Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wilanowskie barwy lata

dodano: 16.11.2014

Polecamy naszą relację z ciekawej wystawy florystycznej, która odbyła się w Pałacu w Wilanowie.

Jesienią lubimy otaczać się bukietami i kompozycjami, które przedłużają nam kontakt z ogrodem. Właśnie takie aranżacje mogliśmy oglądać w ostatni weekend września w Oranżerii Pałacu w Wilanowie.
 
Piękny był na przykład obraz Joanny Lewandowskiej wykonany z liści dębu, przytwierdzonych do miękkiej płyty, i przyklejonych do niej papryki, kilku pomidorów, rajskich jabłuszek i owoców róży.
 
Dalsza część wystawy to prace egzaminacyjne grupy florystek ze szkoły Małgorzaty Niskiej.
Wykonały je z dostępnych jesienią roślin. Mistrzynie florystyki i członkinie komisji egzaminacyjnej, panie Małgorzata Szymioł i Grażyna Górska wyjaśniły, na czym polegają zajęcia i jak przebiegają egzaminy florystyczne.
 
Wśród obowiązkowych prac egzaminacyjnych było wykonanie wieńca. Jeden z nich zrobiono z liści bluszczu i fioletowych astrów. Powstał on na bazie styropianowego podkładu, który wewnątrz został wydrążony, żeby włożyć do niego mokrą florystyczną gąbkę. Dzięki niej utrzymują świeżość krótko przycięte kwiaty astrów. Każdy liść bluszczu był składany w trójkąt i szpilką przytwierdzony do styropianu. Ponieważ liście te są dosyć trwałe, bez wody wytrzymują kilka dni.  Wieńce poszczególnych autorek różniły się od siebie kolorystyką i doborem roślin. Kwiatowe koło z róż, tawułki, chamelaucium i ciemnych kwiatów kosmosu, było udekorowane dodatkowo liśćmi begonii i perukowca. Inny wieniec wykonano tylko z jednej rośliny. Liście pałki wodnej zostały misternie zwinięte i przymocowane do podkładu ozdobnymi szpilkami.
 
Z wiązanek ślubnych uwagę zwracała spirala, przedzielona fioletowymi plastikowymi kołami, na których spoczywały kwiaty storczyków, neriny i owoce papryki. Do ślubu proponowano też torebki, na przykład ta z białymi storczykami i delikatnymi szarymi liśćmi czyśća wełnistego. Kolejną torebkę wykonano z liści czerwonolistnego perukowca i udekorowano storczykami oraz zwisłym kwiatostanem szarłatu. Rączkę stanowiły czerwone pędy derenia owinięte liściem kordyliny.
 
Spacer po wystawie w oranżerii zakończyliśmy przeglądem najciekawszych prac dowolnych, które imponowały wielkością i rozmachem. Jedną z nich była kompozycja w postaci pęku prostych patyków, w które wpleciono pędy gloriozy, owocostany dzikiej róży i żółte główki gomfreny. Inna stanowiła nowoczesny obraz pokryty mozaiką liści kordyliny i kręgami z patyków, zakończonych różowymi drewnianymi koralikami.
 
Organizatorem wystawy było stowarzyszenie ‘Akademia Wilanowska’. Przedstawicielka stowarzyszenia,  Urszula Zbierzchowska, wyjaśniła, że celem stowarzyszenia jest popularyzowanie Pałacu Wilanowskiego ale też  poszerzać horyzonty kulturalne – tak zrodziła się już teraz ponad 10-letnia tradycja wystaw florystycznych.
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Wilanowskie barwy lata
Szkoda, że nie byłam na tej wystawie. Przepiękne prace. Oglądałam \\\"Wilanowskie barwy lata\\\" kilka razy, aby nacieszyć się widokiem tych misternych, prześlicznych okazów. Gratuluję wyobraźni, pomysłowości, cierpliwości i dokładności w wykonywaniu tych dzieł florystyki. Dziękuję, że mogłam to tutaj zobaczyć. Pozdrawiam serdecznie.
2022.01.25
~ Eliza P.
Re: Wilanowskie barwy lata
BYŁAM NA WYSTAWIE , PRACE PRZEPIĘKNE , PEŁNE NIESAMOWITYCH POMYSŁÓW. NAJCIEKAWSZĄ PRACĄ BYŁO KOŁO Z FIOLETOWYCH KULEK I BORDOWEJ KORDYLINY. PRACA BARDZO NOWOCZESNA I WYRAFINOWANA. BRAWO - LIDKA WARSZAWA.
2022.01.25
~ LIDKA.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg