Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Paprocie

dodano: 20.02.2011

W cienistym zakątku ogrodu można stworzyć niezwykłą kolekcję paproci.

Rośliny iglaste rosnące na skalniaku w tym pięknym ogrodzie, z czasem osiągnęły spore rozmiary i niestety jest tu coraz mniej miejsc nasłonecznionych przez cały dzień. W takich warunkach trzeba było zmienić rodzaje nasadzeń. Dzięki temu w jednym z cienistych zakątków powstała kolekcja paproci, pełna wspaniałych okazów - często nie ma ich nawet w sklepach ogrodniczych.
 
I tak na przykład pośród kamieni posadzono tutaj narecznicę samczą odmiany ‘Cristata’ (Dryopteris filix-mas ‘Cristata’). Zachwyca ona niezwykłym kształtem liści – ich pojedyncze wierzchołki są rozwidlone w formie grzebieni. Jest godna polecenia jako jedna z najmniej wymagających paproci. Może rosnąć nawet na słońcu, ale najlepiej oczywiście udaje się w półcieniu na próchnicznej, żyznej glebie.
 
W cienistym zakątku posadzono również niekropień wdzięczny (Adiantum venustum). Ta niewielka paproć doskonale radzi sobie nawet na suchych glebach i na skalniaku tworzy zielony poduchy. Sąsiaduje z nią języcznik odmiany ‘Cristata’ (Phyllitis scolopendrium ‘Cristata’) o zadziwiających liściach zakończonych grzebieniem oraz skórzaste, zimozielone liście cyrtomium Fortuna (Cyrtomium fortunei).

Pośród paproci połyskują jasnofioletowe dzwonki karpackie (Campanula carpatica). Roślina ta lubi suche, słoneczne stanowiska i doskonale nadaje się do ogrodów skalnych.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Szczepienie drzew

Szczepienie drzew

Skąd biorą się nowe odmiany drzew i krzewów?

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg