Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Walka z kretami

dodano: 01.04.2011

Jak szkółkarz radzi sobie z buszującymi bezkarnie na trawniku kretami?

Walka z kretami
W ogrodzie współwłaściciela szkółek Grąbczewscy, Wojtka, krety kompletnie zniszczyły trawnik. Wojtek stosował właściwie wszystkie możliwe środki, by pozbyć się tych zwierząt – wykorzystywał metody mechaniczne, elektrotechniczne odstraszacze.
 
Najlepszą metodą okazuje się jednak być profilaktyka, czyli ułożenie w ogrodzie siatki.
Siatkę przeciw kretom układa się na głębokości około 10 cm pod powierzchnią gleby. Jako materiał dobra jest siatka z PVC odpornego na warunki, jakie panują pod ziemią. Przy układaniu stosuje się 7-10 centymetrowy zakład. Niestety zabezpieczenie takie można wykonać tylko na gołej ziemi, w czasie zakładania trawnika.
 
Z powodu obecności kretów gospodarze zaczęli się zastanawiać nad tym, czy rzeczywiście potrzebują tak dużego trawnika. Jego część można z powodzeniem zastąpić roślinami okrywowymi.
Porada pochodzi z 316. odcinka programu
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
86%
14%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Walka z kretami
Siatka na krety wymaga trochę poświęcenia, ale zapewniam że warto. Kilka lat temu trafiłam na program w którym była mowa o walce z kretami i wtedy nowością były siatki. Ja mam siatkę u sobie od 4 lat. Jak kupowałam były znacznie droższe, teraz te ceny są bardziej przystępne. Moja siatka jest ze sklepu rabatka.pl mogę polecić bo nic się z nią nie dzieje.
2021.05.07
~ Katrina
Re: Walka z kretami
A taka siatka np. : http://allegro.pl/mocna-siatka-na-krety-przeciw-kretom-2-x200m-kolki-i7329941122.html dużo z nią jest roboty? Chciałabym założyć w swoim ogrodzie, ale mąż marudzi że to nie takie proste.
2021.05.07
~ hortensjowa
Re: Walka z kretami
Ja natomiast widziałam siatki na krety na stronie https://euroogrod.com.pl/pol_m_Agrotkaniny-siatki-i-folie_Siatki-_Siatka-na-krety-11092.html Muszę koniecznie zaopatrzyć się w coś takiego, bo już naprawdę mam dość. Wszystko dookoła rozkopane. Tylko trzeba mieć troszkę czasu, aby to wszystko zamontować.
2021.05.07
~ mola7u99
Re: Walka z kretami
Ja polecam montaż pionowej siatki na krety, którą kupiliśmy w sklepie rabatka.pl . Zainwestowaliśmy jednego roku i spokój. Ważne jednak by pamiętać o tym że siatkę nalezy wkopać w taki sposób by wystawała ok 20 cm. Wtedy do się zgina a kret nie przedostanie się do ogrodu.
2021.05.07
~ Rolka
Re: Walka z kretami
Mirek - podobno wywar z papierosów jest dobry na mszyce, ale żeby też odstraszał krety? Ok, nic nie szkodzi spróbować. Dzięki za radę :-)
2021.05.07
~ Marcin z Grodziska Maz.
Re: Walka z kretami
Na mojego kreta to nic nie działa ( psa nie próbowałem ) A co z tym środkiem RODENTOX ?? stosował ktoś ???
2021.05.07
~ MIRECZEK
Re: Walka z kretami
U mnie krety pojawiły się kiedy pozbyłam się psa - za dużo szkód robił w ogrodzie. A teraz żałuję, bo jego bieganie po trawie wywoływało drgania ziemi - kret ma przecież wrażliwy słuch a mój były piesek ważył prawie 60kg - to owczarek podhalański, więc nie musiał węszyć ani kopać, wystarczyło, że sobie biegał:-)
2021.05.07
~ Aneta
Re: Walka z kretami
To tak jak z ludźmi, jedni są leniwi i inni pracowici, trafiła pani na leniwego kota.
2021.05.07
~ Emila
Re: Walka z kretami
Od dłuższego czasu myślę o tym aby mieć psa. To bardzo trudna decyzja i w dodatku nie za bardzo mnie wspiraja w tym moi najbliżsi. Pewnie i tak w końcu jakas psina u nas zamieszka ale potrzeba mi troche czasu. Jedno mnie zastanawiam. Otóż moi sąsiedzi, bardzo bliscy mi ludzie, mają kota. Zawsze w tym domu był kot, który ,, pilnował,, także mojego domostwa. Prócz tego, że lubił zakopywać moje klapki w ogrodzie, to także wyjadał ryby z oczka kolejnego mojego sąsiada (nie było to mile widziane) no i wracając do sedna: wg wszytskich znaków na nienie i ziemi nie powinno być nornic w naszych ogródkach a są... i to sporo. No to co z tymi psami i kotami???? ;))))
2021.05.07
~ klarysa
Re: Walka z kretami
Najlepszy sposób to pies. Podchodziłem z psem do kretowiny rozkopywałem i mówiłem \"szukaj, szukaj\" , ten kopał. wyczaił o co mi chodzi i za każdym razem jak szliśmy po ogrodzie kazałem mu szukać. Po jakimś czasie zauważyłem, ze nowe kretowiny były rozkopane. I tak zeszłego sezonu walczyłem z kretami wszystkimi innymi sposobami, niestety bezowocnie. Tej wiosny gdy wszedłem do ogrodu, raz leżał na trawie jeden kret potem drugi. Od tego czasu nie miałem ani jednego kreta i trawa czyściutka aż sie chce patrzeć. Nie musze bawić sie teraz w czatowanie i wlewanie do jamy czegokolwiek. Po prostu pies 24h na dobe pilnuje ogrodu, dodam, że to zwykły kundelek. Pies ma dobry węch i słuch potrafi przyczaić sie na kreta i rozkopywać mu kopce. Kret uznaje teren za niebezpieczny i nie pojawia się.
2021.05.07
~ Nootkatensis
Re: Walka z kretami
Czy na nornice też skutkuje? Wypróbowałam już chyba wszytskie sposoby, łącznie z zakupem ,,brzęczków,, (8 szt) i nic! Nie mam już ochoty walczyć a na zakładanie siatki na całej powierzchni nie mam ani srodków ani siły. Nie marudzę ale jest mi przykro gdy patrze ile znów szkody mi narobiły te małe szkodniki ;(((((.... Pozdrawiam
2021.05.07
~ klarysa (pepe)
Re: Walka z kretami
Mam sposób który odstrasza krety bardzo skutecznie, mianowicie wywar z dogaszonych papierosów.Wlewam go w kanał kreta który się pojawia i w tym miejscu oraz jego promieniu nie ma następnych kretowisk.100% skuteczności.
2021.05.07
~ Mirek z okolic Śremu

Poprzednia porada

Ekologiczna poprawa jakości gleby

Ekologiczna poprawa jakości gleby

Maja rozmawiała z profesorem Olgierdem Nowosielskim na temat sposobów poprawy słabej gleby w naturalny sposób.

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg