Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Kordon

dodano: 30.03.2011

Agrest, a także np. porzeczki, niekoniecznie muszą mieć kształt zwykłego krzewu. Jak można je inaczej prowadzić? Ciekawym sposobem jest kordon, czyli tzw. wrzeciono.

Odwiedzając szkockie ogrody, Maja mogła podejrzeć sporo ciekawych pomysłów i sposobów do wykorzystania także w polskich ogrodach.
 
W Kellie Castle, w narożniku ogrodu ekipa odkryła na przykład niezwykłą plantację agrestu. Okazało się bowiem, że można go prowadzić przy podporach – prętach, które tworzą stabilną konstrukcję. Można na niej poprowadzić nie tylko agrest, ale też np. porzeczkę, jeżynę albo fasolę – to świetny pomysł zwłaszcza tam, gdzie powierzchnia do wykorzystania jest niewielka.
 
Taki sposób prowadzenia agrestu nazywamy wrzecionem jednopędowym lub z angielska - kordonem (cordon).
 
A jak dokładnie wygląda taki sposób prowadzenia rośliny?
Krzewy prowadzi się przy rusztowaniu z rozciągniętych drutów, które umieszcza się w regularnych odstępach od wysokości ok. 30 cm od powierzchni gruntu. Wrzeciono może być nie tylko jednopędowe, ale także dwu- lub wielopędowe.
 
Zimą sadzi się jednoroczny krzew i przymocowuje główny do podpory kierując go do góry. Skraca się go o połowę, a boczne pędy przycina się mocniej, zostawiając jeden pąk. Latem ucina się pędy boczne za 5. liściem. Coroczne cięcie polega na skracaniu nowych pędów o 1/4 długości. Odstęp pomiędzy roślinami w rzędzie powinien wynosić 30–40 cm dla wrzeciona jednopędowego, dla dwu- lub wielopędowych należy dodać po 30 cm dla każdego pędu.
 
W tym ogrodzie pod konstrukcją z metalowych prętów wysypano ściółkę ze słomy i ściętej trawy. W takich warunkach, przy dużym dostępie światła, krzewy agrestu obficie owocują.
Materiał pochodzi z 299. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
88%
13%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Wiosenna pielęgnacja trawnika

Wiosenna pielęgnacja trawnika

Po zimie nasze trawniki często są w złym stanie, spod śniegu wyłoniły się fragmenty zniszczone przez jego długie zaleganie i deptanie. Pojawia się też mech....

więcej »
Ocena
89%
11%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg