprowadzana.
 
Prawie wszystkie ścieżki w tym ogrodzie pozwalają przenikać wodzie do głębszych warstw. Wykonane są na przepuszczalnych podbudowach, z szerokimi fugami. Dzięki temu nie trzeba było wykonywać specjalistycznych odwodnień.
 
W tym ogrodzie mamy przegląd różnego typu nawierzchni: z cegły, kostki betonowej, granitu, z płyt z piaskowca - oczywiście wszystko po to, żeby zwiedzający mogli wybrać jakiś typ nawierzchni do swojego ogrodu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Kiełki wzbogacą dietę

Kiełki wzbogacą dietę

Warto wzbogacić naszą dietę w kiełki nasion. To bardzo cenne źródło witamin, mikroelementów i soli mineralnych.

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg