Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród bioenergoterapeuty Zbyszka Nowaka (odc. 305)

dodano: 16.01.2011

W tym odcinku Maja odwiedza piękny krajobrazowy ogród znanego bioenergoterapeuty, Zbyszka Nowaka. Wraz ze specjalistą wybiera też budki dla ptaków.

ODCINEK 305:
 
 
Chociaż panuje zimowa aura, Maja rozpoczyna program przy letniej ogrodowej kuchni państwa Nowaków, witana przez psy gospodarzy. Zwierzętom z pewnością nie brakuje tu przestrzeni na gonitwy i zabawy, bo teren do dyspozycji mają tu ogromny. Całość to ponad 13 hektarów, więc ten ogród można nawet nazwać parkiem. Miejsca i przestrzeni potrzebuje też właściciel ogrodu, znany bioenergoterapeuta Zbigniew Nowak.
 
U państwa Nowaków byliśmy w lipcu, kiedy kwitły lipy. Ich dom stoi na wyprofilowanym zboczu, lekko opadającym w stronę jeziora. Na osi zbiornika wodnego znajduje się rozległy trawnik, z boku - stara aleja lipowa. Dalsza część działki jest dzika: są tam stawy rybne, a nawet pasieka. Ten ogród jest świetnym przykładem tego, że nie zawsze kolorowe rabaty kwiatowe są najważniejsze – czasem bardziej liczy się przestrzeń i perspektywa.
 
Blisko domu wcięto w skarpę miejsce do wypoczynku, z którego rozciąga się rozległy widok. To miejsce zostało wybrane spontanicznie, ale ma też walory praktyczne – gospodyni zależało na bliskości kuchni. Jednocześnie gospodarze chcieli, by ich goście mieli zawsze piękny widok na ogród. Pan Zbyszek zauważył też, że to nie tylko my wybieramy sobie miejsce, to również miejsce wybiera nas. Pani Ola podkreśliła, że i intuicja odgrywa bardzo ważną rolę, istotne jest wewnętrzne poczucie harmonii. Jeśli ktoś potrzebuje przestrzeni, nie powinien mieć np. zbyt wielu sprzętów wokół siebie, ani zbyt wielu roślin.
 
Właściciel porusza się po tym ogromnym terenie skuterem elektrycznym. Ten cichy pojazd rozwija prędkość do 20 km na godzinę, a po kilkugodzinnym ładowaniu baterii można na nim przejechać kilkadziesiąt kilometrów. Małe kółka umożliwiają jazdę po nierównym terenie. W zależności od modelu skuter elektryczny kosztuje od 600 zł do 2 tys. zł. Pan Zbigniew bardzo zachęca do korzystania z takich ekologicznych wynalazków.
 
Nasz gospodarz podkreślił też znaczenie jednego z żywiołów: wody. Ona pozwala odpromieniować, pozbyć się zmęczenia, oczyścić się. Do tego celu wykorzystywał specjalną tratwę zbudowaną na ośmiu beczkach, pływającą po jeziorze. Trzeba zaznaczyć, że pan Zbigniew tak kocha wodę, że jest nawet kapitanem żeglugi morskiej.
 
Do domu dobudowano przeszklony salon, w którym domownicy czują się jakby dalej byli w ogrodzie. Obok domek gospodarczy z doskonale zaprojektowaną letnią kuchnią. Za kuchnią pan Zbigniew niedawno założył sad, a pani Ola (która ma prawdziwą „rękę” do roślin) uprawia ogród warzywny. Wywalczyła sobie na niego kawałek tuż przy domu – i tu panuje tylko ona.
 
 
Ponieważ późna zima i początek wiosny to bardzo dobry moment na zawieszenie w ogrodach budek lęgowych, zaprosiliśmy do ogrodu państw Nowaków naszego znajomego ogrodnika, a zarazem wielkiego miłośnika ptaków – Przemka Miączyńskiego.  Pomógł on gospodarzom w wybraniu i zawieszeniu odpowiednich budek lęgowych. Nieco więcej na temat budek lęgowych, znajduje się tutaj: BUDKI.
 
Jego wyroby zrobiły duże wrażenie na gospodarzach. Okazało się, że od dawna zamierzali przygotować miejsca dla ptaków, ale brakowało im wiedzy, jak to zrobić, chociaż pani Ola wie, że w ogrodzie jest mnóstwo ptaków – nawet różne dość rzadkie gatunki, np. dudki (które lubią stare, ogławiane wierzby), dzięcioły. Pan Przemek podpowiadał, jak dobrać liczbę budek do konkretnego ogrodu.
 
Przemek obejrzał też 3 zawieszone kiedyś na lipach skrzynki lęgowe. Niestety nie zachęcały one ptaków do osiedlania. Po kilku latach uwidoczniły się ich wszystkie wady: niewłaściwe mocowanie do drzewa, zbyt krótkie daszki, z których zaciekła do środka woda, czy też niezabezpieczony wlot rozkuty przez dzięcioła.
 
 
Dla pana Zbyszka Nowaka ogród marzeniem. Tu nasz gospodarz odpoczywa i tu wraca myślami, by odpocząć, jeśli jest gdzieś daleko. Ogród staje się całym światem.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród bioenergoterapeuty Zbyszka Nowaka
Ludzie jak możecie propagować oszustwo na skalę lat 90tych byłem u tego gościa kiedys jako dziecko nawet nie zapytał co mi dolega żadnej lawki dla ludzi jakiś proszek co zauważyłem jako dziecko to to jak pchał kase od ludzi -upychał po kieszeniach i dociskal w marynarce aby nie wypadły, wszedzie monitoring i szyderczy uśmiecj synków na ustach dostałes cukierek wypad bo pan terapeuta jest zmęczony, po 100 otepionych osób przyjmował na raz, czerpie korzyści na ludzkiej ulomnosci w chorobie.
2021.03.05
~ karol28l

Poprzedni odcinek

Ogród podróżników, prace przy stawie i zielone ściany (odc. 304)

Ogród podróżników, prace przy stawie i zielone ściany (odc. 304)

Odwiedzamy ogród podróżników, Maja pokazuje prace, jakie należy przeprowadzić zimą przy oczku wodnym oraz sposób na zieloną ścianę.

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg