Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ekologiczna poprawa jakości gleby

dodano: 01.04.2011

Maja rozmawiała z profesorem Olgierdem Nowosielskim na temat sposobów poprawy słabej gleby w naturalny sposób.

Jak wyjaśnił profesor Olgierd Nowosielski, można poprawić właściwości gleby w naturalny sposób. Dzięki tej metodzie uprawy w naszych ogrodach pozostaną bezpieczne.
 
Na glebach piaszczystych gleba bardzo szybko przesiąka. Rozwiązaniem jest wprowadzenie w te powietrzne przestrzenie koloidów, która zawiera Biohumus. Automatycznie zaczyna się gromadzenie wilgoci w warstwie uprawnej gleby.
 
Biohumus dzięki swoim niezwykłym właściwościom wpływa na żyzność gleby. Pomaga także odbudowywać mikroflorę po przedawkowaniu nawozów mineralnych oraz łagodzi stresy przy przesadzaniu roślin. Dzięki dużej zawartości pożytecznych organizmów, ogranicza także rozwój patogenów w podłożu.
 
Ekstrakt ten uzyskuje się z odchodów dżdżownic, które są hodowane w specjalnych, betonowych korytach, wypełnionych przefermentowanym obornikiem. Przez kilka miesięcy przerabiają one takie złoże na bardzo bogaty w składniki pokarmowe i mikroorganizmy produkt. Następnie zostaje on przygotowany w formie płynnej do sprzedaży.
 
W zależności od materiału organicznego, jaki zostanie podany dżdżownicom, uzyskuje się preparaty o różnej zawartości składników pokarmowych. Dzięki temu mogą powstawać nawozy dla różnych grup roślin, nawet doniczkowych.
 
Preparat można go stosować albo doglebowo, konewką, albo opryskiwaczem. Może z powodzeniem zastąpić obornik, można nim też spokojnie podlewać rośliny po liściach. Na liście stosuje się go w okresie wegetacji, jakieś 4-5 razy.
Polecana proporcja preparatu z wodą to 1:30, chociaż substancją nie da się przenawozić, więc można jej zastosować więcej. Lepiej jednak zaaplikować ją kilkakrotnie.
 
Przy stosowaniu tego środka nie mają znaczenia opady deszczu. Natomiast przy glebach ubogich i zdegradowanych warto połączyć go ze specjalną odżywką dla mikroorganizmów.
Materiał pochodzi z 316. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Kordon

Kordon

Agrest, a także np. porzeczki, niekoniecznie muszą mieć kształt zwykłego krzewu. Jak można je inaczej prowadzić? Ciekawym sposobem jest kordon, czyli tzw....

więcej »
Ocena
88%
13%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg